ukryj menu          

Rano

słowa: Beata Kozidrak
muzyka: Jarosław Kozidrak
(z repertuaru zespołu „Bajm”)    
G      ea7         D            G   e

Rano, kiedy budzę się rano

a7               D             e7   e6           e               fis7H7    a7 D

Gdy przychodzi spokojnie jasny dzień, mija sen

G      ea7         D             G    e

Rano, kiedy budzę się rano

a7         D             e7   e6               e           fis7 H7    a7 D

Kiedy boję się stanąć, trzymam za rękę noc.

 

   C                                           h7

Rano, płynę choćbym miał zginąć

                                      a7 

Z marzeń wielkich odpływem

                                     fis7H7 fis7 H7

W mrocznej nocy pustynie

    C                                 h7

Płynę, płynę zanim to minie

                                       a7

Z marzeń wielkich odpływem

                         fis7H7 a7 D7

Na spokojny ocean.

 

G e a7 D  G e a7 D  e7 e6 fis7 H7 a7 D

 

Płynę, płynę zanim to minie

Z marzeń wielkich odpływem

Na spokojny ocean

 

Rano, kiedy budzę się rano

Noc tak pachnie jak siano i ma tak ciepły ton.

Rano, kiedy budzę się rano...

Bajm - Rano

Beata Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm, operująca czterooktawową skalą głosu.
Uczęszczała do III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
Karierę zaczęła w 1978 na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu, śpiewając utwór "Piechotą do lata" i zdobywając drugie miejsce. W latach 80. i 90. występowała z grupą Bajm, z którą nagrała 10 albumów (wszystkie uzyskały status złotych lub platynowych, sprzedając się w sumie w nakładzie ponad 3,5 miliona egzemplarzy).
W 1995 roku Beata Kozidrak została wyróżniona na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolustatuetką Złotej Karolinki za całokształt działalności estradowej oraz "twórczy wkład w rozwój polskiej kultury".
W 1998 Beata Kozidrak rozpoczęła karierę solową, wydając album zatytułowany Beata. Doczekał się on znakomitych recenzji od krytyków, przyniósł dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 200 000 egzemplarzy. Po sukcesie solowego krążka kontynuowała współpracę z Bajmem.
Jej kolejnym solowym projektem był album Teraz płynę, wydany w 2005. Nagrany z udziałem amerykańskich jazzmanów, został dobrze przyjęty przez krytykę i podobnie jak solowy debiut uzyskał status platynowego (70 000 sprzedanych egzemplarzy).
W listopadzie 2010 roku ukazał się singiel Urszuli, "Ten drugi", do którego tekst napisała Beata.
Beata Kozidrak jest laureatką kilkunastu międzynarodowych festiwali, m.in. w Szwecji (Karlshamn), Jugosławii (MESAM) i Finlandii (Lahti).

Jarosław Kozidrak. Z wykształcenia rzeźbiarz - muzyk z wyboru. Załorzyciel i długoletni leader zespołu BAJM, kompozytor wielu przeboi tego zespołu: Piechotą do lata, Rano, kiedy budzę się rano, Dwa serca,dwa smutki, Nie ma wody na pustyni, Józek nie daruję ci tej nocy, Martwa woda, Prorocy świata, Żal prostych słów, Belle amie i wielu, wielu innych, które ukazały się na płytach: Bajm, Martwa woda, Chroń mnie od złego i Płomień z nieba. Obecnie nagrał własną płytę, na której znajdują się stare, nowe i najnowsze kompozycje w nowych aranżacjach, które sam wykonuje przy współpracy ze znajomymi mu muzykami.


Bajm – polski zespół poprockowy, powstały w 1978 w Lublinie. Jego skład kilkukrotnie się zmieniał, jedyną osobą będącą w zespole od jego początków jest wokalistka oraz współzałożycielka grupy, Beata Kozidrak.
Zespół stał się sławny po występie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1978 roku, gdzie dzięki utworowi "Piechotą do lata" zajęli drugie miejsce w koncercie Debiuty.
Nazwa pochodzi od pierwszych liter imion jego założycieli: Beaty Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidrak i Marka Winiarskiego. Obecny skład tworzą: Beata Kozidrak, Adam Drath, Piotr Bielecki, Maria Dobrzańska, Artur Daniewski i Krzysztof Nieścior.
Historia grupy Bajm zaczęła się w marcu 1978. Wokalista Andrzej Pietras zaproponował wówczas rodzeństwu Kozidraków: wokalistce Beacie oraz śpiewającemu gitarzyście Jarosławowi po ich występie na scenie lubelskiego Domu Kultury "Medyk", stworzenie wspólnego zespołu. Do grupy wkrótce dołączył kolejny gitarzysta, Marek Winiarski. Już
w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działalności zespół zaczął odnosić sukcesy. Najpierw, podczas VII Przeglądu Wokalistów i Zespołów Młodzieżowych w Świdniku, Bajm zdobył "Brązowego Koziołka Matołka" za piosenkę "Rano". Następnie wystąpił na Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, gdzie zajął miejsce w pierwszej dziesiątce, dzięki czemu zakwalifikował się do konkursu "Debiuty" festiwalu polskiej piosenki "Opole '78". Występ
w Opolu okazał się przełomowy dla grupy. Z utworem "Piechotą do lata" Bajm zdobył tam drugie miejsce, a wyróżniona piosenka podbiła całą Polskę, błyskawicznie zapewniając zespołowi status gwiazdy. Przebój ten utrzymany był w harcersko-turystycznej stylistyce i taki też był cały początkowy repertuar Bajmu aż do 1980. Bajm grał wtedy w akustycznym składzie, a jedyną pozostałością po tym okresie były jedynie single, bo do wydania całego albumu z tym materiałem nigdy nie doszło. Od samego początku za repertuar odpowiedzialni byli głównie Kozidrakowie – Jarosław za kompozycje, a Beata za teksty.

 
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę