ukryj menu          

Tato

słowa i muzyka: Robert Friedrich
(z repertuaru zespołu „Arka Noego”)
   C           G                       C

Nie boję się, gdy ciemno jest,

  F                        G

Ojciec za rękę prowadzi mnie.  

   C           G                       C

Nie boję się, gdy ciemno jest,

  F                        G

Ojciec za rękę prowadzi mnie.  

 

          a                             C

Dziękuję ci, Tato, za wszystko co robisz,

        F                                 C                   G                  

Że bawisz się ze mną, na rękach mnie nosisz.

          a                     C

Dziękuję ci, Tato i wiem to na pewno,

     F                      G

Przez cały dzień czuwasz nade mną.

 

  

Czasem się martwię, czegoś nie umiem,

Ty mnie pocieszasz i mnie rozumiesz.

Śmieję się głośno, kiedy żartujesz

Bardzo cię kocham i potrzebuję.

 

                F           C              G

      Nasz Ojciec mieszka w niebie,

         F          C      G

      Kocha mnie i ciebie,

       F           C          a           G     E      E7            

      On nas kocha, kocha mnie i ciebie.

 

   

Sanki są w zimie, rower jest w lato,

Mama to nie jest to samo co tato.

Tato - Arka Noego

Robert "Litza" Friedrich (ur. 15 kwietnia 1968 w Babimoście) – polski gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny, pomysłodawca i szef dziecięcego zespołu chrześcijańskiego Arka Noego oraz 2Tm2,3, współzałożyciel i wieloletni muzyk grupy Acid Drinkers. Grał 
w formacjach: Turbo, Creation of Death, Kazik Na Żywo, Flapjack.
Jedyny syn i starsze dziecko (ma młodszą siostrę Magdalenę) zawodowego oficera, przez niemal całą karierę był związany z Poznaniem. Będąc członkiem Acid Drinkers przeszedł dwukrotnie w 1994 skomplikowaną operację serca, która uratowała mu życie. To wydarzenie spowodowało, że postanowił się całkowicie zmienić, powrócił na łono Kościoła katolickiego oraz poświęcił się swojej rodzinie. Z całą rodziną jest we Wspólnocie Neokatechumenalnej.
W 1996 założył razem z Tomaszem Budzyńskim (Armia), Dariuszem "Maleo" Malejonkiem (Izrael, Houk, Maleo Reggae Rockers) zespół 2Tm2,3, w którym gra do dziś.
Wraz z artystami grupy 2Tm2,3 grającymi chrześcijański rock – Marcinem Pospieszalskim, Maciejem "Ślimakiem" Starostą, Dariuszem "Maleo" Malejonkiem oraz Joszko Brodą –
z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w 1999 nagrał piosenkę pt. Tato, nie boję się, gdy ciemno jest, którą wykonywał wraz z dziećmi. Z czasem, na zamówienie telewizyjnego programu dla dzieci TVP1 Ziarno nagrał następne piosenki. Tak powstała grupa dziecięca Arka Noego, w której śpiewają jego dzieci i pociechy innych znanych muzyków. Debiutancka płyta Arki Noego A Gu Gu ukazała się w 2000 i sprzedała w nakładzie 5 mln egzemplarzy. Grupa wydała potem sześć albumów, które zostały sprzedane lub rozdane w milionowych nakładach.
W 1986 poznał swoją przyszłą żonę Dobrochnę, którą poślubił 13 grudnia 1988. Mają siedmioro dzieci: Majkę (ur. 1989), Viktorię "Viki" (ur. 1991), Różę (ur. 1993), Franciszkę (ur. 1997), Bruna (ur. 2000), Henia (ur. 2002) oraz Urbana (ur. 2005).

Arka Noego (hebr. tebah – skrzynia) – pływająca drewniana konstrukcja, która zgodnie z przekazami religii abrahamowych zbudowana została na polecenie Boga przez Noego, by mógł on ocalić własną osobę, swoją rodzinę i przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt przed potopem. Najbardziej znany opis arki znajduje się w biblijnej Księdze Rodzaju (6,14 – 8,19).
Opowieść zawarta w Księdze Rodzaju była i jest tematem rozległych opracowań w różnych religiach abrahamowych, których treścią były zarówno teoretyczne rozwiązania kwestii (np. jak Noe mógł zmieścić wszystkie gatunki zwierząt do arki) jak i alegoryczne interpretacje (np. uznanie arki za prekursora Kościoła, niosącego zbawienie ludzkości).
Począwszy od XIX wieku, w związku z rozwojem geologii i biogeografii jako dziedzin nauki, badacze historii naturalnej zaczęli podważać dosłowność tekstu biblijnego, a krytyka biblijna zwracała uwagę na korzenie i cele opowieści. Pomimo tego zwolennicy dosłownej interpretacji Biblii do dzisiaj kontynuują poszukiwania dowodów tej opowieści biblijnej i przeczesują region gór Ararat w dzisiejszej Turcji, gdzie według Księgi Rodzaju miała osiąść arka Noego.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę