ukryj menu          

Whisky

słowa: Rysiek Riedel, Kazimierz Gayer
muzyka: Adam Otręba, Andrzaj Urny
    G     C9              G       C9 G         C9     G  C9

Mówią o mnie w mieście: „Co z niego za typ,

     G          C9    G  C9 G                    C9        G  C9

Wciąż chodzi pijany, pewnie nie wie co to wstyd.

    D                                  a

Brudny niedomytek w stajni ciągle śpi,

              C          G            a

Czego szuka w naszym mieście.

             C            G       a

Idź do diabła”- mówią ludzie

D                     G C9G         C9     G  C9

Ludzie pełni cnót,   ludzie pełni cnót.

 

 

Chciałem kiedyś zmądrzeć, po ich stronie być,

Spać w czystej pościli, świeże mleko pić.

Naprawdę chciałem zmądrzeć i po ich stronie być.

Pomyślałem więc o żonie, aby stać się jednym z nich,

Stać się jednym z nich.

 

Już miałem na oku hacjendę, wspaniałą mówię wam,

Lecz nie chciała tam zamieszkać żadna z pięknych dam.

Wszystkie śmiały się wołając, wołając za mną wciąż:

„Bardzo ładny frak masz Billy,

ale kiepski byłby z ciebie, kiepski byłby mąż”.

 

(  F C G   F C G  F C G   F C G     G C9  G C9  G C9  G C9 )

 

Whisky moja żono, jednak tyś najlepszą z dam,

Już mnie nie opuścisz, nie, nie będę sam.

Mówią whisky to nie wszystko, można bez niej żyć,

Lecz nie wiedzą o tym ludzie, że najgorzej w życiu to,

To samotnym być, to samotnym być.

Dżem-Whisky(studio)
Dżem - Whiskey -Dobra jakość
Dżem-Whisky(koncert)
Dżem - Whisky (Live w Trójce '92)

Andrzej Urny (ur. 30 listopada 1957 w Rudzie Śląskiej Kochłowicach) – polski gitarzysta rockowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny.
Na początku lat 80. grał z zespołem Dżem. Z tym zespołem nagrał (i jest współkompozytorem) przeboje "Paw" i "Whisky". Następnie współpracował z zespołem Krzak. W latach 80. i potem w latach 90. nagrywał z zespołem Perfect. Potem grał i tworzył muzykę w zespołach Young Power i Woo Boo Doo a także w grupach Chuligani, Czarne Komety z Południa, Okitoki. Współpracował z wieloma muzykami i zespołami m.in. z Martyną Jakubowicz czy Józefem Skrzekiem.

Adam Andrzej Otręba, (ur. 7 grudnia 1952 w Katowicach) – polski muzyk rockowy, gitarzysta i jeden z założycieli grupy Dżem, brat basisty Dżemu Benedykta Otręby.
Najczęściej posługuje się białą gitarą Gibson Les Paul Custom oraz Fenderem Stratocasterem. Jego muzyka inspirowana jest głównie przez The Allman Brothers Band.

Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 tamże) – wokalista i autor tekstów piosenek, wieloletni lider zespołu Dżem. Uznawany za jednego z najlepszych polskich wokalistów w historii. Początkowo Riedel był siłą napędową całego zespołu. Nie tylko śpiewał, ale i pisał teksty piosenek, grał na harmonijce ustnej, miał wkład w komponowanie muzyki, projektował okładki płyt.
Swoją edukację zakończył na 7 klasie szkoły podstawowej. Nigdy nie pobierał lekcji śpiewu, był samoukiem. Do zespołu Dżem (ówczesna nazwa: Jam) dołączył w grudniu 1973 (miał wtedy 17 lat). W pierwszych latach Riedel nie dopuścił do rozpadu zespołu. Na początku kariery w Dżemie zespół Kombi złożył mu propozycję przejścia do nich, ale Riedel ją odrzucił.
Teksty jego piosenek miały bardzo często charakter autobiograficzny.
Ryszard Riedel także rysował, jego rysunki często były wykorzystywane na projekty okładek, zazwyczaj rozdawał je swoim fanom.
Przez wiele lat Riedel współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Ryśkiem Skibińskim, Leszkiem Winderem, Józefem Skrzekiem, Nocną Zmianą Bluesa itp.
Ryszard Riedel określany był przez niektórych jako Ostatni hippis naszych czasów. Prowadzony przez niego tryb życia naznaczony był między innymi przez narkotyki (głównie heroinę), a ponieważ zdominowały one jego życie, dochodziło do wielu spięć między nim a zespołem. Pierwsze kontakty z narkotykami szacowane są na koniec lat 70. Prowadził życie outsidera, często opuszczał próby nagrań i nie przychodził na własne koncerty.
Pomimo narastających problemów zdrowotnych Riedla, jego współpraca z zespołem trwała do momentu, kiedy wyniszczony narkotykami został zmuszony do kolejnego leczenia detoksykacyjnego (w 1994), które jednak nie dało rezultatu. Riedel kilka razy wcześniej przechodził takie leczenia, jednak za każdym razem wracał do brania narkotyków. Mimo tego jawnie ostrzegał przed eksperymentowaniem z narkotykami i innymi używkami.
W maju 1994 został usunięty z Dżemu. Jako przyczynę członkowie zespołu w jednym z wywiadów radiowych podali niemożność dalszej współpracy i ciągłego dostosowywania występów do niedomagającego Riedla. Zespół zawiesił swojego lidera, gdy ten przebywał w szpitalu (od 13 lipca).
26 listopada 1977 w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach, Ryszard Riedel wziął ślub z Małgorzatą Pol (zm. 3 maja 2007).
2 marca 1978 przyszedł na świat Sebastian Jerzy.
12 października 1980 urodziło się drugie dziecko Ryszarda i Małgorzaty – córka Karolina Małgorzata.
Syn Ryszarda Riedla Sebastian Riedel jest liderem zespołu Cree.


 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej