ukryj menu          

Wędrowiec

słowa: Adam Szarek
muzyka: węgierski zespół "Scorpio"
   d                                      F                                      ( a C )

Nie oglądaj się za siebie kiedy wstaje brzask

   C                                g                    d                       ( G d a )

Ruszaj dalej w świat, nie zatrzymuj się

   d                                              F                                ( a C )

Sam wybierasz swoją drogę z wiatrem i pod wiatr

     C                                  g                    d                    ( G d a )

Znasz tu każdy szlak, przestrzeń woła cię.


                  F     C                     g                   d              ( C g d a )

Przecież wiesz, że dla ciebie każdy nowy dzień

                 F       C                      g                d

Przecież wiesz, że dla ciebie chłodny lasu cień

                 F       C                 g                 d

Przecież wiesz, jak upalna bywa letnia noc

                  F      C                   g                       d
Przecież wiesz, że wędrowca los to jest twój los.

 


     d                                      F

Lśni w oddali toń jeziora, słyszysz ptaków krzyk

  C                             d

Tu odpoczniesz dziś i nabierzesz sił

  d                                       F

Ale jutro znów wyruszysz na swój stary szlak

    C                            g                           d

Będziesz dalej szedł tam, gdzie pędzi wiatr.

Wędrowiec
wędrowiec- fuzja 77
Wędrowiec, Watra 2009r. Jaworek, Jabłonowo Pomorskie 8DW


Historia piosenki "Wędrowiec" jest nietypowa. Na początku lat 70-tych do czołówki europejskich grup rockowych należały zespoły węgierskie, takie jak Omega, Locomotiv GT, Fonograf, Scorpio. Właśnie grupa Scorpio w 1973 r. koncertowała w Polsce wystepując między innymi w katowickim Spodku. Byłem na ich koncercie w Inowrocławiu. Mojego przyjaciela Marka i mnie szczególnie zafascynował jeden z utworów - niestety tytułu w języku węgierskim nie znam - o ile pamiętam na płycie był opisany jako "My grandfather said". Marek zaproponował, bym napisał do tej melodii polski tekst - to właśnie "Wędrowiec". Graliśmy to na imprezach, zaznaczając, że to piosenka z repertuaru grupy Scorpio. W 1975 r. jako grupa "Wespół" z Torunia (później "Grupa Toruń") jadąc na Bazunę, mieliśmy kłopoty repertuarowe. Wspólnie zdecydowaliśmy o zaśpiewaniu podczas konkursu w Mikoszewie "Poszukiwań" Bogusia Nowickiego, "Jutro popłyniemy daleko" do wiersza Gałczyńskiego oraz właśnie "Wędrowca". Bardzo cieszy, że ta piosenka "żyje" do dziś, choć słyszałem już sugestie, że tekst powinien się zaczynać: "Nie oglądaj się za siebie, bo ci z przodu ktoś (piii!)."

Heavymetalowa grupa HISTERYK FILIP z Inowrocławia. Karierę muzyczną przerwała członkom zespołu służba wojskowa. A zapowiadali się ciekawie: występowali na licznych festiwalach muzycznych- Jarocin 85, Festiwal w Kołobrzegu, Ogólnopolski Turniej Młodych Talentów (obok m.in. AzylP i Klaus Mittwoch). Skład: Mariusz Czak, Tomasz Wesolek, Leszek Lorek, Ryszard Wrzesinski, Adam Szarek, Ryszard Moczadlo.


(Adam Szarek o sobie):

W latach 70-tych jako student zacząłem jeździć na imprezy ogólnopolskie z gatunku tzw. piosenki turystycznej: Bazuna, Yapa, Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie. Poznałem wtedy Wojtka Bellona, Wacka Juszczyszyna, Elę Adamiak, Jurka Filara, Jacka Cygana, Andrzeja Michorzewskiego, Rudiego Schuberta i wielu innych wspaniałych ludzi. Spróbowałem ich naśladować – stąd moje piosenki. Większość z nich spopularyzowała w latach 80-tych grupa „Bez Idola” na imprezach ogólnopolskich z gatunku tzw. „krainy łagodności”.
Moje granie zaczęło się w latach 60-tych od „polskiego rocka”. Na początku lat 80-tych, już po zakończeniu działalności grupy „Labirynty” dołączyłem do kapeli „Eljot”, tworzonej przez czterech młodych, zdolnych zapaleńców. Po zmianie nazwy na „Histeryk Filip” graliśmy coś ciekawego – trzy gitary solowe, bas, perkusja i fantastyczny głos Leszka. Pytano nas wielokrotnie, czy wzorujemy się na grupie „Wishbone Ash” – grupa ‘The Scorpions” stała się znana później… . W 1982 roku wygraliśmy „Złotą Dziesiątkę” Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu. Mieliśmy jechać na Festiwal Opolski – ale Opole odwołano, ze względu na stan wojenny… . I zaraz potem chłopaków powołano do służby wojskowej. Właśnie z tego okresu pochodzi większość moich piosenek granych „elektrycznie”.
Piosenki. Prawie zawsze najpierw powstawała melodia. Tekst – czasami po latach. Lub prosiłem przyjaciół o napisanie jakiegoś tekstu do mojej melodii. Ale są wyjątki. Stworzenie muzyki do dwóch tekstów Andrzeja Marka Michorzewskiego zajęło mi kiedyś pół godziny…

Adam Szarek jest współtwórcą legendarnej grupy Toruń, która do piosenki turystycznej wniosła bardzo duży wkład. Na koncercie będzie można usłyszeć tak znane przeboje jak "Do Dna", "Przemijanie", "Gawędziarze" i wiele innych z repertuaru Torunia oraz nowe, autorskie piosenki. 
Nijak jest to kolejna już grupa stanowiąca historię piosenki turystycznej, ściśle związaną z festiwalem Yapa. Takie przeboje jak "Zajazd pod Różą" czy "Piosenka na rozgrzanie" znane są wszystkim.


http://www.ukt.ukw.edu.pl/pliki/wedrowiec.mp3
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę