ukryj menu          

Niewiele ci mogę dać

słowa: Bogdan Olewicz
muzyka: Zbigniew Hołdys
(z repertuaru zespołu „Perfect)
  C                               a                       a7

Sto gorących słów, gdy na dworze mróz

   d                         C            F 

Niewyspaną noc, jeden koc

   C                      a               a7

Solo moich ust, gitarowy blues

   d                                C           F - G

Kilka dróg na skrót, parę stów…

        F

Nie mogę Ci wiele dać

        d                                G

Nie mogę ci wiele dać

       C                    C7

Bo sam niewiele mam

        F

Nie mogę dać wiele Ci

          d                       G

Nie mogę dać wiele Ci

     C           F - C
Przykro mi


Osiem znanych nut, McCartney'a but
Kilka niezłych płyt, jeden kicz
Siedem chudych lat, talię zgranych kart
Południowy głód, kurz i brud

Ref…

Nadgryziony wdzięk, pustej szklanki brzęk
Niespełniony sen, itp.
Podzielony świat, myśli warte krat
Zaleczony lęk, weź co chcesz

Ref…

05.Perfect - Nie wiele Ci mogę dać
Perfect-"Niewiele Ci mogę dać" (24.07.09-"Ku Przestrodze")


Perfect (czyt. perfekt) - zespół muzyczny, założony w roku 1977 przez perkusistę Wojciecha Morawskiego, basistę Zdzisława Zawadzkiego i gitarzystę Zbigniewa Hołdysa. W ankiecie pisma „Non Stop” uznany za debiut roku 1978, a utwór „Jego nie ma” za najlepszy utwór rockowy.

Bogdan Olewicz, właściwie Bogusław Olewicz (ur. 28 czerwca 1946 w Bytomiu) - polski autor tekstów piosenek i dziennikarz. Współpracował z Perfectem, Lady Pank, Korbą, Budką Suflera, Zbigniewem Hołdysem, Anną Jantar, Urszulą, zespołem Universe i innymi. Wchodził w skład jury wybierającego Piosenkę dla Europy na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji 2006. Przewodniczył juryMiędzynarodowego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar w roku 2006 a w roku 2007 festiwal ten został poświęcony jego twórczości.


Zbigniew Hołdys (ur. 19 grudnia 1951 w Lublinie) – polski wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista, poeta, dziennikarz, grafik oraz scenarzysta filmowy. Lider, kompozytor i gitarzysta grupy muzycznej Perfect, której był współzałożycielem.
Działalność artystyczną rozpoczął w wieku 16 lat w hippisowskiej grupie „Kwiaty Warszawy”. W 1969 na festiwalu FAMA otrzymał nagrodę specjalną Zbigniewa Namysłowskiego za utwór Hymn do zachodzącego słońca, który skomponował i wykonał (grając na flecie) z zespołem RH-.
W 1970 dokonał pierwszych w Polsce nagrań techniką one-man-band (sam zagrał na wszystkich instrumentach). Wkrótce potem jako niespełna 19-latek został członkiem zespołu „Maryla Rodowicz i Jej Gitarzyści”.
W kolejnych latach Hołdys zajmował się tworzeniem własnych projektów (zespół „Dzikie Dziecko”, nagrania solowe) i pracą na rzecz innych artystów (Andrzej i Eliza, 2 plus 1, Anna Jantar).
W 1976 Hołdys wyjechał do USA, gdzie występował w polonijnych restauracjach. Po powrocie w 1977 nagrał piosenkę Co się stało z Magdą K.? wykonywany później także przez grupę Strachy na Lachy.
Latem 1977 założył zespół Perfect. Zespół od razu dokonał serii własnych nagrań (kompozycje Hołdysa, m.in. Jego nie ma, Nie ma mogiły rock and rolla), które przyniosły mu znaczną popularność. Wkrótce jednak sprzeczne z ideologią komunistyczną wypowiedzi Hołdysa dla zagranicznej prasy ściągnęły represje ze strony władz PRL i zespół nie mógł w Polsce koncertować[potrzebne źródło]. W 1978 Hołdys wraz z Perfectem wyjechał do USA, gdzie z przerwami koncertował w klubach polonijnych do 1980.
W 1981 Perfect uzyskał dużą popularność dzięki piosenkom Chcemy być sobą, Nie płacz Ewka, Ale wkoło jest wesoło, Niewiele ci mogę dać i wiele innych. W 1982 powstały kolejne znane kompozycje Hołdysa, m.in. Autobiografia. W 1983 odszedł z Perfectu, co spowodowało jego rozwiązanie. W wywiadzie w 2006 podał, że odejście spowodowane było zmęczeniem popularnością i życiem wypełnionym całkowicie pracą: intensywnym koncertowaniem, za które honorarium wynosiło mniej niż 3 bilety na dany koncert, pracą organizacyjną, do której należały uzgodnienia z cenzurą i milicją, pogróżkami SB.
W 1983 Zbigniew Hołdys poprowadził sesję nagraniową I Ching – jego kompozycje (z jego udziałem i pod jego kierunkiem) wykonali słynni muzycy z zespołów Maanam, TSA, Krzak, Osjan, Breakout i Martyna Jakubowicz. Wkrótce potem Hołdys wraz z Wojciechem Waglewskim, Andrzejem Nowickim i Wojciechem Morawskim założył grupę Morawski Waglewski Nowicki Hołdys (1984/1985). Po wydaniu płyty Świnie (1985) i kilkunastu koncertach zespół przestał istnieć.
W 1987 po raz ostatni pojawił się z zespołem Perfect, z którym dał koncert na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.
W czasie poprzedzającym pierwsze wolne wybory w 1989 Zbigniew Hołdys został szefem kampanii wyborczej warszawskiej „Solidarności”. Po trasie koncertowej w USA wrócił do Polski, gdzie zajął się życiem rodzinnym.
W 2000 nieoczekiwanie dał jeden koncert po 18 latach milczenia na polskiej scenie. Koncert (w Sali Kongresowej) zadedykował 12-letniemu wówczas synowi Tytusowi. Wkrótce wyszła płyta Hołdys.com zawierająca zupełnie nowy materiał.
W 2002 Hołdys wystąpił na festiwalu w Opolu z piosenką Stalker. W 2007 w 63. rocznicę Powstania warszawskiego nagrał piosenkę pt. Pocałunek do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, upamiętniającą to wydarzenie.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę