ukryj menu          

Jesienna droga do Leluchowa

słowa: Jerzy Harasymowicz
muzyka: Tomasz Fojgt
(z repertuaru zespołu ENIGMA - z Torunia)
( d   d - C )

 

d                                            g

Droga przez sam środek jesieni                  

B               C             d

Pod liści złotym tunelem                              

d                              g

Dopala się wzgórze nad Popradem

B              C                    d

Pachnie polskim zasuszonym zielem

 

B                              F   

Snuje się na drodze do Leluchowa

g                          A7

Poezji Lelum-Polelum

B                                 F

Słonecznik zza chmur się wychyla

             g              a B          C  d d - C

Dzień dobry Ci mój przyjacielu

 

d                          g

Snuje się tu moja duszyczka sowia

B                    C                       d

Zbiera przyprawy do swojej baśni

d                        g

Czerwony dereń października

B                C                  d

Piołuny goryczki i dziurawca

 

D                                           A

Droga przez sam środek jesieni

h                                             G

Syczą w Popradzie liście jak iskry

     D            A           h                   G

Rzucam i rzucam czarne kiście guseł

         D       A                 B   C d  d - C (ref.)x2 (d)

Na wiatrów wir płomienisty

Enigma - Jesienna droga do Leluchowa  

Jerzy Harasymowicz-Broniuszyc (ur. 24 lipca 1933 w Puławach, zm. 21 sierpnia 1999 w Krakowie) – polski poeta, założyciel grup poetyckich Muszyna i Barbarus.
Pochodził z rodziny o mieszanych ukraińsko, polsko-niemieckich korzeniach.
Należał do tzw. pokolenia "Współczesności". Zadebiutował w 1953 roku, publikując wiersze i prozę poetycką w "Życiu Literackim". Jego pierwszym tomikiem były wydane w 1956 roku Cuda. Publikował również na łamach m.in. "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego" i "Dziennika Polskiego".
Laureat licznych nagród, m.in. Nagrody im. Stanisława Piętaka (1967), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1972), głównej Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1975).
Jego twórczość charakteryzowała się "przesyceniem" opisów, co czyniło wymyślone przez niego mitologie niezwykle szczegółowymi i sprawiającymi wrażenie realnych. Interesował się kulturą Łemków oraz słowiańsko-chrześcijańską, do których to zainteresowań często odnosił się w swoich utworach.
Z poezji Jerzego Harasymowicza wywodzi się termin kraina łagodności, do którego w swoich piosenkach nawiązywał Wojciech Belon, a który bywał później utożsamiany z poezją śpiewaną.
Harasymowicz był pisarzem płodnym, umierając zostawił po sobie ponad 40 tomów wierszy, liczne wybory wierszy i 2 bajki dla dzieci sprzedane łącznie w liczbie ponad 700 000 egzemplarzy.
Po roku 1989 izolowany za bezkompromisowe wypowiedzi na temat środowiska literackiego Krakowa. Jego prochy rozsypano nad bieszczadzkimi połoninami, a symboliczny grób stanowi pomnik w kształcie bramy na Przełęczy Wyżnej.
Z poezji Jerzego Harasymowicza zrodził się projekt muzyczny W górach jest wszystko co kocham.

Utwór ten powstał mniej więcej w 2002 roku i pierwotnie wykonywałem go z zespołem Enigma. W 2004 roku został zarejestrowany na nieopublikowanej płycie Enigmy, jednak tego samego roku ukazał się na składance “W górach jest wszystko co kocham cz. III”. Piosenka była piosenką harcerskiego projektu ZHP Jesienne wędrowanie w 2005 roku.                     

                                                              Tomek Fojgt c.d.( http://celtictree.pl/songs/jddl/ )
                

ENIGMA

...Obłoki rwą sie na strzępy,
Rozczesują na skałach splątane kosmyki,
Przelewa sie rwący potok chmur,
W dali ludzie z mgły, ścieżka znika w dali"
 
 
  Ta "tajemnicza" grupa związana była korzeniami ze 105.2 Toruńską Drużyną Harcerską ENIGMA im. Tadeusza Zawadzkiego "Zośka". Drużyna istniała od 1994 roku, a zespół powstał w 1996 roku. Śpiewaliśmy jako grupa harcerska, głównie na ogniskach, biwakach, wyprawach, wędrówkach, potem dopiero postanowiliśmy wspólnie pośpiewać na jednym z harcerskich festiwali. przyniosło nam to mnóstwo miłych chwil i mobilizacji do stworzenia czegoś więcej. Pierwotnie zespół przypominał bardziej chór, bo było nas sporo. potem skład topniał i topniał aż ukształtował się stały -oktet...
 
- Tomek Fojgt - śpiew, gitary, mandolina, kompozycje, aranżacje
- Paulina Kurdyn - śpiew, mandolina
- Ewa Torchała - śpiew, flety, akordeon
- Agata Makowska - śpiew, flety
- Katarzyna Rudólff - śpiew, instr. perk.
- Maciej Rudólff - gitary, śpiew
- Radosław Drwęski - bas
- Jarosław Fojgt - instrumenty perkusyjne
 
   W tym składzie odwiedziliśmy większość głównych festiwali turystycznych i studenckich. Dorobiliśmy się własnego repertuaru, brzmienia i stylu. Na jednej z wypraw muzycznych na Bazunie w 2000 roku otrzymaliśmy zaproszenie do wspólnych koncertów od Wojtka Szymańskiego pod wezwaniem "W górach jest wszystko co kocham". Od tego czasu zaczęliśmy także grywać na koncertach "wgórowych".. w 2004 roku zespół nagrał swoją płytę, która niestety nie ukazała się. niektóre piosenki pochodzące z tej sesji znalazły się jednak na płytach "W górach". W 2006 roku zespół oficjalnie zakończył działalność...
...tak jak Enigma była kolejnym wcieleniem mojego zespołu - After Szklanki, tak Enigma dalej przeistoczyła się w Celtic Tree...
tak jak Enigma odziedziczyła część piosenek po After... tak Celtic Tree, część po Enigmie. na pewno już inaczej zagrane, ale ciągle z tą samą pasją, życiem... Przyszły rok to mój mały jubileusz, który postanowiliśmy uczcić w specjalny sposób. ukaże się bowiem płyta ENIGMY zarejestrowana w 2004 roku, a zmiksowana w moim ENISTUDIO. będą również inne muzyczne niespodzianki. Całkiem niebawem, będzie można dowiedzieć się więcej zarówno o Enigmie, jak i dalszych losach muzycznych na stronie celtictree.republika.pl ... serdecznie zapraszam... trzymajcie kciuki...
 
                                                                                           Tomek Fojgt
 
 
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę