ukryj menu          

W zieleni łąka majowa

Piosenka: "Dla mamy"
słowa: Franciszka Leszczyńska (1914-1987)
muzyka: Zofia Holska-Albekier
      C

W zieleni łąka majowa, 

      G7                                              C

Gdzieś w trawie świerszczyk się chowa. 

   C

Nastroił skrzypce maleńkie, 

     F     G7         C

Gra zielone piosenki. 

 

                    F                              C

Dla mamy piosenki, dla mamy, 

           d           G7             C

Dla mamy piosenki, dla mamy.

 

      C 

W kolorach łąka majowa, 

  G7                           C

Już od stokrotek różowa. 

A od bławatków błękitna, 

        F            G7           C

Wszystkie kwiaty zakwitły.

 

                     F                             C
Dla mamy zakwitły, dla mamy, 
          d            G7            C

dla mamy zakwitły dla mamy.

W zieleni łąka majowa

Franciszka Leszczyńska - kompozytorka, pianistka i pedagog. Absolwentka Konserwatorium Warszawskiego w klasie fortepianu Józefa Turczyńskiego. Po ukończeniu studiów w 1935 r. podjęła pracę w Ministerstwie Kultury. Pracowała też jako pedagog w warszawskich szkołach baletowych, m.in. w Szkole Rytmiki i Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej i
w Szkole Tańca Artystycznego Ireny Prusickiej. W czasie okupacji występowała w kawiarniach i teatrzykach frontowych. Udzielała też lekcji muzyki na tajnych kompletach.
W 1944 r. znalazła się w wyzwolonym Lublinie, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z radiem, słynną powojenną radiostacją Pszczółka. Od 1945 r. mieszkała w Łodzi, gdzie do 1949 r. kierowała Redakcją Muzyki Lekkiej i Popularnej Polskiego Radia.
Jako kompozytorka zadebiutowała w czasie okupacji baletem na tematy ludowe W ogrodzie. Jej pierwsze piosenki to: A ja chcę mieszkać w Warszawie,Nie wszędzie jest tak ładnie, jak w niebie, I nagle żal iPiosenka o Warszawie. W 1949 r. przeniosła się do Warszawy. Studiowała prywatnie kompozycję u Tadeusza Szeligowskiego. Nawiązała też współpracę z Działem Dziecięco-Młodzieżowym Polskiego Radia, dla którego skomponowała kilka tysięcy piosenek i ilustracji muzycznych do przedszkolnych i szkolnych audycji radiowych. Wiele z jej piosenek znalazło się w podręcznikach i śpiewnikach, wydanych w kraju oraz w ZSRR i Japonii.
Jest autorką ilustracji muzycznych Radiowego Teatru dla Dzieci; muzyki do spektakli Teatru Polskiego Radia Wieczór Trzech Króli i Pani prezesowa; muzyki do programów kabaretowych, m.in. do Wesołego kramiku Kazimierza Rudzkiego. W latach 50-tych i 60-tych skomponowała kilkadziesiąt piosenek dla gwiazd ówczesnej polskiej estrady, m.in. dla Janiny Godlewskiej, Marty Mirskiej, Wiery Gran, Marii Koterbskiej, Wacława Brzezińskiego, Andrzeja Boguckiego i Mieczysława Fogga. Piosenka I wciąż się na coś czekatrafiła na ścieżkę dźwiękową filmu Jutro premiera (reż. Janusz Morgenstern). Melodia
z mojego podwórka i Ziemia do kwiatów zdobyły nagrody w konkursach radiowych, Mój pierwszy bal stał się piosenką roku 1961, a Pierwszy rejs otrzymał I nagrodę Związku Kompozytorów Polskich w 1969 r. Piosenki z jej muzyką do tekstów Barbary Lewandowskiej znalazły się w nagrodzonej w 1966 r. w Japonii audycji Marii Wieman W majowym słońcu. Za twórczość dla dzieci otrzymała w 1959 r. nagrodę Prezesa Rady Ministrów, a za piosenki młodzieżowe nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji w 1960 r. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 57 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę