ukryj menu          

Piosenka dla Rafała Urbana

słowa: Edward Stachura
muzyka: Marek Gałązka
      D                            h

Założę z każdym się, Ojcze Rafale,

      G        A                   D              h

O piwo, wódkę, krew, życie zuchwałe,

       G                  A            D          h

Ze sobie jesteś teraz w Śląskim raju

      G                  A         D          h

Doradcą ogrodnika w boskim gaju.

 
    G      A         D            h

Usynowiłeś mnie, włóczęgę,

   G                  A                 D         h

Niech ci tam więc przestrzennie będzie.

G                         A             D       h

Tu, w tym Meksyku, w Monterrey,

        G                 A                  D     h

Nostalgia mi za tobą wykrzywiła gębę,

    G             A             D           h

Płaczę jak bóbr, lecz ty się śmiej!

         G          A            D

Lecz ty, lecz ty  się śmiej!Wspominam nasze dni. Ojcze Rafale,
Etymologię, śpiew i bumstararę,
I liczną a prześliczną kompaniję,
Herbatę z rumem oraz Potiszilem.

Usynowiłeś mnie, włóczęgę,...

 

Mówiłeś do mnie: Ed, kiedy ja umrę,
To ty już dobrze wiesz, jaką mi trumnę,
I rakiem zajechała tratwo-sanna,
Powiozła tam cię, gdzie się kłania ściana.

Usynowiłeś mnie, włóczęgę,...


Założę z każdym się, Ojcze Rafale,
O piwo, wódkę, krew, życie zuchwałe,
Ze hucznie z Potęgową tam balujesz,
Pośrodku sadów tam, w niebieskiej tancbudzie.

Usynowiłeś mnie, włóczęgę,...

Ballada dla Rafała Urbana - Marek Gałązka

Edward Jerzy Stachura, dla przyjaciół Sted (przydomek utworzony z pierwszych dwóch liter nazwiska i imienia, ur. 18 sierpnia 1937 w Charvieu we Francji, zm. 24 lipca 1979 wWarszawie) – polski poeta, pisarz, pieśniarz i wędrowiec (outsider).
Krytyka, wbrew samemu Stachurze, łączyła jego życie z twórczością. Pomiędzy wykreowanym bohaterem, a realnym pisarzem stawiano znak równości. Konsekwencją takiego postępowania były nieporozumienia w interpretacjach jego tekstów. W tę pułapkę autobiografizmu wpadło wielu czytelników, ponieważ nad prawdę słowa przedkładali dociekania na ile realia książkowe miały pokrycie w rzeczywistości.[potrzebne źródło] Dziś jego utwory są wykonywane m.in. przez grupę Stare Dobre Małżeństwo, Jacka Różańskiego (płyta do muzyki Jerzego Satanowskiego), Jana Kondraka, Marka Gałązkę, Hey, Jacka Wojciechowskiego czy Annę Chodakowską. Zajmował się także tłumaczeniem poezji, m.in. Jorge Luisa Borgesa.

Marek Gałązka (ur. 17 lutego 1954 w Szczecinie) – poeta, kompozytor, gitarzysta, popularyzator twórczości Stachury, interpretator i wykonawca piosenek do jego wierszy (już na studiach zaczął wykonywać przy akompaniamencie gitary akustycznej wiersze Stachury).
Absolwent pedagogiki w zakresie pracy kulturalno-oświatowej Uniwersytetu Wrocławskiego (1978).
Instruktor teatralny w Oleckim Ośrodku Kultury (1979-1984), gdzie założył Teatr AGT (debiutujący w marcu 79 spektaklem Wędrowanie według poezji Stachury).
Założyciel grupy balladowej Po Drodze (październik 80), której nazwa nawiązywała do nieustającej wędrówki człowieka w poszukiwaniu siebie i swego miejsca. Miesiąc później zespół wystąpił na Jesieni z Bluesem w Białymstoku u boku Martyny Jakubowicz i Stanisława Sojki, a w 1981 zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za wartościowy debiut podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy poezję w Olsztynie. Po Drodze zaczęło grać koncerty w całej Polsce, a po prezentacji w TVP pojawiły się propozycje nagrania płyty. Jednak stan wojenny pokrzyżował plany i zespół przestał istnieć w 1983.
Marek Gałązka reaktywował Po Drodze w 1993. W następnych latach grupa koncertowała nie tylko w całej Polsce (m.in. w Olsztynie podczas Spotkaniach Śpiewajmy Poezję, 93), ale również poza granicami (m.in. w Londynie, Hamburgu, Kownie, Budapeszcie, Sofii, Grenoble). Zespół nagrał płytę Marek Gałązka i grupa Po Drodze (2000) i w 2001 rozwiązał się. Występował w warszawskim Teatrze Adekwatnym w spektaklu Za życie zuchwałe wg Stachury (1982-1985), a z okazji 20 rocznicy śmierci poety zorganizował projekt 20 lat później, czyli spotkania z Edwardem Stachurą w mieście O.
Prowadził Akademicki Ośrodek Teatralny na Uniwersytecie Gdańskim (1984-86). Od 1994 współtworzył (będąc jednocześnie dyrektorem artystyczno-programowym) Przystanku Olecko. Od 2004 jest Dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku. W 2006 r. otrzymał medal "Zasłużony dla Warmii i Mazur".
Od 6 maja 2006 r. Marek Gałązka przedłużył dyrektorski kontrakt menadżerski w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku z Burmistrzem Olecka Wacławem Olszewskim. W tym samym miesiącu ukazała się płyta przy współpracy Tymona Tymańskiego "Tu Stacja Sopot" oraz płyta "Piosenki Edwarda Stachury Śpiewa Marek Gałązka". W 2007 roku Marek Gałązka został odznaczony medalem GLORIA ARTIS - zasłużony dla kultury.
Z dniem 1 lutego 2008r. Marek Gałazka rozwiązał kontrakt z burmistrzem Olecka dot. wykonywania funkcji dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku. Założył Agencję Artystyczną pod nazwą "Północna Agencja Artystyczna Marek Gałązka" i rozpoczął własną działalność.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę