ukryj menu          

Wtedy tylko jeszcze chcieć

słowa i muzyka: Andrzej Sikorowski
(z repertuaru zespołu „Pod Budą”)
  G                                    C                               G

Żeby dużą rękę mieć i świat w niej zamknąć cały

   h                         e   C D   

Żeby dużą rękę mieć

  G                                              C                          G

Żeby dłoń zacisnąć w pięść i wrócić mu dzień chwały

  h                                  e      C D     

Żeby dłoń zacisnąć w pięść

  G                                      C                           G

Żeby siłę taką mieć, za dwóch, za trzech, za tysiąc

   h                       e  C D      

Żeby siłę taką mieć

    G                                              C                         G

Wtedy tylko jeszcze chcieć i w wieczór komuś przysiąc

     h                                e    C D   

Wtedy tylko jeszcze chcieć.

 

      G                                   h

Nikomu się nie kłaniać, dzień dobry mówić sobie

G             D                 C                       G

I twarzy nie zasłaniać i nie dać się żalowi

G                                            h

Łut szczęścia nakryć czapką, uśmiechem go nasycić

  C                G                    D

Bo w życiu gdy jest łatwo, to można się zachwycić

 C                                   D

To można się zachwycić, to można się zachwycić

G                    D

I tylko jeszcze i trzeba tylko jeszcze

C                                    D     G

I trzeba tylko jeszcze, żeby tak

*


Andrzej Sikorowski - urodzony w Krakowie w 1949 roku, absolwent wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Piosenki pisze od 40 lat. Jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce klasycznym przykładem barda z gitarą. W 1970 roku zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za piosenkę "Nowy rok". Otrzymał też m. in. wyróżnienie na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu w 1971 (piosenka "Czemu?"), II nagrodę tejże imprezy w 1972 ("Niedokończona myśl") i III nagrodę na FAMIE w Świnoujściu w 1971. Od 1977 lider zespołu "Pod Budą", grupy wywodzącej się z kabaretu o tej samej nazwie, funkcjonującego w Krakowie do połowy lat siedemdziesiątych. Autor wszystkich jego tekstów, większości kompozycji. Współpracuje także z innymi wykonawcami m.in. z córką, Mają Sikorowską oraz z Grzegorzem Turnauem, z którym koncertuje od 1999 roku. Jest także autorem piosenek dla innych wykonawców, m.in. dla Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego, Gaygi, Danuty Rin.

Ma w dorobku m. in. 4 analogowe single, 4 płyty analogowe i 15 płyt kompaktowych nagranych z zespołem Pod Budą i antologia wydana na 30-lecie zespołu. Wszystkie uzyskały kolor złota i platyny.Nagrał również jedną płytę solową ("Moje piosenki"), trzy albumy z Mają Sikorowską ("Kraków-Saloniki, "Śniegu cieniutki opłatek", "Sprawa rodzinna"), wspólną płytę z Grzegorzem Turnauem "Pasjans na dwóch". Jego piosenki znalazły się na kilkudziesięciu składankach z innymi wykonawcami. 

Koncertował w kraju i za granicą, m. in. niemal w całej Europie, a także w Kanadzie, USA, Australii. Zagrał na największych polskich festiwalach, m. in. kilkakrotnie na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (m.in. wyróżnienie w 1979roku za "Bardzo smutną piosenkę retro", Nagroda Dziennikarzy w 1987 za muzykę do "Polskiej Madonny, do słów Agnieszki Osieckiej) i na festiwalu piosenki w Sopocie (1989).

Dokonał wielu nagrań dla archiwum Polskiego Radia. Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci, takich jak: "Maurycy i Hawranek", "Przygody Rzepa". Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Przeboje: "Kap, kap płyną łzy", "Ale to już było", "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa", nuci drugie pokolenie Polaków. Jest stałym felietonistą "Dziennika Polskiego". Pisał także felietony dla "Przekroju" i "Hustlera". Słuchaczom radiowej "Jedynki" jest znany z audycji "Muzyczna plotka", która w 2007r została przeniesiona do TV regionalnej. 

Jego teksty piosenek zostały wydane w tomikach poetyckich "Lecz póki co żyjemy" i "Moje piosenki".

Pod Budą - krakowski zespół wokalno-instrumentalny powstały w 1977 roku. Gra muzykę 
z gatunku poezji śpiewanej.
Pierwszy skład zespołu tworzyli: Krzysztof Gawlik - skrzypce, Jan Hnatowicz - gitara, Chariklia Motsiou - śpiew, Andrzej Sikorowski - śpiew; gitara, mandolina; lider. Anna Treter - śpiew; Andrzej Żurek - gitara basowa.
Zespół wywodzi się z kabaretu założonego przez Bohdana Smolenia o tej samej nazwie, który działał do połowy lat 70. przy Akademii Rolniczej w Kra­kowie. Grupa Pod Budą weszła na scenę artystyczną z własnym repertuarem tworzonym przez Jana Hnatowicza (muzyka) i Andrzeja Sikorowskiego (muzyka i teksty), co otworzyło im drogę do sławy. Nagrali kilkanaście wspólnych płyt, a oprócz tego kontynuują równolegle solowe kariery. Koncertują w kraju i za granicą.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę