ukryj menu          

Przeżyj to sam

słowa: Andrzej Sobczak
muzyka: Grzegorz Stróżniak
(z repertuaru zespołu „Lombard”)
G               fis                     e                           a     a7                    D   D7

Na życie patrzysz bez emocji, na przekór czasom i ludziom wbrew.

G                       fis                               e                      a    a7               D  D7 

Gdziekolwiek jesteś, w dzień czy w nocy, oczyma widza oglądasz grę.

G                   fis                     e                             a    a7                 D    D7    

Ktoś inny zmienia świat za ciebie, nadstawia głowę, podnosi krzyk.

G               fis                 e                         a   a7                D  D7

A Ty z daleka, bo tak lepiej i w razie czego nie tracisz nic.

 

 G            fis  e           a    a7   D   D7

  Przeżyj to sam! Przeżyj to sam!

  G                       D            H7        e

  Nie zamieniaj serca w twardy głaz,     

             a       a7          D   D7 

  Póki jeszcze serce masz.

 

 

Widziałeś wczoraj znów w „Dzienniku” zmęczonych ludzi wzburzony tłum

I jeden szczegół wzrok twój przykuł: ogromne morze ludzkich głów,

A spiker cedził ostre słowa, od których nagła wzbierała złość

I począł w Tobie gniew kiełkować, aż pomyślałeś: milczenia dość!

 

  Przeżyj to sam!...

 

                           G

  ...Póki serce masz...

Przeżyj to sam - Lombard
LOMBARD - Przeżyj to sam

Andrzej Sobczak (ur. 25 września 1946 w Poznaniu) – polski autor i wykonawca kabaretowy, autor tekstów piosenek, felietonista, autor audycji radiowych i telewizyjnych, a także autor bajek.
Teksty piosenek (wybór)
  • "Przeżyj to sam" (muz. Grzegorz Stróżniak) – Lombard
  • "Dorosłe dzieci" (muz. Wojciech Hoffmann) – Turbo
  • "Daj mi tę noc" (muz. Sławomir Sokołowski) – Bolter
  • "Szalala zabawa trwa" (muz. Urszula Sipińska) – Urszula Sipińska
  • "W białej ciszy powiek" (muz. Janusz Piątkowski) – Bogusław Mec
  • "Hymn Lecha" (muz. na podstawie "Yellow Submarine" autorstwa J. Lennona / P. McCartneya) – kibice Lecha Poznań


Lombard – polski zespół pop-rockowy, który zyskał dużą popularność w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku.

Zespół powstał w 1981 roku. 18 maja miała miejsce pierwsza próba zespołu w sali Estrady Poznańskiej. Data ta uważana jest za dzień powstania Lombardu, który początkowo (przez 2 miesiące) nosił nazwę Skandal. W początkowym okresie działalności grupy teksty piosenek pisali najwięksi polscy tekściarze: Andrzej Sobczak, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski – także autor wielu cenionych kompozycji zespołu. Początkowo w Lombardzie Grzegorzowi Stróżniakowi towarzyszyły dwie wokalistki: Małgorzata Ostrowska i Wanda Kwietniewska.
W tym wokalnym rockowym trio Lombard nagrał płytę Śmierć dyskotece!, która osiągnęła status Złotej płyty (nakładem 400.000 egzemplarzy). We wrześniu 1982 zespół opuściła Wanda Kwietniewska, aby wkrótce założyć własną grupę Banda i Wanda.
Zespół podbijał festiwale. W 1983 na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył Nagrodę Publiczności a Grzegorz Stróżniak otrzymał II nagrodę w konkursie Jury za kompozycję "Szklana pogoda" (I nagrody wtedy nie przyznano). Wydawał kolejne gorąco przyjmowane albumy: Live – w roku 1983, Wolne od cła, Szara maść – oba w roku 1984 i Anatomia – w roku 1985, przy tym bardzo intensywnie koncertując w kraju i za granicą. 18 maja 1985 r. podczas koncertu "Rock Arena" w Poznaniu zespół otrzymał "Złotą Płytę" za singiel "Adriatyk, ocean gorący" / "Dwa słowa, dwa światy". W tym samym roku można było zauważyć kryzys i załamanie rynku rockowego. Zespół w okresie styczeń – czerwiec 1986 zawiesił działalność. W marcu jedynie Ostrowska i Stróżniak nagrali angielskie wersje tekstów z płyty Anatomia i tak powstała jej anglojęzyczna wersja Wings of a Dove, wydana jesienią
w Holandii przez firmę Rockhouse (jako Kix 4U Records).
Do końca roku, także zimą i wiosną 1987 r. zespół koncertował w kraju. Podczas dwóch koncertów w marcu w Nysie zarejestrowano materiał, który wkrótce ukazał się na kasecie Live Hits 87. W lipcu tego roku zespół nagrał kolejną studyjną płytę Kreacje, która nie odniosła komercyjnego sukcesu.
Na przełomie 1987 i 1988 roku Lombard po raz kolejny zawiesza działalność, powodem m.in. była ciąża wokalistki. W sierpniu 1988 roku zespół w kolejnym nowym składzie, już bez lidera Grzegorza Stróżniaka powraca na scenę. Koncertuje w kraju i za granicą – tournée po ZSRR. W lutym Lombard nagrał pierwszy w tym składzie program telewizyjny "live" w gdańskim Klubie Żak, jednak bez perkusisty Artura Malika, który tydzień wcześniej złamał obojczyk. Zastąpił go grający wówczas w Bajmie Alan Baster. W maju, w krakowskim Teatrze STU zespół nagrał kolejną koncertową płytę, pt. Koncert, która nie znalazła szerszego oddźwięku wśród fanów. Na początku 1990 roku zespół nagrał studyjny album Welcome Home, na którym gościnnie zagrał gitarzysta Dżemu – Jerzy Styczyński. Był to kolejny album, który nie przyniósł zespołowi sukcesu.
Rok 1991 był jubileuszowy. Na 10-lecie zespołu zaproszono Grzegorza Stróżniaka i Wandę Kwietniewską, z którymi od lutego do kwietnia nagrano kompilacyjny album '81-'91 Największe przeboje składający się z największych szlagierów grupy. Płyta była ostatnim albumem nagranym przez Małgorzatę Ostrowską i Wandą Kwietniewską z zespołem Lombard. Zespół w tak poszerzonym składzie dał serię koncertów od 19 maja do 15 czerwca. Następnie po raz kolejny zawiesił działalność.
W 1994 r. Grzegorz Stróżniak reaktywował Lombard jako „Lombard Group” bez wokalistek. Zespół koncertował tworząc kolejne nowe utwory. Płyta koncertowa Afryka zawierające nowe kompozycje jak i stare przeboje zespołu ukazała się w czerwcu tego roku. W 1997 r. drogi Lombardu i Małgorzaty Ostrowskiej zeszły się tylko na dwa sezony koncertowe. W 1999 roku Małgorzata Ostrowska postanowiła rozpocząć solową karierę i definitywnie zakończyć współpracę z Lombardem.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę