ukryj menu          

Miłość

słowa: Kamil Krzysztof Baczyński
muzyka: Janusz Lipiński
   D                             D7+

Słońce, słońce w ramionach

D7                           G

Czy swego ciała kryształ pełen

Ais0                                      D

Owoców białych, gdzie zdrój zielony tryska

            e

Gdzie oczy miękkie w mroku

G                                 D

Tak pół mnie, a pół Bogu

 

D                                 D7+

Twych kroków korowody

D7                                 G

W urojonych alejach twe odbicie

Ais0                                                     D

U wody jak w pragnieniach, w nadziejach

            e

Twoje usta u źródeł

      G                     D

to syte, to znów głodne

               e

I twój śmiech i płakanie

              G              D

Nie odpłynie - zostanie

 

     D                  G

Uniosę je, przeniosę

Ais0                       D

Jak ramionami głosem

                  D7

W czas daleki wysoko

               G

W obcowanie obłokom

                   Ais0         D

Tak pół mnie, a pół tobie. /x2

Ais0 Ais0 Ais0=A79b
 
Baczyński - Miłość.wmv
● Boom - Miłość - Videoclip - Opole 1973
„Słońce w ramionach” to historia wyrosłej z małego klubu studenckiego Grupy BOOM, zespołu wokalno-instrumentalnego, którego członkowie z pasją próbowali odnaleźć piękno w muzyce i poezji. „Miłość” (Słońce, słońce w ramionach…) do wiersza K.K. Baczyńskiego.
 
Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, Emil, Jan Krzyski, Krzysztof, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944
w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia kolumbów. Zginął
w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

„Elegia o... (chłopcu polskim)”
K.K. Baczyński

Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

*

Od BOOMu do "Ptaków Powrotnych" - mówi Janusz Lipiński
Januszem Lipińskim - liderem znanej w latach siedemdziesiątych grupy "Boom" oraz producentem i pomysłodawcą projektu "Ptaki Powrotne" rozmawia Teresa Drozda.

- Zaczynamy od zespołu Boom... wiem o nim tylko tyle, że był, znam jedną piosenkę zatytułowaną "Miłość", która pojawiła się na wydawnictwach towarzyszących Studenckiemu Festiwalowi Piosenki w Krakowie z okazji jego 35 i 40-lecia i to właściwie wszystko. Jaka była historia Boomu, kim Pan tam był i co było dalej? 

- Grupę Boom założyłem z kolegą z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej – Darkiem Dziadkiewiczem w 1972 roku. Najpierw w 1971 roku studenci MEiL-u założyli  na wydziale Klub Boom i od niego wzięła nazwę Grupa Wokalna Boom. Spotykaliśmy się z Darkiem tworząc piosenki i w Hybrydach, gdzie na pięterku funkcjonowała scena poetycka, zaśpiewaliśmy w męskim duecie piosenkę "Miłość" z moją muzyką do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czyli "Słońce, słońce w ramionach". Darek grał na flecie, ja na gitarze i tam spotkaliśmy Anię Łęcką - dziewczynę, która była świeżo upieczoną studentką socjologii na Uniwersytecie. Ania przyłączyła się do nas i zaczęła z nami śpiewać. Później powiększyliśmy skład grupy i działaliśmy dobrych kilka lat. Śpiewaliśmy kilkadziesiąt piosenek poetyckich, z czego kilkanaście zostało nagranych, w tym 6 w Programie III Polskiego Radia i do dzisiaj istnieją w archiwum.
Mieliśmy bardzo różne składy, od bardzo skromnych: gitara – flet, aż po rozbudowane z sekcją, kontrabasem, perkusją, fortepianem. Na fortepianie grał np. Marek Stefankiewicz, na gitarze Rysiek Sygitowicz, na bębnach Tadek Bębnowski, itd. Głównie  pracowaliśmy nad utworami, w których były teksty poetyckie, a od pojedynczych piosenek przeszliśmy do kształtowania całych programów. Skupialiśmy się na sprawach egzystencjalnych i emocjonalnych: wolność, miłość, braterstwo, abstrahując od bieżącej polityki.  Grając w zespole interesowałem się głównie Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, bo od niego zaczęło się moje komponowanie. W liceum grałem w zespołach rockowych utwory bardziej ostre. Natomiast po raz pierwszy w roku 1969 na obozie harcerskim 23 WDH "Pomarańczarni" z Liceum Batorego koleżanka z drużyny przyniosła mi tomik wierszy Baczyńskiego mówiąc: "popatrz tu jest taki wiersz, zaczyna się od słów "Tych miłości", zrób z niego piosenkę, bo wiem, że Ty jesteś taki 'melody maker', a potrzebujemy piosenki dla drużyny." Ułożyłem pierwszą melodię do wiersza "Tych miłości" i tak to się zaczęło. Ostatnią z tego cyklu melodię do Baczyńskiego ułożyłem w późnych latach 70-tych...

http://www.strefapiosenki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=656&Itemid=1

*

Grupa BOOM Grupa wokalno-instrumentalna założona w 1972 roku w studenckim klubie Boom na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa (MEiL) Politechniki Warszawskiej.
Opis
Grupa BOOM

Grupa wokalno-instrumentalna założona w 1972 roku w studenckim klubie Boom na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa (MEiL) Politechniki Warszawskiej.
Założycielami Grupy BOOM byli studenci MEiL-u Dariusz Dziadkiewicz i Janusz Lipiński. Następnie dołączyli: Ania Łencka, studentka Wydziału Socjologii UW, poetka i wokalistka, Mirosław Nawrocki, student PW, gitarzysta i wokalista oraz śpiewające: Iza Wagner i Małgorzata Prejzner (UW).

W późniejszym okresie z Grupą BOOM współpracowało wielu muzyków, w tym między innymi: skrzypaczka i pianistka Ewa Jurkiewicz, wokalistka Anna Prejzner, perkusista Tadeusz Bębnowski, basista Włodzimierz Kowzanowicz, gitarzysta Rysiek Sygitowicz, pianista Marek Stefankiewicz, oraz skrzypek i flecista Florek Ciborowski, wokalista Zbyszek Misiak. Z zespołem współpracowali także: kontrabasista Andrzej Dechnik, basista Stasio Tuszyński, gitarzysta Mirosław Dołowy, Ewa Miecznikowska i Joanna Kortylewicz – śpiew, Małgorzata Jilczuk – wiolonczela.

Większość utworów dostarczyli komponujący muzycy Janusz Lipiński, Darek Dziadkiewicz i Mirek Nawrocki. Kierownikiem Grupy BOOM był Darek Dziadkiewicz a od marca 1975 roku Janusz Lipiński.
W początkowym okresie Grupa BOOM prezentowała utwory typowo studenckie i turystyczne (Bazuna, Gdańsk 1972 - wyróżnienie, 1973 – I nagroda, Giełda Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, 1973 – I nagroda) oraz piosenki poetyckie, zwane także „poezją śpiewaną”. W 1973 roku piosenka pt. „Miłość” do słów K.K. Baczyńskiego, zaczynająca się od słów: „Słońce, słońce w ramionach…” i z muzyką Janusza Lipińskiego zdobyła sobie znaczną popularność i wiele nagród (Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie – I nagroda, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – jedna z pierwszych nagród w koncercie „Mikrofon dla wszystkich”). „Miłość” wykonywali: Anna Łencka i Janusz Lipiński – śpiew, Mirosław Nawrocki – gitara i śpiew, Dariusz Dziadkiewicz – flet i śpiew.

Grupa BOOM koncertowała w całej Polsce, nagrywała utwory w Polskim Radiu (głównie w III programie PR), brała udział w programach TV (Warszawa, Katowice, Wrocław), także w nagraniu płyty Marka Grechuty „Magia Obłoków”(1974). Grupa BOOM pracowała wtedy nad programami o zwartej formie i narracji (Zielniki, Baczyński). Zwieńczeniem tego okresu był koncert na wiosnę 1979 roku w Starej Prochowni w Warszawie, gdzie przedstawiony został program monograficzny poświęcony K.K. Baczyńskiemu a trzy utwory Grupy z tego programu znalazły się w filmie Witolda Stoka „ Jeden z nas”, paradokumentalnym wspomnieniu o K.K. Baczyńskim (1979).

Po 1979 roku członkowie Grupy BOOM z różnych powodów: osobistych, zawodowych(ukończenie studiów), itp. przestali się regularnie spotykać i działalność zespołu praktycznie ustała. Dariusz Dziadkiewicz i Janusz Lipiński 4 sierpnia 1984 roku, w 40 rocznicę śmierci K. K. Baczyńskiego, dali w podziemiach kościoła przy Żytniej w Warszawie koncert poświęcony poecie.

W 1995 roku członkowie Grupy BOOM postanowili nagrać razem swoje utwory w Studiu Winicjusza Chrósta w Sulejówku. Nagrania zrealizował Tadeusz Mieczkowski. Zabrakło jednak Ani Łenckiej, niezapomnianej interpretatorki poezji, która zmarła przed nagraniami, 21 lutego 1995 roku. Grupa BOOM po raz ostatni stanęła na estradzie koncertując na początku 1996 roku w Warszawskim Ośrodku Kultury na Elektoralnej. W następującym składzie: Darek Dziadkiewicz – flet, instrumenty klawiszowe, śpiew, Janusz Lipiński – gitara, śpiew, Małgorzata i Anna Prejzner, Zbigniew Misiak – śpiew, Ryszard Sygitowicz – gitara, Włodzimierz Kowzanowicz – bas, Tadeusz Bębnowski – perkusja.

Bibliografia
1. Andrzej Wróblewski, „Nie wierz gębie, połóż na zębie – Opole 73”, ‘Życie Warszawy”, nr , czerwca 1973 r.
2. Zygmunt Kiszakiewicz, „A jednak się kręci ! – X Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich”,” Panorama Śląska”, nr , 1973 r..
3. Jerzy Radliński, „dś”, „Model: Hajduczki 1973”, nr , str.15/16, lipiec 1973 r.
4. Jerzy Modlinger (mod), „Boom” na studenckiej estradzie, „Życie Warszawy”, nr 247, 16 października 1973 r.
5. SPA, „Studenci w Warszawie, Rewizyta w „Stodole”, nr , 29 października 1973 r.
6. Marek Wiernik (?), „Sukces Piosenki „Miłość””, „RADAR”, nr , grudzień (?)1973 r.
7. Marek Wiernik, „BOOM”, „JAZZ”, nr 12(208), grudzień 1973 r.
8. Lucjan Jan Radzikowski, „BOOM W KLUBIE BOOM”, „Nowy Medyk”, nr 11(222), 1974 r.
9. Ryszard H. Rzebko, „Dokąd idziesz piosenko studencka”, „Magazyn Studencki”, marzec/kwiecień 1974 r.
10. Ewa Perczyńska, „BOOM u studentów”, Kurier Lubelski, marzec/kwiecień 1974/5 r.
11. Grzegorz Januszewski, „Czekamy na nowe talenty – Po XII Ogólnopolskim festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich”, „Słowo Powszechne”(Muzyka Młodych), nr , po 7kwietnia 1975 r.?
12. Marek Wiernik, „Studencki „Boom””, „Słowo Powszechne”(Muzyka Młodych), nr 170(9198) , 28 lipca 1976r.
13. Barbara Henkel, „Janusz Lipiński – Wciąż wybierać muszę”, „Sztandar Młodych”, 3 grudnia 1976.
14. Warszawski Informator Kulturalny, Estrada-Grupa „Boom”, str. 56, nr 6, 17-30 marca 1979 r.
15. Iza Natasza Czapska, „Miłość jasnowłosa – Poszukiwany. Poszukiwana. Janusz Lipiński, lider zespołu Boom”, „Życie Warszawy”, nr 168/2007 , 20 lipca 2007.
16. Waldemar Chylinski, „Codzienności/piosenka, poezja i proza życia… – BOOM”, comprint.cp2.win.pl/wch/?p=11111764, 2009 r.
17. Strefa Piosenki, „Od BOOM-u do „Ptaków Powrotnych” – mówi Janusz Lipiński”, www.strefapiosenki.pl/index.php?option=com…id… , 2009 r.

Opracował Waldemar Chyliński - Codzienności /piosenka, poezja i proza życia/
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę