Obudź się

słowa: Krzysztof Jaryczewski
muzyka: Wojciech Łuczaj Pogorzelski
(z repertuaru zespołu "Oddział Zamknięty")
         G                                 D                                    C9    e

Przyjaciel mój wyjeżdżał, mówi do mnie: masz tu klucze,

      F                                        D                                       C   D

Przez ten czas, jak mnie nie będzie możesz mieszkać z nią, u mnie.

        G                       D                                     C9   e

Wyjechał i nie było go przez tydzień, może dłużej,

   F                                 D                             C     D               

Nie zamieniłbym tych paru dni za żaden skarb, za nic.

W trasy brałem ją, koncerty, później cichy hotel,
Obiad w mlecznym barze, spacer po bulwarze z nią, razem.
Autokar czeka, wiosło kładę, siadam w miękki fotel.
To były najpiękniejsze chwile, nie zapomnę ich, nigdy.

    C                                  G                       D

Moi przyjaciele mówią mi: bracie, co ci jest?

         C                                  G                         D    

Nie żałuj nic, wyobraź sobie, że to był tylko sen.

C                                      G                                C D
Obudź się i z nami chodź, skończyła się już noc.


Gorący piasek parzy, oprócz nas na plaży pusto,
Zwariowana kąpiel w morzu do utraty sił.
Wieczory pełne marzeń, przeżytych wcześniej wrażeń mnóstwo,
Nie zamieniłbym tych paru dni za żaden skarb, za nic.

Moi przyjaciele mówią...


Gdy była przy mnie, nie myślałem o kłopotach wcale,
To były najpiękniejsze chwile, nie zapomnę ich, nigdy.
Teraz trochę więcej piję, trochę więcej palę,
O tak, to były najpiękniejsze chwile, nie zapomnę ich, nigdy.

Moi przyjaciele mówią...
C9 C9 C9 C9
 
Oddział Zamknięty - Obudź się


Oddział Zamknięty – polski zespół rockowy, który zyskał popularność w Polsce w latach 80.
Zespół powstał jesienią 1979 roku w Warszawie. Pierwsze próby odbywały się w ciasnej warszawskiej kawalerce. W okresie późniejszym zespół przenosi się do Domu kultury na warszawskim Mokotowie. W pierwszym składzie znaleźli się Krzysztof Jaryczewski, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowski. W tym składzie zespół nagrał m. in. "Ten wasz świat", "Ich marzenia, oraz "Obudź się". Podczas drugiej sesji nagraniowej do pierwszego albumu pojawił się Włodzimierz Kania, który nagrał z zespołem takie hity jak "Party", czy "Odmienić los". Po tych nagraniach Szlagowski i Mścisławski odeszli do zespołu Lady Pank. W roku 1982 Zespół nagrywa "Jestem zły" i "Andzia i ja" W tym roku też oficjalnie zmienia się skład zespołu. Jarosława Szlagowskiego zastępuje Michał Conganianu, a Pawła Mścisławskiego – Marcin Ciempiel.

W tym czasie muzycy nie byli zbyt grzeczną kapelą. Częste "zadymy" w hotelach i na koncertach wyrobiły im opinię "złych chłopców". Do historii przeszła również sytuacja, kiedy podczas podpisywania pierwszej płyty w warszawskim EMPiKu został zablokowany ruch na ulicy Marszałkowskiej, a szyby w salonie zostały powybijane. Nie obyło się bez interwencji milicji, zespół zaś musiał uciekać tylnym wyjściem . W roku 1984 z zespołu odchodzi Włodzimierz Kania, a zastępuje go Krzysztof Zawadka. Zespół nagrywa płytę Reda by Night, nie zwalniając szalonego tempa. W 1985 nieleczona choroba gardła powoduje paraliż strun głosowych Jaryczewskiego. Przyszłość zespołu staje pod znakiem zapytania. Kolejnym wokalistą w zespole zostaje Robert Janowski. Z nim
w składzie zespół nagrywa singel z utworami "Ostatni do Edenu" i "Koniec". Singel zostaje słabo przyjęty, z zespołu odchodzi Marcin Ciempiel, Robert Janowski zaś, decyduje się na karierę solową. W okolicach roku 1987 wokalistą OZ zostaje Zbigniew Bieniak. Razem z nim zespół nagrywa materiał na nową płytę, która nie została wydana ze względu na błędy realizacyjne. Następuje zawieszenie działalności. Pogorzelski, rozpoczyna solowy projekt
o nazwie A YA GORE, wyjeżdża do Mediolanu na zaproszenie wytwórni EMI.

W roku 1990 Pogorzelski wraca do kraju, aby dograć coś do materiału na płytę A YA GORE, znajomy proponuje mu reaktywowanie zespołu, by ten mógł zagrać na otwarciu klubu Fugazi. Pojawia się nowy wokalista – Jarosław Wajk, powraca także pierwszy perkusista kapeli, Jarosław Szlagowski. Pozytywne przyjęcie zespołu po kilku latach, staje się podwaliną powstania nowej płyty zatytułowanej Terapia, na której znalazły się hity takie jak "Gdyby nie Ty", czy "Sama". Zespół idzie za ciosem i wydaje płytę Bezsenność. Wydanie jej zbiega się z odejściem Wajka. Jego miejsce zajmuje wokalista o mocnym rockowym głosie – Krzysztof Wałecki. Z tym wokalistą zostaje nagrana "Parszywa 13". w 1999 roku Oddział Zamknięty obchodził 20 - lecie istnienia, które uczcił koncertem w Operze Leśnej w Sopocie. W roku 2000 w zespole pojawia się Marcin Czyżewski, zastępując tym samym Wałeckiego. Oprócz niego nowym basistą w zespole zostaje Paweł Mąciwoda.

Zespół nagrywa ostatnią jak dotąd płytę Co na to ludzie, która jest łagodniejsza w brzmieniu niż poprzednia. W roku 2003 miejsce Czyżewskiego zajmuje Cezary Zybała, zaś miejsce Mąciwody, który przechodzi do zespołu Scorpions – Grzegorz Stępień. Powraca też Krzysztof Zawadka. W tym składzie trwają do roku 2007. Zawadka zajął się innym projektem muzycznym a jego miejsce zajął gitarzysta grający na płycie Parszywa 13 – Piotr Ożerski.

Obecnie zespół przygotowuje nowy album.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę