ukryj menu          

Preludium

słowa: Kazimierz Wierzyński
muzyka: Iwona Piastowska

      
( e D C a H7 e )

e

Przyleciały czaple
C D

Wyszły na mokradła
D C

Jesień się zbudziła
a e H7

Twoja panna zbladła

Powój mój niebieski
C D

Mój dom wśród powoju
D C

Ściany moje, sufit
a e H7

I okna pokoju
  

      
e

Przyleciały ptaki
C D

Koloru indygo
D C

Siadły na badylach
a e H7

Nad żółtą łodygą
e

Kwilą coś do siebie
C D

Szepczą coś do panny
D C

Tuje pachną z okna
a e H7

I chłód jest poranny
  

      
e

Postoimy w mgle tej
C D

Popatrzymy jeszcze
D C

Ptaki stąd odlecą
a e H7

I przeminą deszcze
  

      
 e

Zwiąż węzełek z wiatru
C D

Napisz na suficie
D C

Że my przeczekamy
a e H7

Ten smutek jak życie

Postoimy w mgle tej
Popatrzymy jeszcze
Ptaki stąd odlecą
I przeminą deszcze

      
  

Zwiąż węzełek z wiatru
Napisz na suficie
Że my przeczekamy
Ten smutek jak życie
  e D C a H7

(Naaa na na na dajda, ła na na dajda, na na na da, ła na dana dajda
   e D C a H7 e H7

Naaa ła na na dajda, ła na na dajda, na na na da, na na ram da)


Postoimy w mgle tej
Popatrzymy jeszcze
Ptaki stąd odlecą
I przeminą deszcze      
  H7 e

(Ła na na da da daj, łana na na na na na naj
  H7 e

Na na na na na naj, ła na na....j)
  

Zwiąż węzełek z wiatru
Napisz na suficie
Że my przeczekamy
Ten smutek jak życie

Ptaki(Preludium) -Iwona Piastowska
Kazimierz Wierzyński (ur. 27 sierpnia 1894 w Drohobyczu, zm. 13 lutego 1969 w Londynie) – polski poeta, prozaik, eseista.
Był synem Andrzeja Wirstleina-Wierzyńskiego (1853–1944) i Felicji z Dunin-Wąsowiczów (1852–1944). Uczęszczał do szkół w Drohobyczu i Chyrowie. Po awansie ojca rodzina przeniosła się do Stryja, tutaj Kazimierz spędzał kolejne młode lata życia, uczęszczał do gimnazjum klasycznego w którym w 1912 uzyskał maturę. W tym samym roku został zapisany (jeszcze pod nazwiskiem Wirstlein) na Uniwersytet Jagielloński. Przez rok studiował na tamtejszym Wydziale Filozoficznym polonistykę, romanistykę i filozofię, a przez rok następny – na uniwersytecie w Wiedniu – slawistykę, filozofię i germanistykę. Brał wówczas udział w ruchu niepodległościowym jako członek Drużyn Strzeleckich i organizacji młodzieżowej "Zarzewie". Debiutował w 1913 wierszem Hej, kiedyż, kiedyż w drohobyckiej jednodniówce 1863.
Po wybuchu I wojny światowej wstąpił w 1914 do polskiej ochotniczej formacji wojskowej Legion Wschodni (dowodzonej przez gen. Józefa Hallera), a po jego rozwiązaniu wcielony został do regularnej armii austriackiej. W bitwie pod Kraśnikiem (7 lipca 1915) cała jego formacja dostała się do niewoli rosyjskiej. Jako oficer (niższego stopnia) trafił do obozu w Riazaniu przeznaczonego dla jeńców austriackich słowiańskiego pochodzenia. Przebywając tam nauczył się języka rosyjskiego i poznawał literaturę rosyjską. Z obozu zbiegł w styczniu 1918 i pod panieńskim nazwiskiem matki (Wąsowicz) ukrywał się w Kijowie, gdzie wstąpił do tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej; jesienią 1918przedostał się do Warszawy.
W Warszawie szybko wszedł w samo centrum życia literackiego jako współpracownik pisma młodzieży akademickiej Pro Arte et Studio(wydawanego 1916–1919), uczestnik wieczorów w kawiarni poetów Pod Picadorem (istniejącej od 29 listopada 1918 do marca 1919 w Warszawie – początkowo przy ul. Nowy Świat, a następnie w podziemiach Hotelu Europejskiego), a wreszcie jako współtwórca grupy poetyckiej Skamander (wraz z Antonim Słonimskim, Julianem Tuwimem, Janem Lechoniem i Jarosławem Iwaszkiewiczem).
W czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921 był oficerem do spraw propagandy, pracując w biurze prasowym Naczelnego Dowództwa (1920) i redagując Bibliotekę Żołnierza Polskiego oraz czasopisma: w Równem tygodnik Ukraińskie Słowo, a w Kijowie Dziennik Kijowski.
Po zakończeniu działań wojennych przebywał krótko w Szwajcarii i we Francji, po czym osiadł na stałe w Warszawie, gdzie mieszkał przez cały okres międzywojenny. Był stałym współpracownikiem miesięcznika Skamander, Wiadomości Literackich (od 1924), recenzentem literackim i teatralnym Gazety Polskiej (od 1930), redagował Przegląd Sportowy (10 lipca 1926 – 5 grudnia 1931) oraz tygodnik Kultura (1931–1932). W tym okresie wyróżniony został m.in. nagrodą literacką Polskiego Towarzystwa Wydawców (1925). W 1928 otrzymał złoty medal w konkursie literackim IX Olimpiady w Amsterdamie za tom poezji Laur Olimpijski. W 1930 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1935 uhonorowany Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury, a w 1936 Państwową Nagrodą Literacką. W 1938 roku został członkiem Polskiej Akademii Literatury.
We wrześniu 1939 ewakuowany wraz z zespołem redakcyjnym Gazety Polskiej do Lwowa, następnie przedostał się do Francji, a po jej klęsce przybył w 1941 przez Portugalię i Brazylię do Stanów Zjednoczonych. W 1943 był założycielem i członkiem komitetu redakcyjnego Tygodnika Polskiego w Nowym Jorku. Nieprzejednany wobec zmian ustrojowo-politycznych, jakie zaszły w Polsce, po II wojnie zdecydował się na los emigranta. Przez bez mała 20 lat mieszkał głównie w Sag Harbor, małej osadzie rybackiej na północnym wybrzeżu wyspy Long Island. Współpracował z londyńskimiWiadomościami Mieczysława Grydzewskiego (1945–1957), publikował w wydawnictwach londyńskich i paryskim Instytucie Literackim (Biblioteka "Kultury"), współpracował z Radiem Wolna Europa.
W 1964 wrócił do Europy, osiedlając się zrazu w Rzymie, a następnie w Londynie, gdzie zmarł 13 lutego 1969 r. 15 kwietnia 1978 jego prochy sprowadzone zostały do Polski (z cmentarza Hampstead Cementary gdzie znajduje się tablica nagrobkowa) i złożone w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie (na tyłach katakumb, kwatera 4, grób 106).

Iwona Piastowska - kompozytorka i wykonawczyni utworów z gatunku poezji śpiewanej. Pochodzi z Prudnika. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, o specjalności surdopedagoga (praca z dziećmi głuchymi i niedosłyszącymi).
Zadebiutowała w 1979 roku na Epidemii Piosenki Turystycznej BAKCYNALIA w Lublinie, gdzie otrzymała nagrodę „za udany debiut”. Udział w Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA ’80 przyniósł jej Nagrodę Specjalną, a w następnym roku Nagrodę Główną. Również główna nagroda przypadła jej w udziale na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie w 1981 r. Okres udziału w konkursach uwieńczony został wyróżnieniem i nagrodą „dla najlepszej wykonawczyni” na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1985 roku.
Wraz z gitarzystą Sławomirem „Wazą” Noszczykiem i Krzysztofem Tomaszewskim grającym na bongosach tworzyli w latach 80-ych Grupę z Placu Wilsona.
Obecnie w zasadzie nie występuje. Mieszka i pracuje w Warszawie. Uczy w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niedosłyszących, zajmuje się muzykoterapią dzieci z wadą słuchu.

(Powyższe informacje o Iwonie Piastowskiej zaczerpnięte zostały ze strony internetowej:  STOWARZYSZENIE LITERACKO MUZYCZNE BALLADA).

 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę