ukryj menu          

Mosty ze słów

גשרים של מילים (gszarim szel milim)
słowa: Tomasz Borkowski
muzyka: Bartłomiej Adamczak
(Garść żydowskich mądrości złożona w rymowany zarys życiowej filozofii - 
  z repertuaru zespołu NA BANI)
( d g )x4  

 

     d                           g 

Gdyby na słowach mosty budować

  d                             g  

To chodzić po nich byłoby strach 

 d                            g  

Anioła w sobie ukrywa człowiek

 d                          g  

Ale i diabła za skórą ma

 

   d                         g                  A7  

Cały kraj łatwiej poznać niż człeka 

 d                                          B         A7 

A całym kłamstwem jest prawdy pół

    d                                g             A7  

Można na kłamstwie dotrzeć daleko

 d                         B              A7  

Ale z powrotem nie da się już 

 

  G                                 Gis

Jutrem się nie martw, losu nie zmienisz

        G                                  Gis 

Co będzie jutro Bóg jeden wie 

        G                                   Gis

Bo przecież nie wiesz co tam dla ciebie

        G                            Gis                  ( d g )x4 

Szykuje jeszcze dzisiejszy dzień

 

Od szczęścia do biedy krok tylko jeden

Lecz w drugą stronę to drogi szmat 

Obcy niekiedy jest bliżej ciebie

Niż się okaże być własny brat

 

Zamiast je liczyć, lepiej waż słowa

Mądry z jednego zrozumie dwa

Cichego wroga jak cichej wody

Strzec się należy i cichego psa

 

Jutrem się nie martw, losu nie zmienisz

Co będzie jutro Bóg jeden wie

Bo przecież nie wiesz co tam dla ciebie

Szykuje jeszcze dzisiejszy dzień 

 

( G Gis )x8 A7  ( d g )x8

 

Jutrem się nie martw, losu nie zmienisz

Co będzie jutro Bóg jeden wie

Bo przecież nie wiesz co tam dla ciebie

Szykuje jeszcze dzisiejszy dzień  /x2

 

 
MOSTY ZE SŁÓW
גשרים  של  מילים (gszarim szel milim) - akcentujemy na drugą sylabę.

Pierwszy utwór z jubileuszowej płyty "20 lat z górą" (premiera w lipcu 2012). Garść żydowskich mądrości złożona w rymowany zarys życiowej filozofii. Warto i posłuchać, i przemyśleć. Można nawet zatańczyć. L'chaim!
NA BANI - Mosty ze słów
Na Bani - Mosty ze słów (Bazuna 2012)
Muzyka: Bart Adamczak, słowa: Tom Borkowski. Zdjęcia z koncertów zespołu, autorstwa Aśki Wierzchowskiej i Marcina "Wallsona" Gmurka (mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem). Zapraszam do obejrzenia, posłuchania i kupienia płyty!

Tomasz Borkowski - poeta młodszego pokolenia, inspirujący się twórczością Belona i Harasymowicza, którym dedykował kilka napisanych przez siebie·utworów. Z ich twórczości czerpie także inspiracje, choć wydaje się, że tak naprawdę podąża już od dawna samodzielną drogą. Czytając jego poezje i słuchając piosenek opracowanych do jego tekstów, nie można się oprzeć, że przede wszystkim góry i ludzie są dla niego prawdziwym źródłem inspiracji.
Poeta jeszcze, niestety, bez wydanego oficjalnie autorskiego tomiku wiezyrszy. Trzymamy mocno kciuki za jego poetycki debiut :-)
Zawodowo felietonista i dziennikarz (z wykształcenia prawnik). Przez kilka lat pisywał regularnie do kilku czasopism i gazet. Prywatnie - poszukujący wiecznie wędrowiec górskich i nie tylko górskich szlaków. Szczęściarz, jak mówią przyjaciele. Choć sam nie śpiewa, jest jednym z liderów trójmiejskiego zespołu Na Bani. Jest także autorem tekstów do wielu piosenek, znajdujących się w repertuarze innych wykonawców, m. in.: Domu o Zielonych Progach, Grzegorza Śmiałowskiego czy Siudmej Góry.

Bartłomiej Adamczak- Na codzień frontman, wokalista i kompozytor zespołu Na Bani. Świetny gitarzysta i bardzo wulkaniczny perkusista z wielkim wyczuciem, kiedy należy ściszyć.

NA BANI - zespół był wielokrotnym laureatem i gościem licznych festiwali muzycznych, jak Bazuna, Giełda Piosenki Studenckiej, Bieszczadzkie Anioły, Yapa, Bakcynalia, Łykend, czy Wibram. Od roku 1999 r. grupa stale koncertuje na terenie całego kraju, a przez dłuższy czas była związana z dużym i popularnym przedsięwzięciem muzycznym “W górach jest wszystko, co kocham”, w ramach którego brała udział w realizacji wieloletniego cyklu koncertów oraz nagraniach płyt, dokonanych wspólnie z innymi wykonawcami. 15-lecie działalności zespół podsumował autorską płytą koncertową „Nad poziomem morza”, nagraną w Radiu Gdańsk, już poza projektem „W górach”. Po ukończeniu “osiemnastki” wydał drugą, studyjną już płytę, “Świat bez tła” w gdańskim studiu Mariusza Wilke. W przygotowaniu kolejne płyty.
Grupa powstała w 1992 r., podczas wędrówki po Beskidach. Założyli ją studenci wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Początkowo zespół wykonywał głównie utwory z gatunku piosenki turystycznej (nazwa grupy pochodzi zresztą od szczytu w Beskidzie Żywieckim, u stóp którego powstał pierwszy jej utwór). Szybko jednak zaczął rozszerzać swoje muzyczne i tekstowe emploi o poezję śpiewaną, balladę, piosenkę morską, folk, by z czasem wypracować własny, międzygatunkowy styl, w ramach którego nie stroni nawet od wpływów rockowych czy reggae. Jako że członkowie Na Bani wcześniej eksperymentowali z rozmaitymi gatunkami w innych formacjach, zespół nie stroni ani od wpływów muzyki popularnej, ani muzyki poważnej.
Charakterystyczną cechą twórczości zespołu jest odcięcie się od typowej dla gatunku, z którego wyrósł, prostoty kompozycji i aranżacji. Nawet tych piosenek Na Bani, które dają się zakwalifikować jako piosenka turystyczna, nie można zmieścić w typowym dla niej zestawie nieskomplikowanych, “ogniskowych” akordów. Niemal wszyscy członkowie zespołu udzielają się podczas koncertów wokalnie, dzięki czemu udaje się osiągać ciekawe, wielogłosowe efekty. Uzyskanie różnorodności muzycznej poszczególnych utworów ułatwia ponadto fakt, że muzykę pisze w zespole pięć osób, każda we własnym stylu. Także zespołowe instrumentarium stale się rozrasta – przez grupę od początku istnienia przewinęło się około 20. muzyków, jej skład jest bowiem dość płynny.
Obecnie zespół tworzą: Maria Michalska (wokal, gitara), Agnieszka Rybak (wokal, flet poprzeczny, fortepian), Magdalena Snarska-Teległow (wokal, gitara klasyczna, fortepian), Iwona Trojanowska (wokal, skrzypce), Krzysztof Gardulski (instrumenty perkusyjne) i Tomasz Nalikowski (wokal, gitara klasyczna). Liderem formacji jest Bartłomiej Adamczak (wokal, gitara akustyczna, instrumenty perkusyjne, fortepian), znany szerszej publiczności jako perkusista, także z występów ze Słodkim Całusem Od Buby i Bez Jacka, jak również z takimi trójmiejskimi zespołami, jak Mordy, Chlupot Mózgu, czy wcześniej Ego.
Nie mniejszą wagę zespół przywiązuje do jakości warstwy tekstowej – korzystając zarówno z dorobku mniej lub bardziej znanych polskich poetów (m.in. Jerzego Harasymowicza, Władysława Broniewskiego czy Roberta Marcinkowskiego), jak też – w przypadku większości piosenek – wykonując własne teksty, głównie autorstwa współzałożyciela zespołu, Tomasza Borkowskiego. Troska o wysokie walory literackie przygotowywanych utworów, niezależnie od ich gatunku, od początku była jednym z priorytetów Na Bani i stała się znakiem firmowym zespołu.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej