ukryj menu          

Wychodzimy z zimy

słowa: Adam Ziemianin
muzyka: Wojtek Jarociński
D C G D  D C G D

 

   D                    A7                  G

Wychodzimy z zimy trochę bladzi

    h7                   B7                A7/4  A7

Trochę jakby z zaspy zamyślenia

D                    A7             G

Uczymy się chodzić po trawie

         h7               B7                    A7/4     A7 A7/4 A7      

Kaczeńcom patrzymy prosto w oczy

 

           g9          e0                       F7+

         Jabłko z zimy co nam zostało

                 g  e0         F7+   

         Dzielimy na dwoje

          g9            e0                      F7+     

         Jabłko z zimy co nam zostało

                 g                A7/4 A7 A7/4 A7     D C G D  D C G D

         Dzielimy na dwoje

 

     D                         A7                     G                  

Może przejdziemy razem do lata i dalej

    h7            B7                      A7/4   A7  

Może jest nam dzisiaj to pisane

D                   A7                G

A może po prostu nasza miłość

        h7B7             A7/4    A7 A7/4    A7    D C G D  D CG D     

W wodę rzucony kamień... kamień

A7/4 A7/4 g9 g9 e0 e0
 
wychodzimy z zimy - Wolna Grupa Bukowina

Adam Ziemianin (ur. 12 maja 1948 w Muszynie) – polski dziennikarz, poeta i autor tekstów.
Ukończył Studium Nauczycielskie, studiował filologię polską na UJ, ale studiów nie ukończył. W 1977 rozpoczął pracę jako dziennikarz w piśmie Kolejarz, następnie pisał dla gazety Echo Krakowa (do 1997). Był dziennikarzem Gazety Krakowskiej. Znany jest jako autor tekstów do piosenek śpiewanych przede wszystkim przez: Stare Dobre Małżeństwo i Krzysztofa Myszkowskiego. Sporadycznie po twórczość Ziemianina sięgali: Elżbieta Adamiak, Jacek Wójcicki, Wolna Grupa Bukowina, Rafał Nosal.
Jego poezję rozpropagowały przede wszystkim liryczne utwory skomponowane i śpiewane przez Krzysztofa Myszkowskiego (SDM).
Debiutował w 1968 na łamach Życia Literackiego wierszem "Święty Jan z Kasiny Wielkiej". W 1975 wydano pierwszym tomik Adama Ziemianina pt. "Wypogadza się nad naszym domem". Przez Ryszarda Matuszewskiego został uznany za jeden z najciekawszych debiutów tego roku. Prace Adama Ziemianina tłumaczono m.in. na język angielski, niemiecki, rosyjski, włoski.
Jest laureatem Łódzkich Wiosen Poetyckich, konkursu im. Jana Śpiewaka. W lutym 2006 r., za tom poezji Makatki otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.

Wojtek Jarociński przywędrował w góry z Chełmży, gdzie 10 maja 1950 roku pierwszy raz wyszedł nad brzeg. Próbował studiować matematykę i fizykę, jednak zawsze pociągały go bardziej góry i muzyka. Uczestniczył w pierwszej Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdzie Piosenki Turystycznej (tak wówczas brzmiała nazwa). Kilka lat później, w 1971 roku spotkał tam Wolną Grupę Bukowina. "Został zaproszony i zaakceptował formułę" - powiedział o nim lider zespołu, Wojtek Bellon, dodając, że Jarociński, jako jeden z kilku, kształtował muzyczną stronę grupy. Jedna z pierwszych piosenek Wojtka,Rzeka, weszła do klasyki Wolnej Grupy Bukowina i w ogóle - piosenki poetyckiej.
Po czterech latach studiów o Jarocińskiego upomniała się ojczyzna. Wówczas w wywiadzie dla czasopisma ITD Bellon oświadczył, że Bukowina będzie wolna, gdy Wojtek wyjdzie z wojska. 
Grał w zespole do momentu rozwiązania grupy na początku lat osiemdziesiątych. Trzymał się różnych zawodów, między innymi był ogrodnikiem. Jako alpinista pracował też w Zakładzie Usług Wysokościowych TATERNIK.
Dziś śpiewa z reaktywowaną Bukowiną. W 1995 roku założył Samozwańczą Akademię Dźwięku i nagrał niekomercyjną płytę z piosenkami autorskimi i aranżacjami innych utworów (również Bukowiny). 
W szufladzie czeka na swój czas jeszcze wiele wierszy. I fotografii, bo Wojtek robi również artystyczne zdjęcia, między innymi górskiej roślinności.
Muzyka Jarocińskiego opiera się na niekonwenconalnych rozwiązaniach harmonicznych. Każdy akord ma niepowtarzalne brzmienie. W swoich wierszach Wojtek przywołuje dalekie skojarzenia, mgliste impresje, surrealne obrazy. Mówi, że w jego twórczości chodzi przede wszystkim o ogólne wrażenie i impuls.
Wojtek planuje wydać płytę solową, przychylnie odniósłby się też do publikacji swych utworów w formie pisanej.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę