ukryj menu          

Wczoraj

"Yesterday"
słowa i muzyka: John Lennon & Paul McCartney
tłumaczenie: Sylwek Szweda 03.06.2012
(Slow-Foxtrot
"Yesterday" – singel zespołu The Beatles z ich szóstego albumu studyjnego
   HELP! z 1965 roku.)
( F ) 

 

    F

Minął dzień

e7                 A7                d         d-d7*-B 

Wszystkie troski rozpłynęły się

                C7              F             -  (bas E)

Lecz wróciły, dobrze o tym wiem

 C       d7          G7         B     F

Och, wierzę w ten wczorajszy dzień.

 

   F

Budzę się

e7         A7                     d               d-d7*-B 

Został ze mnie tylko marny strzęp

          C7                   F             -  (bas E)

A nade mną się rozciągnął cień

C     d7    G7           B    F 

I wrócił znów wczorajszy dzień.

 

              e7 A7 d    C    B 

Czemu poszła stąd

     d      g6         C7        F 

Chyba już nie dowiem się

     e7  A7   d    C   B

Rzekłem coś nie tak 

            C7                       F Fsus4

Teraz tęsknię za tym dniem.

 

   F 

Minął dzień

e7          A7            d            d-d7*-B  

Miłość była taką łatwą grą

            C7                  F         -  (bas E)

Teraz potrzebuję schować się

 C        d7         G7         B     F 

Och, wierzę w ten wczorajszy dzień.

 

              e7 A7 d    C    B 

Czemu poszła stąd

     d      g6         C7        F 

Chyba już nie dowiem się

     e7  A7   d    C   B

Rzekłem coś nie tak 

            C7                       F Fsus4

Teraz tęsknię za tym dniem. 

 

   F 

Minął dzień

e7          A7            d            d-d7*-B  

Miłość była taką łatwą grą

            C7                  F       -  (bas E)

Teraz potrzebuję schować się

 C       d7          G7         B     F 

Och, wierzę w ten wczorajszy dzień.

   F      G7       B      F

Hm-m mm m m-m mmm.

e7 e7 d7* d7* d7 d7 B B g6 g6 Fsus4 Fsus4
 
03.06.2012
The Beatles - Yesterday
Paul McCartney Yesterday LIVE - HQ
How to play "Yesterday" - MLR-Guitar Lesson #1 of 4 (w tonacji G-dur)
Wczoraj - Pokaż/ukryj tekst źródłowy tłumaczenie: Sylwek Szweda
Yesterday Cover ) - Pokaż/ukryj tekst źródłowy tłumaczenie: Sylwek Szweda
Beatles Karaoke - Yesterday

W nagraniach zespołu The Beatles z lat 1965-1966 muzyka stała się ambitniejsza, a teksty poważniejsze. Fascynacja Harrisona muzyką indyjską odpowiedzialna jest za wprowadzenie do procesu nagraniowego egzotycznego instrumentarium (np. sitar). 6 sierpnia 1965 została przedstawiona światu kompozycja Yesterday. Wyjątkowym wydarzeniem jak na owe czasy był koncert The Beatles na stadionie baseballowym Shea Stadium w Nowym Jorku 15 sierpnia. Po raz pierwszy bowiem w historii 55.600 fanów zgromadziło się na stadionie by wysłuchać koncertu rockowego.

Yesterday – piosenka napisana przez Paula McCartneya i oryginalnie wykonywana przez The Beatles. Najczęściej coverowana piosenka w historii (ponad 3000 razy). Chociaż autorempiosenki jest Paul McCartney, to oficjalnie za jej twórców uznaje się parę Lennon/McCartney.
Utwór był nagrywany w studiu Abbey Road 14 i 17 czerwca 1965. Istnieją dwie sprzeczne relacje o przebiegu sesji, z których najczęściej cytowaną pozostaje wersja mówiąca, że McCartney nagrał "Yesterday" sam, nie próbując angażować pozostałych członków The Beatles. Inne źródła twierdzą, że cały zespół próbował początkowo opracować aranżację kompozycji na różne instrumenty (m.in. perkusję i organy), a George Martin najpierw przekonał muzyków, by utwór grał tylko McCartney na swojej gitarze akustycznej Epiphone Texan, a później zaproponował dodanie podkładu wykonanego przez kwartet smyczkowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że ostatecznie w nagrywaniu nie brał udziału żaden z członków The Beatles poza McCartneyem.
Gitarę i śpiew nagrano w dwóch podejściach 14 czerwca 1965. Drugie wykonanie,
z dołączonym podkładem smyczkowym, przeznaczono do publikacji. Zapis pierwszego podejścia został później umieszczony na albumie kompilacyjnym Anthology 2. Słychać w nim pomyłkę McCartneya, który zamienia kolejność 2 wersów ("There's a shadow hanging over me"/"I'm not half the man I used to be,").

McCartney miał trudności z namówieniem pozostałych członków zespołu do umieszczenia "Yesterday" na albumie. Twierdzili oni, że utwór nie pasuje do ich ówczesnego wizerunku, gdyż jest zupełnie niepodobny do innych wydanych w tym okresie piosenek The Beatles. Z tego względu John Lennon, George Harrison i Ringo Starr odmówili zgody na publikację singla
w Wielkiej Brytanii. Na brytyjskiej liście przebojów nie notowano więc wykonania oryginalnego, jednak w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazł się cover autorstwa angielskiego piosenkarza Matta Monro.
W Stanach Zjednoczonych piosenka została wydana początkowo na stronie B singla "Act Naturally", gdyż utwór ten zawierał wokal Ringo Starra – najbardziej popularnego wówczas w Stanach beatlesa. W wyniku olbrzymiego sukcesu "Yesterday", kolejność ścieżek
w następnych seriach została zmieniona. Singel trafił na listę przebojów Billboard Hot 100 29 września 1965, by 9 października rozpocząć miesięczny pobyt na jej szczycie. Piosenka utrzymała się w zestawieniu 11 tygodni. Milion sprzedanych egzemplarzy osiągnięto w ciągu 5 tygodni. Przez 8 lat od wydania singla, "Yesterday" było najczęściej puszczanym w radio utworem w USA.
4 marca 1966 na brytyjskim rynku muzycznym pojawił się minialbum The Beatles zatytułowany Yesterday. Oprócz tytułowego utworu, znalazły się na nim także "Act Naturally", "You Like Me Too Much" i "It's Only Love". Wydawnictwo trafiło na listę przebojów 12 marca. 26 marca znalazło się na jej szczycie, gdzie pozostało przez kolejne 2 miesiące. 15 czerwca tego samego roku piosenka znalazła się na opublikowanym tylko w Stanach Zjednoczonych albumie Yesterday and Today.
8 marca 1976 wytwórnia Parlophone wydała w Wielkiej Brytanii "Yesterday" jako singel. Na stronie B znalazł się utwór "I Should Have Known Better". Piosenka osiągnęła 8. pozycję na UK Singles Chart (była notowany od 13 marca i pozostała na liście 7 tygodni). Tego samego dnia Parlophone wydała także reedycje wszystkich dotychczasowych brytyjskich singli The Beatles. Przyczyną takiego posunięcia było zbliżające się wygaśnięcie kontraktu wytwórni
z zespołem.

Sir James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 roku w Liverpoolu w Anglii) – brytyjskikompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiejLennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.
McCartney także jest kompozytorem muzyki filmowej, poważnej oraz elektronicznej. Katalog jego piosenek jest bardzo obszerny. Znany jest także z częstych udziałów w projektach charytatywnych. Jest wpisany w Księdze Rekordów Guinnessa jako muzyk i kompozytor, który osiągnął dzięki ponad 60 złotym płytom i setkom milionów sprzedanych płyt największy sukces w historii. Piosenka Yesterday jest najczęściej graną przez innych artystów piosenką w historii. Jest to także najczęściej grana piosenka w amerykańskich mediach – ponad 7 milionów razy. Piosenka Mull of Kintyre, którą napisał w 1977 roku będąc w zespole Wings, była pierwszym singlem sprzedanym w ponad 2 milionowym nakładzie w Wielkiej Brytanii. Pozostał on najlepiej sprzedającym się singlem aż do 1984 roku.
Firma MPL Communications, której właścicielem jest McCartney, posiada prawa autorskie do ponad 3 tysięcy piosenek. W katalogu znajdują się m.in.: wszystkie piosenki napisane przezBuddiego Holliego oraz musicale Guys and Dolls, Grease, A Chorus Line.
Paul jest także malarzem, obrońcą praw zwierząt, wegetarianinem, nauczycielem muzyki,aktywistą w kampaniach przeciw minom lądowym, wybijaniu fok i długu trzeciego świata.
McCartney otrzymał odznaczenie (MBE) w 1965 roku i był pasowany w 1997 roku.
Został uznany za jednego ze 100 żyjących geniuszy, opracowanej na podstawie e-mailowegosondażu firmy konsultingowej Creators Synectics.
Dwukrotnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame - w 1988 wraz z The Beatles i w 1999 jako artysta solowy.


WCZORAJ

Wszystkie moje problemy wydawały się takie odległe
A teraz wygląda na to, że już tu zostaną
Ach, wierzę we wczoraj

Nagle
Nie jestem nawet w połowie człowiekiem, którym kiedyś byłem
Osnuwa mnie cień
Wczoraj nadeszło niespodziewanie

Dlaczego musiała odejść - nie wiem, nie chciała powiedzieć
Powiedziałem coś nie tak, a teraz tęsknię za wczoraj

Wczoraj
Miłość była taką łatwą grą
Teraz potrzebuję miejsca, w którym mógłbym się ukryć
Ach, wierzę we wczoraj

Nagle
Nie jestem nawet w połowie człowiekiem, którym kiedyś byłem
Osnuwa mnie cień
Wczoraj nadeszło niespodziewanie

Wczoraj
Miłość była taką łatwą grą
Teraz potrzebuję miejsca, w którym mógłbym się ukryć
Ach, wierzę we wczoraj


MINĄŁ DZIEŃ
(autor tłumaczenia nieznany)

Minął dzień
Kiedy świat był jak cudowny sen
Teraz mi pozostał tylko ten
Wspomnienia cień-
Wczorajszy dzień...

Minął czas
Gdy wierzyłem w siebie, w ciebie w nas
Ognik co się we mnie tlił już zgasł
Tak nagle zgasł
Miniony czas...

A Ty
Kroczysz przez
Nowych miejsc
Nieznany świat
Cóż mi
Po tym, gdy
We mnie tkwi
Miniony czas...

Minął dzień
I już miłość w dal odeszła, hen
Dziś samotność mą przekracza sień,
Tak nagle znikł
Wczorajszy dzień...
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę