pokaż menu          

Mały książę

słowa: Krzysztof Dzikowski
muzyka: Ryszard Poznakowski
             D                                        Fis                                          G

Gdzie jesteś Mały Książę, gdzie, odszedłeś z mej książeczki kart?

                    A        D            h    e                       A7                       D - A7

Czy po pustyni błądzisz znów, rozmawiasz z echem pośród skał?

          D                                           Fis                                          G

Czy tam, gdzie świeci złoty wóz, oglądasz ziemię w swoich snach?

                      A         D               h e                      A7                 D - A7

Gdzie pozostała z dawnych dni,  niby wspomnienie bajka ta. 

 

            D                                        Fis                                    G

W maleńkiej róży kochał się, Książę na jednej z wielu gwiazd.

                          A         D            h  e                     A7                   D - A7

Nie widział przedtem innych róż,   kiedy w daleki poszedł świat.

       D                                             Fis                                                G

Na ziemi zwątpił w miłość swą, tę najpiękniejszą z wszystkich cnót,

               A                     D          h  e                     A7                      D - E

Bo jak miał w jednej kochać się,  gdy ujrzał park z tysiącem róż.

  
       A                                        H7                   E cis

Nie wierz swym oczom, szepnął wiatr,

       fis                       H7                    E - H7

Jeżeli kochasz – sercem patrz.

 

         E                                    Gis                                     A

Zrozumiał wtedy książę to, że tylko jedna w świecie jest,

                  H               E         cis fis               H7                   E - H7

Ta, którą kochał wszystkie dni  i wrócił znów do róży swej.

             E                                       Gis                                          A

Gdzie jesteś Mały Książę, gdzie odszedłeś z mej książeczki kart?

                              H            E        cis fis                    H7               E - H7

W świecie, gdzie nikt nie kocha róż,  na zawsze ktoś pozostał sam.

Kasia Sobczyk -Mały książe


Krzysztof Dzikowski (pseud. Krzysztof Borys; ur. 25 stycznia 1938 r. w Warszawie) - polski satyryk i literat (poeta, prozaik, dramaturg), autor tekstów piosenek oraz scenariuszy programów kabaretowych i musicali. Były mąż Krystyny Grochowskiej z zespołu Alibabki, ojciec pisarza Błażeja Dzikowskiego.
Ukończył liceum im. Króla Władysława IV na warszawskiej Pradze. Początkowo studiował na Politechnice Warszawskiej (na Wydziale Mechaniczno-Konstrukcyjnym). Studia te jednak - podjęte z woli ojca - nie pasjonowały go; przerwał tam naukę po 4 semestrach. Bezpośrednim powodem rozstania z tą uczelnią był jednak wiersz, który nie spodobał się jej władzom. Dotyczył on dramatycznych wydarzeń związanych z rewolucją węgierską. Potem zmieniał kilkakrotnie kierunki studiów.
Ostatecznie ukończył studia na dwu wydziałach innych uczelni - na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (właściwie w Studium Nauczycielskim przy tej uczelni) oraz na Wydziale Scenariuszy łódzkiej PWSFTviT.
Zadebiutował jeszcze w czasie studiów jako autor sztuki Tragedia wydrwigroszów, w której wystąpił również jako aktor. Krótko pracował jako nauczyciel, ale praca ta nie pociągała go. Pasjonował go teatr, więc gdy Teatr Dramatyczny Politechniki Warszawskiej potrzebował aktorów do przedstawienia Wesele Pani Du Barry, zgłosił się na eliminacje i został przyjęty do grona młodych artystów. Wkrótce został na dobre aktorem kabaretowym. Wystąpił m.in. jako Achilles w parodii Achillesa i panien (1953). Rolę tę docenił Artur Maria Swinarski. Wkrótce Dzikowski związał się z klubem studenckim Stodoła, debiutując na jego kabaretowej scenie monologiem Ręce Eurydyki. Z sentymentu do tego występu napisał później parodię tego tekstu.
Jako tekściarz zadebiutował w roku 1963. Nawiązał wtedy współpracę z bigbitową grupą muzyczną Czerwono-Czarni. Potem pisał teksty piosenek dla różnych wykonawców, m.in. takich, jak: Stan Borys, Irena Jarocka, Niebiesko-Czarni, Maryla Rodowicz, Kasia Sobczyk.
Spodobała mu się też muzyka zespołu Czerwone Gitary, nawiązał więc współpracę z Jerzym Kosselą. W latach 1966-1967 współpracował z kolei z kompozytorem Sewerynem Krajewskim, tworząc wraz z nim wiele piosenek dla wspomnianego zespołu. Przez pewien czas współtworzył teksty z Kazimierzem Winklerem.
Jest też autorem tekstów piosenek do filmu Dancing w kwaterze Hitlera (reż. Jan Batory, 1968, premiera 1971).
Piosenki z jego tekstami usłyszeć też można w wykonaniu takich artystów, jak np.: Alibabki, Ewa Bem, Tadeusz Chyła, Anna German, Katarzyna Groniec, Jerzy Grunwald, Krystyna Janda, Anna Maria Jopek, Stenia Kozłowska, Jacek Lech, Lizar, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Ludwik Sempoliński, Beata Wyrąbkiewicz.
W pracy nad tekstem piosenki nigdy nie skupiał się na nim samym. Interesował się też tym, jak będzie brzmiała piosenka jako całość - z muzyką, rytmem, wykonaniem, interpretacją.
W latach 80. pisał wyłącznie dla siebie, a potem założył wielobranżową firmę. Obecnie zajmuje się przede wszystkim przekładami piosenek z języka francuskiego, głównie tekstów Georges'a Moustakiego. Ponadto od wielu lat współpracuje z Sewerynem Krajewskim (działającym od dawna solo).


Ryszard Poznakowski (ur. 11 stycznia 1946 w Grudziądzu) - polski muzyk, kompozytor i aranżer.
W latach 1969-2005 był członkiem Trubadurów (z 2-letnią przerwą od 1971 do 1973).
 
Studiował w PWSM w Gdańsku.
Występował w zespole Czerwono-Czarni (1965-1967), kierował Telewizyjną Giełdą Piosenki (1967), był kierownikiem muzycznym popularnego zespołu Trubadurzy, w którym występował z przerwami od 1967 do 2005, kiedy to rozstał się z grupą, gdy ta zaangażowała się w kampanię wyborczą Samoobrony. W 1970r. był współzałożycielem zespołu Old Stars, który powstał spontanicznie po występie w programie telewizyjnym pt.: „Telewizyjny Ekran Młodych” w którym debiutowali z przebojem pt. ”Co jest”. W 1971 założył zespół Wiatraki. Później był reżyserem dźwięku w Polskich Nagraniach, a od 1978 roku kierownikiem muzycznym teatru Syrena wWarszawie.
 
Latem 1998 nagrał z zespołem Trubadurzy płytę "Znamy się tylko z widzenia - Złote przeboje", która zyskała status Złotej Płyty. Wcześniej z grupą zdobył cztery Złote Płyty.
Poznakowski jest twórcą wielu piosenek, m.in. dla Krzysztofa Krawczyka, Czerwono-Czarnych, Alicji Majewskiej,Bogdany Zagórskiej, Renaty Danel, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Katarzyny Sobczyk, Andrzeja Dąbrowskiego, Edwarda Hulewicza.
Ojciec Karoliny Poznakowskiej.
W 2004 wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi.
 
 
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę