ukryj menu          

Gdy zapada grudniowa noc

słowa: Mirosław Breguła i Henryk Czich / pastorałka
muzyka: Mirosław Breguła i Henryk Czich
(pastorałka zrepertuaru zespołu UNIVERSE)
(C F G a F G C )

 

              C              F       G

Gdy zapada grudniowa noc

                F               G        C

Każde dziecko cierpliwie czeka

            C        F             G

Na Jezusa, który na świat

                   F               G              C

Przyjdzie dziś pod postacią człowieka.

             A                d

Mały Jezu, mały Boże

                   A               d

Przyjmij małe serce me,

               G                   C

Każde dziecko Ci pomoże,

                 F         G     C   (C F G a F G C )
By Ci w nim nie było źle.


 

Gdy zapada grudniowa noc
W każdym domu choinka świeci,
Przyjdź, o Jezu, do naszych serc,
Bo czekają Cię wszystkie dzieci.

Gdy zapada grudniowa noc
Milion gwiazd wtedy świeci na niebie,
Lecz wśród nich tylko jedna jest,
Która w Betlejem wskazuje Ciebie.

UNIVERSE - "Gdy zapada grudniowa noc"
Gdy zapada grudniowa noc - Universe

Mirosław Breguła (ur. 10 lutego 1964 w Świętochłowicach, zm. 2 listopada 2007 w Chorzowie) — polski wokalista, gitarzysta i kompozytor.
Współzałożyciel i lider zespołu muzycznego Universe utworzonego w 1981 razem z Henrykiem Czichem. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe". Wraz z zespołem koncertował m.in. w USA, Niemczech i na Kubie. Jego charakterystyczny głos był znakiem firmowym zespołu. Był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował oraz aranżował muzykę w zdecydowanej większości utworów zespołu.
W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1992 na festiwalu w Opolu, zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Rok później na tej samej imprezie Universe zdobył III nagrodę. Do 2000 Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce.
W 2001 roku Mirosław Breguła wraz z zespołem młodych muzyków nagrał swój solowy album Kto ci jeszcze wierzy. Płyta ta, nagrywana między innymi w Polsce i Niemczech, została bardzo wysoko oceniona przez krytyków rynku muzycznego, w szczególności za bardzo bogate i dopracowane brzmienie. Zawiera 12 utworów, zaaranżowanych w specyficznym, mrocznym klimacie. Teksty piosenek są częściowo autobiograficzne.Sam Mirek pisał o niej "„...cały album „Kto ci jeszcze wierzy” świetnie brzmi. Teksty i muzyka nie są dotknięte żadna cenzurą czy sugestiami typu ..a może by tak coś a’la stary Universe.. tę płytę sam napisałem, zaaranżowałem i sam sobie byłem bezwzględnym producentem muzycznym. Praca nad piosenkami była olbrzymia radością, porównywalna jedynie z ta, jaka czułem dwadzieścia lat temu wchodząc do studia po raz pierwszy..."
2 listopada 2007 popełnił samobójstwo w chorzowskiej kamienicy przy ul. Wandy, w której mieszkał. Muzyk pozostawił po sobie list pożegnalny, którego treść nie została podana do wiadomości. 2 listopada, około godziny 5.20 nad ranem, jego sąsiad znalazł ciało Mirosława Breguły na klatce schodowej. Ostatni swój koncert zagrał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, podczas "Festiwalu Stróżów Poranka", 28 października 2007, wraz ze swoim fanem, polskim wokalistą, Andrzejem Lampertem i zespołem PIN. Zaśpiewał utwór "Niby Bracia" — piosenka ta pochodzi z płyty Być przy Tobie, wydanej w 1994.
Prochy Mirosława Breguły zostały pochowane 7 listopada 2007 na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym. W pogrzebie wzięło udział ponad 5 tysięcy osób z Polski i zagranicy, w tym rodzina, przyjaciele, muzycy oraz fani. Uroczystość miała bardzo podniosłą oprawę, w kościele wykonano m.in. specjalnie przygotowany utwór "Święty spokój wreszcie masz" śpiewany przez Magdę Anioł, do której przyłączyli się wszyscy obecni. Na cmentarzu przemawiał współzałożyciel zespołu, Henryk Czich, cytując fragmenty tekstów Mirosława Breguły. Fani twórczości Universe składali czerwone róże, stos kwiatów miał wysokość ponad 3 metrów.
Ostatnia jak dotąd płyta grupy — Mijam jak deszcz — ukazała się na rynku w 2008. Płyta zawiera trzy wcześniej niepublikowane piosenki, nagrane przez Mirosława Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Poza tym można usłyszeć na niej znane hity i standardy Universe, w zupełnie nowych, współcześnie brzmiących, pełnych aranżacjach. Pomimo tragicznej śmierci lidera i współzałożyciela, Universe gra nadal, koncertując i przygotowując się do nagrania nowej płyty. Drugim wokalistą, obok Henryka Czicha, został Wojciech Wesołek, gitarzysta grupy.

Henryk Czich (ur. 29 listopada 1961) - polski wokalista, gitarzysta i kompozytor. Współzałożyciel zespołu muzycznego Universe. Utworzył go w 1981 r. razem z Mirosławem Bregułą. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe". Henryk Czich jest autorem przebojów grupy, takich jak Deszczowa nieznajoma. Po śmierci w 2007 roku Mirosława Breguły został liderem zespołu i jego głównym wokalistą. Współzałożyciel Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie i trener "Nowej mowy", Mikołowianin Roku 2008, jest również wspólpomysłodawcą koncertów charytatywnych "Szansa na sukces. Dzieci - dzieciom".Henryk Czich gra na instrumentach klawiszowych. Jest jednym z siedmiu członków zespołu. Podobnie jak Mirosław Breguła, posiada charakterystyczny delikatny głos. Obecnie wspierany jest wokalnie przez gitarzystę Universe, Wojciecha Wesołka. Grupa nadal gra i koncertuje. W 2008 roku nagrała płytę Mijam jak deszcz. Album ten jest pożegnaniem Universe z Mirkiem Bregułą. Znalazło się tam miejsce na 3 zupełnie nowe utwory, nagrane przez Bregułę kilka miesięcy przed jego śmiercią, oraz znane standardy i hity Universe, w nowych, współczesnych aranżacjach.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę