ukryj menu          

Uśmiechnięte dziewczyny na dworcach

słowa i muzyka: Bogusław Nowicki
                C                                 G

Uśmiechnięte dziewczyny na dworcach

          F                                             C

Z uśmiechem przyklejonym przez senność

F                                  C

Gdzieś się spieszą, gdzieś biegną i biegną

                                             G

Zaplątane w codzienną codzienność.

 

      C          G              C

A pociąg właśnie nadjeżdża,

       F                              G

Zabiera je gdzieś niedaleko

            C             F          C

Gdzie jedną godzinę się jedzie,

                      G            C

A drugą godzinę się czeka.

 

Ten sam płaszcz i torebka ta sama

Ten sam bilet miesięczny co zawsze

Nawet na peronie tym samym

I codziennie jakby trochę starsze.

 

A pociąg właśnie nadjeżdża...

 

Czemu patrzysz dziś na mnie inaczej

Nauczyłem się ciebie już na pamięć

Jutro cię znowu zobaczę,

Nie zapytam o nic, choć popatrzę.

 

Jak pociąg właśnie nadjeżdża,

Zabiera cię gdzieś niedaleko

Gdzie jedną godzinę się jedzie,

A drugą godzinę się czeka.

BOGUSŁAW NOWICKI "Uśmiechnięte dziewczyny na dworcach" -Wigilia Bardów 1
Jerzy Kostrzewa "Usmiechnięte dziewczyny na dworcach" (sł.muz. Bogusław Nowicki)


Bogusław Nowicki - absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika
w Toruniu. Autor tekstów piosenek, poeta, kompozytor, satyryk, felietonista, dziennikarz radiowy, przedstawiciel nurtu piosenki autorskiej. Ma także na swoim koncie powieść
w odcinkach, nagrodzone słuchowiska radiowe i reżyserię sztuki teatralnej.
Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1975 r., gdzie otrzymał nagrodę za piosenkę „Orzeł”. Podobnie było w następnym roku. Z kolei na Giełdzie Piosenki
w Szklarskiej Porębie otrzymał Grand Prix za utwór „Uśmiechnięte dziewczyny na dworcach”. Ta piosenka oraz inny wielki przebój pt. „Gawędziarze” nagradzane były na wielu festiwalach i przeglądach (m.in. YAPA, BAZUNA) zdobywając tytuły piosenek roku.
W stanie wojennym tworzył teksty satyryczne, ośmieszające ówczesne realia, a jego kabaret „Pająk” zdobywał nagrody na przeglądach (m.in. krakowski KIKS, zakopiańskie Złote Rogi Kozicy), występował w programach telewizyjnych (m.in. krakowskich Spotkaniach z Balladą) i borykał się z cenzurą, by ostatecznie otrzymać zakaz występów.
Po rocznej przerwie wystąpił na festiwalu w Opolu, gdzie zdobył nagrodę za piosenkę „Teoretyrada” zaprezentowaną w pamiętnym kabaretonie „Ostry dyżur”. Jak się później okazało, było to jedyne publiczne wykonanie tego utworu, natychmiast objętego zakazem prezentacji w mediach i na scenie.
Oprócz piosenek pisanych dla siebie, Bogusław Nowicki tworzy teksty dla innych artystów, śpiewających w najróżniejszych stylach, m.in. dla: Doroty Stalińskiej, Grażyny Świtały (znany utwór „Naprawdę czeka ktoś”), Marzeny Ślusarskiej, Ewy Urygi, Doroty Lanton, Bogusława Meca, Marka Hojdy, a także zespołów rockowych, jak: Mobilizacja, Haeven Blues (późniejsza Mafia, piosenka ”Nie tak”, Opole’89”) czy heavy-metalowy Spider. Widzowie telewizyjnej „Jedynki” znają go również jako autora i wykonawcę żartobliwej, tytułowej piosenki programu „Kawa czy Herbata”. Pisuje również piosenki dla dzieci.
Przede wszystkim jednak jest twórcą własnych, bardzo osobistych ballad, które wydał na dwóch płytach. Pierwsza z 1995 r. nosi tytuł „Ballady”, druga z 1999 r. - „Oceany”.
 
Jest także animatorem działań promujących polską piosenkę literacką. To on ukuł termin „piosenka z tekstem” (taki tytuł miała jego audycja, którą prowadził przez lata w radiowej „Trójce”) starając się zerwać ze stereotypem myślenia o piosence autorskiej, kojarzącej się ze smutnym poetą z gitarą. Prowadzi nocne audycje poświęcone temu gatunkowi w Programie 1. Polskiego Radia. Był jednym z inicjatorów festiwalu „Augustowskie Noce z Balladą”,
w 1997 r. wicedyrektorem Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA, a także jurorem obu tych festiwali. Ponadto jest Członkiem Zarządu Sekcji Literackiej w Stowarzyszeniu ZAiKS, wiceprezesem SLM „Ballada”, a od czerwca 2004 r. prezesem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów "ZAKR".
 
Piosenki Bogusława Nowickiego mówią o człowieku, jego marzeniach i tęsknotach. Liryka miesza się tam z autoironią i humorem, wzruszenie z rozbawieniem. Jego recital zawiera głównie piosenki z najnowszej płyty pt. „Oceany”, a także kilka wcześniejszych utworów,
w tym słynne: „Uśmiechnięte dziewczyny na dworcach” i „Gawędziarze”. Bogusławowi Nowickiemu akompaniującemu sobie na gitarze towarzyszy znakomity gitarzysta i aranżer Leszek Matecki.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę