ukryj menu          

Wczoraj wieczorem

słowa i muzyka: Wojtek Jarociński
E                                 A                        E

Wczoraj wieczorem serwus rzekł mi Pan

A                                                            E

Wczoraj wieczorem serwus rzekł mi Pan

H7                        B7  A7              E H7

Rzuciła mnie robota, ot i cały kram.

 

W kieszeni dolar, dolar może dwa
W kieszeni dolar, dolar może dwa
Wypije ze mną drinka bieda - siostra zła.

 

Na łbie siwe kłaki i niepewny los
Na łbie siwe kłaki i niepewny los
Jak sznur szary dzień, kiedy pusty trzos.

 

Wczoraj wieczorem serwus rzekł mi Pan
Wczoraj wieczorem serwus rzekł mi Pan
Rzuciła mnie robota, ot i cały kram.

Wojciech Jarociński "Wczoraj wieczorem "

Wojtek Jarociński przywędrował w góry z Chełmży, gdzie 10 maja 1950 roku pierwszy raz wyszedł nad brzeg. Próbował studiować matematykę i fizykę, jednak zawsze pociągały go bardziej góry i muzyka. Uczestniczył w pierwszej Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdzie Piosenki Turystycznej (tak wówczas brzmiała nazwa). Kilka lat później, w 1971 roku spotkał tam Wolną Grupę Bukowina. "Został zaproszony i zaakceptował formułę" - powiedział o nim lider zespołu, Wojtek Bellon, dodając, że Jarociński, jako jeden z kilku, kształtował muzyczną stronę grupy. Jedna z pierwszych piosenek Wojtka,Rzeka, weszła do klasyki Wolnej Grupy Bukowina i w ogóle - piosenki poetyckiej.
Po czterech latach studiów o Jarocińskiego upomniała się ojczyzna. Wówczas w wywiadzie dla czasopisma ITD Bellon oświadczył, że Bukowina będzie wolna, gdy Wojtek wyjdzie z wojska. 
Grał w zespole do momentu rozwiązania grupy na początku lat osiemdziesiątych. Trzymał się różnych zawodów, między innymi był ogrodnikiem. Jako alpinista pracował też w Zakładzie Usług Wysokościowych TATERNIK.
Dziś śpiewa z reaktywowaną Bukowiną. W 1995 roku założył Samozwańczą Akademię Dźwięku i nagrał niekomercyjną płytę z piosenkami autorskimi i aranżacjami innych utworów (również Bukowiny). 
W szufladzie czeka na swój czas jeszcze wiele wierszy. I fotografii, bo Wojtek robi również artystyczne zdjęcia, między innymi górskiej roślinności.
Muzyka Jarocińskiego opiera się na niekonwenconalnych rozwiązaniach harmonicznych. Każdy akord ma niepowtarzalne brzmienie. W swoich wierszach Wojtek przywołuje dalekie skojarzenia, mgliste impresje, surrealne obrazy. Mówi, że w jego twórczości chodzi przede wszystkim o ogólne wrażenie i impuls.
Wojtek planuje wydać płytę solową, przychylnie odniósłby się też do publikacji swych utworów w formie pisanej.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej