ukryj menu          

Studia

słowa: Paweł Małolepszy
muzyka: Cezary Gierzyński
(z repertuaru zespołu „Grzmiąca Półlitrówa”)
      A                                            D

Czterech było nas w pokoju, czterech wielkich piwopojów:

   A                                E E7

Kazek, Stacho, Zdzich i Ja.

  A                                        D

Co dzień czyjeś urodziny, tańce śpiewy i dziewczyny,

  A            E             A    A7

Pierwszy odpadł Stach.

 

    D                          A

Studia to były złudzenia,

   D                                A

Nikt cię bracie nie docenia

D                          A Fis

I nie będzie inżyniera,

    h      E                     A

Studia a niech to cholera.

 

 

Zdzich jak mógł unikał szkoły, ale podpadł docentowi,

Taki głupi traf.

Asystenci się uwzięli, nie zdał nic oprócz pościeli,

Poszedł w Stacha ślad.

 

Kazek się najdłużej trzymał, lecz nadeszła sroga zima,

Sesja w niej komisy dwa.

Znów obawa, groźny luty, teraz ma wojskowe buty,

Czapkę i zielony płaszcz – lewa!

 

Płyną lata rok za rokiem, ja wciąż walczę z pierwszym rokiem,

Bo to ważna gra.

Każdy wydział już poznałem. trzech rektorów przetrzymałem,

Każdy mnie tu zna.

 

Odnowiłem kontakt z domem. Piszą: „Synu co z dyplomem,

To już tyle trwa.

Pewno już niedługo skończysz, jak pozdajesz zaraz odpisz:

Mama, tata, brat.


Grzmiąca półlitrówa - Studia

 
Mimowolna autobiografia i neverending story. Historia jakich wiele. Ta opisana przeze mnie nawiązuje do postaci Józefa Lutego, słynnego wykładowcy geometrii wykreślnej z łódzkiej Polibudy. Zdzich, Stach i Kazek mają oczywiście również swoje realne pierwowzory. Siłą sprawczą całej piosenki był Czaruś, namiętnie i do bólu lansujący wieczorami przy własnoręcznym, gitarowym akompaniamencie "rybkę", z której w końcu powstał refren. Do refrenu idealnie wpasowały się akademikowe życiorysy chłopaków z podwórka. I stało się.
 
                                                                                                Paweł MałolepszyPaweł Małolepszy - urodzony 24 marca 1963 r., w Piotrkowie Trybunalskim. Autor wierszy białych i rymowanych oraz tekstów ponad 150 piosenek. Kompozytor i muzyk posługujący się gitarą. 
Od początku lat 80. aktywnie uczestniczy w następujących przedsięwzięciach instrumentalno-wokalnych: EKG KECZUP, DWÓCH, GRZMIĄCA PÓŁITRÓWA, NIŻSZA SZKOŁA MUZYCZNA im. TEKLI BONDARZEWSKIEJ z ŁODZI, SMAK JABŁKA, STĄD i TUTEJSI.
W 2006 wystąpił w "Ballads of Europe" w koncercie pieśni Boba Dylana.
Uczestnik, laureat i zwycięzca wielu festiwali piosenki studenckiej, turystycznej i poetyckiej, takich jak Yapa, Bazuna, Łykend, Gorol Song, Tartak, Żakeria, Danielka, OFPS w Krakowie i OPPA w Warszawie. 
Dwukrotny udział w OFPS w Krakowie przyniósł Pawłowi Małolepszemu wyróżnienie w roku 1989, a w roku 1994 – II nagrodę. 
Oprócz pisania i komponowania na potrzeby wszystkich w/w zespołów w dorobku Pawła Małolepszego jest kilkanaście tekstów kolęd i pastorałek oraz hymn Fundacji Usłużnych Serc „Oddech dla...”.
Paweł Malolepszy ma również na swym koncie pewną liczbę polskich tekstów do piosenek obcojęzycznych, a jako osoba dobrze wyposażona w tzw. poczucie humoru, pisze również piosenki satyryczne (z przeznaczeniem dla piotrkowskiego kabaretu NieMy). 
Na skromną dyskografię Pawła Małolepszego składają się następujące wydawnictwa:1995 “The Best Of Stereopol” – kaseta, piosenka studencka i turystyczna
1996 „Dedykacje” – kaseta, piosenka poetycka
1998 „Nasze Kolędy” – płyta CD, autorskie kolędy i pastorałki
Paweł Małolepszy stale koncertuje z zespołami TUTEJSI, GRZMIĄCA PÓŁLITRÓWA i SMAK JABŁKA na terenie całego kraju.
 

"Grzmiaca Półlitrówa" (od 1984) - Zespół w podstawowym składzie tworzyli: Jerzy Bolanowski - gitara i śpiew, Sławomir Gątkowski - marakasy, Cezary Gierzyński - gitara, harmonijka i śpiew, Jarosław Kaczorowski - flety, śpiew, Paweł Małolepszy - gitara basowa i śpiew, oraz Janusz Surma - banjo, mandolina, ksylofon, kazoo. Najbardziej znane piosenki tej formacji, autorstwa i współautorstwa Pawła Małolepszego to: Barman, Studia, Kantry, Poeta, Stare kufle, Apartament 432, Pociągi, Wędrowiec, Piwa daj, Lej kumie i Obiecanki cacanki. Obok swoich piosenek zespół usilnie i z dobrym skutkiem przypominał i lansował takie evergriny jak: Cztery piwka, 33 zawody, Zajazd pod Kogutem czy Siedzę sam. Od swojego pierwszego publicznego występu na Yapie, Grzmiąca zyskała ogromną sympatię i zainteresowanie ze strony publiczności oraz przychylność jurorów. Dowodem tego były liczne nagrody i wyróżnienia, z których tylko nieliczne (z powodu kłopotów z pamiętaniem) tu wymienię. 1987 - nagroda publiczności na Yapie. Na Bazunie rekomendacja do rozpowszechniania dla Kantry i Studiów. Pierwsze miejsce na Gorol Songu w Bielsku Białej. 1988 - nagroda specjalna telewizji holenderskiej za Barmana. Nagroda na Danielce. 1989 - nominacja z Yapy na OFPS w Krakowie, tam zaś wyróżnienie i zaproszenie do udziału w koncercie laureatów. 1991 - nagroda za Poetę i nagroda specjalna na Bazunie za interpretację Wspomnienia (Czesława Niemena).

Obecnie Grzmiąca - po liftingu i cyklu zabiegów odmładzających - z powodzeniem kontynuuje propagowanie swojego repertuaru na pubowych i plenerowych estradach całego kraju.


 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę