ukryj menu          

Wiara

słowa i muzyka: Paweł Małolepszy
(piosenka z repertuaru zespołu SMAK JABŁKA)
   G                             D

Mam jeszcze dosyć wiary

      C              D              G

W ciebie i w siebie, i w nas

     G                            D

Wziąłem ją z mojej gitary

C           D                  G

Tego nauczył mnie czas

 

 

Teraz popłynę powietrzem

Światłem opadłym z gwiazd

Dni ponazywam odeszłe

Z naszych podniebnych lat

 

 

Ty ze swej drogi nie wracaj

Choćby dogonił cię krzyk

Słowa nic przecież nie znaczą

To tylko umarł Nikt

Smak Jabłka - Wiara
Wywiad 2010: Paweł Małolepszy, Grzmiąca Półlitrówa

Smak Jabłka - Wiara
http://emsu.wrzuta.pl/playlista/66bWLf2aoFk/smak_jablka

Piosenka bez refrenu lub refren bez zwrotek. Mantra dla zagrożonych zwątpieniem. Dwa zespoły nie chciały tego śpiewać. Dopiero SMAK JABŁKA podjął ryzyko. Utwór zaaranżował dla nas Andrzej Góral.

     

Paweł Małolepszy - urodzony 24 marca 1963 r., w Piotrkowie Trybunalskim. Autor wierszy białych i rymowanych oraz tekstów ponad 150 piosenek. Kompozytor i muzyk posługujący się gitarą. 
Od początku lat 80. aktywnie uczestniczy w następujących przedsięwzięciach instrumentalno-wokalnych: EKG KECZUP, DWÓCH, GRZMIĄCA PÓŁITRÓWA, NIŻSZA SZKOŁA MUZYCZNA im. TEKLI BONDARZEWSKIEJ z ŁODZI, SMAK JABŁKA, STĄD i TUTEJSI.
W 2006 wystąpił w "Ballads of Europe" w koncercie pieśni Boba Dylana.
Uczestnik, laureat i zwycięzca wielu festiwali piosenki studenckiej, turystycznej i poetyckiej, takich jak Yapa, Bazuna, Łykend, Gorol Song, Tartak, Żakeria, Danielka, OFPS w Krakowie i OPPA w Warszawie. 
Dwukrotny udział w OFPS w Krakowie przyniósł Pawłowi Małolepszemu wyróżnienie w roku 1989, a w roku 1994 – II nagrodę. 
Oprócz pisania i komponowania na potrzeby wszystkich w/w zespołów w dorobku Pawła Małolepszego jest kilkanaście tekstów kolęd i pastorałek oraz hymn Fundacji Usłużnych Serc „Oddech dla...”.
Paweł Malolepszy ma również na swym koncie pewną liczbę polskich tekstów do piosenek obcojęzycznych, a jako osoba dobrze wyposażona w tzw. poczucie humoru, pisze również piosenki satyryczne (z przeznaczeniem dla piotrkowskiego kabaretu NieMy). 
Na skromną dyskografię Pawła Małolepszego składają się następujące wydawnictwa:1995 “The Best Of Stereopol” – kaseta, piosenka studencka i turystyczna
1996 „Dedykacje” – kaseta, piosenka poetycka
1998 „Nasze Kolędy” – płyta CD, autorskie kolędy i pastorałki
Paweł Małolepszy stale koncertuje z zespołami TUTEJSI, GRZMIĄCA PÓŁLITRÓWA i SMAK JABŁKA na terenie całego kraju.

SMAK JABŁKA (od 1990) - do współpracy z tym zespołem zaprosili mnie jesienią 1993 roku Kasia Jarszak - śpiew, Mariola Marczak - śpiew i marakasy, Monika Stępień - klawisze i Tomek Rorbach - gitara basowa i śpiew. Przystałem do SMAKU pod namową nieformalnego menagera zespołu i jego opiekuna literackiego, Jacka Bykowskiego (wówczas nauczyciela w szkole przy Piotrkowskiej Fabryce Maszyn Górniczych PIOMA). Przez długi czas zespół "próbował się" i regularnie koncertował na świetlicy tej szkoły. Wiele skorzystaliśmy wtedy ze współpracy z Andrzejem Góralem, który doskonale czuł nasze piosenki i starannie je dla nas aranżował. Trzecią osobą, która współtworzyła nasze pierwsze sukcesy, była Małgosia Karpińska - oprawczyni plastyczna naszych świetlicowych koncertów. Po odejściu Moniki, SMAK działał w składzie czteroosobowym. Dopiero pod koniec lat 90-tych dołączył do nas utalentowany klawiszowiec, gitarzysta i kompozytor Michał Makagon. Moje najważniejsze i najbardziej znane piosenki napisane i grane ze Smakiem to: Wiara, Żyje się raz, Ty ziemio, Łąka, Dwoje nas, Małe miasto, Niewidzialne listy czy Blues o największym. W ciągu kilku miesięcy zespół stał się znany w całym kraju za sprawą Wiary, która wygrywała kolejno wszystkie festiwale, w których brali udział. 1993 - zwycięstwa w przeglądach piosenki turystycznej w Tomaszowie Mazowieckim i Bełchatowie. 1994 - wyróżnienia na Łykendzie we Wrocławiu i Yapie w Łodzi. Zwycięstwo w Inowrocławiu. Wiara, Blues o największym i Łąka nominowane do tytułu rajdowej piosenki roku na Bazunie. 1994 - II miejsce na OFPS w Krakowie, II miejsce na Tartaku w Warszawie, wyróżnienie na wrocławskim Łykendzie, nagroda dziennikarzy na festiwalu Żakeria w Lublinie za Żyje się raz i Wiarę. 1995 - I miejsce na Yapie, nagroda publiczności na Łykendzie, Wiara zostaje oficjalnym hymnem Tartaku.

Skład zespołu:
Paweł Małolepszy - gitara, śpiew, teksty, muzyka
Katarzyna Jarszak - śpiew, teksty
Edyta Woźniak - śpiew
Paweł Januszewski - gitara basowa
Paweł Mikołajczyk - klawisze
Adam Chwałowski - instrumenty perkusyjne.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę