ukryj menu          

Ładne oczy masz

słowa: Marek Dagnan
muzyka: Seweryn Krajewski
(z repertuaru zespołu „Czerwone Gitary”)
   D                          G            D

Ładne oczy masz, komu je dasz?

   e                D       A                D

takie ładne oczy, takie ładne oczy.

       D                               G          D

Wśród wysokich traw, głęboki staw,

  e             A        D

jak mnie nie pokochasz,

 e             A     D

to się w nim utopię.

 

        e        A         D

W stawie zimna woda,

    e        A            D 

trochę będzie szkoda,

    e        A             D         h

trochę będzie szkoda, gdy,

    e  A            D

utopię się w nim.

 

 

Powiedzże mi, jak odgadnąć mam,

czy mnie będziesz chciała,

czy mnie będziesz chciała.

Przez zielony staw łabędzie dwa,

grzecznie sobie płyną,

czy mnie chcesz, dziewczyno?

 

Inne oczy masz każdego dnia.

Diabeł nie odgadnie,

co w nich chowasz na dnie.

Przez zielony staw przeleciał wiatr,

po przejrzystej toni

fala falę goni.

              

        e        A          D

W stawie zimna woda,

    e        A            D

trochę będzie szkoda.

    e        A            D         h

Komu będzie szkoda, gdy,

    e  A            D

utopię się w nim?

CZERWONE GITARY - takie ladne oczy
Ładne oczy masz CZERWONE GITARY+niespodzianka.

Marek Dagnan (ur. 27 stycznia 1937 r. w Nowym Bytomiu) – polski literat, poeta, prozaik, autor tekstów piosenek dla dorosłych i dla dzieci, również harcerskich i szant; także scenarzysta widowisk estradowych i filmów rysunkowych. Jest członkiem Rady Artystycznej KFPP w Opolu.
 
Jego debiut literacki nastąpił w roku 1959, gdy napisał opowiadanie Miasteczko (zamieszczono je w tygodniku "Za i Przeciw", prezentowano również w audycji Redakcji Literackiej Polskiego Radia. Jego trzy opowiadanie zostały wyróżnione w konkursie im. Jana Brzechwy ZAiKS-u.
Na początku lat 60. związał się z kabaretem warszawskiego klubu studenckiego Stodoła. Był jego kierownikiem literackim w latach1961-1963. W latach 1976-1981 prowadził klub literacki (przy bibliotece Zakładów Mechanicznych Ursus).
 
Piosenki zaczął pisać na początku lat 60. Jego pierwsze utwory zostały nagrane dla Radiowego Studia Piosenki. Początkowo pisał do muzyki Zbigniewa Ciechana, Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza. Potem pisał teksty również do muzyki innych kompozytorów, m.in. takich, jak: Władysław Dobrowolski, Włodzimierz Korcz, Seweryn Krajewski, Juliusz Loranc, Aleksander Nowacki, Andrzej Rybiński, Andrzej Sobieski.
W latach 1964-1971 tworzył teksty piosenek w duecie z Bogusławem Choińskim.
Utwory z jego tekstami usłyszeć można m.in. w wykonaniu takich artystów, jak: Alibabki, Andrzej i Eliza, Stan Borys, Czerwone Gitary, Daniel, Barbara Dunin, Edyta Geppert, Anna German, Homo Homini, Jolanta Jaszkowska, Bożydara Kapica, Seweryn Krajewski, Krystynki,Halina Kunicka, Zbigniew Kurtycz, Alicja Majewska, Aleksander Nowacki, Sława Przybylska, Ragtime Jazz Band, Andrzej Rybiński,Violetta Villas, Zdzisława Sośnicka, Urszula, Juliusz Wystup.
Studiował na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Seweryn Krajewski (ur. 3 stycznia 1947 w Nowej Soli), polski kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i gitarzysta muzyki pop, obdarzony głosem o charakterystycznej barwie i szerokich możliwościach, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i możliwości interpretacyjne; lider zespołu Czerwone Gitary.
Kompozytor wielu przebojów muzycznych, pośród których wyróżniają się: „Nie zadzieraj nosa”, „Stracić kogoś”, „Dzień jeden w roku”, „Takie ładne oczy”, „Anna Maria”, „Gondolierzy znad Wisły”, „Tak bardzo się starałem”, „Dozwolone do lat 18”, „Płoną góry, płoną lasy”, „Ciągle pada”, „Słowo jedyne - Ty”, „Mam dobry dzień”, „Remedium”, „Ludzkie gadanie”, „Niebo z moich stron”, „Nie spoczniemy”, „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”, „Czekasz na tę jedną chwilę”, „Miętowe pocałunki”.
Dorastał w Trójmieście, mieszkał w Sopocie. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Gdańsku (klasa skrzypiec). Od 1964 współpracował z zespołem Pięciolinie, następnie Czerwono-Czarnymi. W grudniu 1965 został członkiem grupy Czerwone Gitary. Krajewski, Jerzy Kossela oraz Krzysztof Klenczon byli w spół liderami zespołu oraz kompozytorami większości piosenek; za czasów ich współpracy grupa osiągnęła szczyt popularności. W pewnym okresie dla wielu fanów a zwłaszcza fanek był czołowym solistą sopockiego klubu muzyki młodzieżowej Non Stop. Od 1970 lider Czerwonych Gitar.
Obok sukcesów odnoszonych z zespołem, z którym rozstał się definitywnie w 1997, Krajewski prowadził działalność solową. Nagrał albumy długogrające utrzymane w stylistyce muzyki pop (m.in. „Baw mnie”, „Lubię ten smutek. Opowieści muzyczne vol. I”, „Jestem”), a także bardziej wysublimowane ballady do słów Agnieszki Osieckiej (”Strofki na gitarę”, „Części zamienne. Strofki na gitarę 2”). Autor muzyki filmowej, m.in.: „Och, Karol”, „Kochankowie mojej mamy”, „Wakacje w Amsterdamie”, „Kogel-mogel”, „Galimatias, czyli Kogel-mogel II”, „Uprowadzenie Agaty”, serial „Jan Serce”, serial „Kopciuszek”. Komponował również przeboje dla innych wykonawców (m. in. Irena Jarocka - „Gondolierzy znad Wisły”, Urszula Sipińska - „Trzymając się za ręce”, Maryla Rodowicz - „Niech żyje bal”, Krzysztof Krawczyk - „Spieszmy się).
Seweryn Krajewski jest znany zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Rosji, Czechach i Słowacji, gdzie w latach siedemdziesiątych (byłe NRD, ZSRR, Czechosłowacja) Czerwone Gitary cieszyły się popularnością. Dla milionów Polaków Krajewski jest symbolem i ikoną polskiej muzyki rozrywkowej.
Na XLIV Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2007 finałowy koncert pod tytułem „Niebo z moich stron” został poświęcony twórczości Seweryna Krajewskiego. Kompozytor nie pojawił się na tym koncercie. Przeboje lidera Czerwonych Gitar wykonali m.in.: Kasia Kowalska (”Płoną góry, płoną lasy”), Małgorzata Ostrowska (”Czekam na twój przyjazd”), Maryla Rodowicz (”Nie spoczniemy”), Wilki (”Remedium”), Krzysztof Kiljański (”Kołysanka dla okruszka”). Koncert został przyjęty entuzjastycznie przez widownię opolskiego amfiteatru oraz telewidzów telewizji TVP. „Bezbarwne Premiery, jarmarczne Superjedynki, żenujący Kabareton i dopiero na finał prawdziwa perła - przeboje Seweryna Krajewskiego. Niebo z moich stron to bez wątpienia najlepszy punkt festiwalu Opole 2007” - tak skomentowała festiwal Nowa Trybuna Opolska.
Od lat 70. Seweryn Krajewski mieszka pod Warszawą, najpierw w Michalinie a obecnie od lat w domu położonym w gęstym sosnowym lesie w gminie Wiązowna, pow. Otwocki.
Inne przeboje: „Posłuchaj, co ci powiem”, „Barwy jesieni”, „Przed pierwszym balem”, „Stracić kogoś”, „Ballada pasterska”, „Droga,którą idę”, „W drogę”, „Była to głupia miłość”, „Dzień, najwyżej dwa”, „Trzecia miłość żagle”, „Nie jesteś sama”.
W 2008 roku ukazała się płyta Edyty Geppert „Nic nie muszę” z kompozycjami Krajewskiego w aranżacji jazzowego pianisty Krzysztofa Herdzina. W 2009 roku ukazała się kolejna płyta z jedenastu kompozycjami Krajewskiego do wierszy Karola Wojtyły. W tym samym roku ukazała się płyta Andrzeja Piasecznego z piosenkami Seweryna Krajewskiego - „Spis rzeczy ulubionych”. Po kilku tygodniach płyta uzyskała status platynowej. 10 października obaj artyści zainaugurowali w Kielcach cykl wspólnych koncertów. Po ponad dziesięciu latach przerwy Seweryn Krajewski wrócił na estradę.
W marcu 2009 ukazała się płyta Andrzeja Piasecznego pt. Spis rzeczy ulubionych, na którą muzykę skomponował Seweryn Krajewski. W grudniu 2009 r. ukazała się koncertowa płyta Seweryna Krajewskiego w duecie z Andrzejem Piasecznym pt. Na przekór nowym czasom - live. Obydwie płyty ukazały się nakładem Sony Music.
7 grudnia 2009 pojawiła się wznowiona płyta pt. Jestem (wyd. Sony Music).


Czerwone Gitary – polski zespół muzyczny, założony przez Jerzego Kosselę i Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni ”Crystal” w Gdańsku Wrzeszczu.
W pierwszym składzie występowali jeszcze Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon i Jerzy Skrzypczyk. Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych 5 latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 000 egzemplarzy. W marcu 1967 r. zespół opuścił założyciel i pierwszy lider J.Kossela. W maju 1967 zespół nagrał swoją drugą płytę długogrającą Czerwone Gitary 2 sprzedaną w rekordowej ilości 240 000 sztuk. W tym samym roku Seweryn Krajewski otrzymał na Festiwalu w Opolu Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski. W 1968 ukazał się kolejny album Czerwone Gitary 3 (sprzedaż 220 000 egzemplarzy), a zespół zdobył pierwsze wyróżnienie w Opolu za „Takie ładne oczy”. W styczniu 1969 grupa otrzymała trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół „The Beatles”. Czasopismo „Billboard” przyznało grupie specjalną nagrodę dla najpopularniejszego zespołu. W czerwcu – główna nagroda na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Biały krzyż”. W 1970 roku z grupy odszedł ówczesny lider, Krzysztof Klenczon.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę