ukryj menu          

Uśmiech śmierci

słowa: Ryszard Riedel
muzyka: Jerzy Styczyński
(z repertuaru zespołu „Dżem” z płyty ZEMSTA NIETOPERZY 1987 r.)

( A D )x4

 

   A                                 D 

Gdy o łzę uderza łza, znowu widzę

     E7                                   A - D 

Twoich ust tak piękny kształt. 

  A                                                 D 

Jestem teraz, teraz sam ucichł wokół szum i gwar

                E7                                                 A 

Wszyscy ze swoimi, lub do swoich poszli żon. 

 fis               D 

Kto pomoże, teraz kto? 

  fis                 D 

Znależć mi w tej ciszy twarz

fis                     D 

Mojej małej, którą dawno już

     G                    D          A A D 

Śmierć okrutna zabrała mi. 

Pamiętam, pamiętam dobrze ją, 
Jak weszła przez zamknięte drzwi. 
Nie mogłem w to uwierzyć, 
Lecz ty wiedziałaś już, 
Że to śmierć odwiedziła nasz dom. 
I krzyczałem: "Nie zabieraj jej, 
Zostaw małą, zostaw proszę cię!" 
Ale ona tylko uśmiechnęła się, 
Mówiąc: "Ma już tylko mnie." 

Siedziałem na twym łóżku ściskając twoją dłoń, 
Lecz ona chłodna była już. 
Potem tylko przez chwilę widziałem taniec twój. 
Taniec twój ze straszną śmiercią. 
Wiem, że ona do wszystkich, do mnie też. 
Wejdzie dumnie przez zamknięte drzwi. 

I do tańca mnie zaprosi bym 
Moją małą spotkać mógł. 
Moją małą, moją małą spotkać mógł. 

 

inne zakończenie: 

 

(Ale ona tylko usmiechnęła się

 Mówiąc - "Ma już tylko mnie").

 

(solo jak zwrotka) 

Gdy o łzę uderza łza, znowu widzę...
Dżem-Uśmiech śmierci(studio)
Dżem - "Uśmiech śmierci" (taniec śmierci)
Dżem-Uśmiech śmierci 1980
Dżem wywiad Rawa 86, Uśmiech śmierci i Blues Alabama Jarocin 87.
Dżem-"Uśmiech Śmierci"(XIV Festiwal R.Riedla-29.07.2012-Chorzów)[HD]

Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 tamże) – wokalista i autor tekstów piosenek, wieloletni lider zespołu Dżem. Grał także na harmonijce ustnej.
Ryszard Henryk Riedel urodził się 7 września 1956 roku w Chorzowie, jako drugie dziecko (siostra Małgorzata - starsza o rok) Krystyny i Jana.
Swoją edukację zakończył na 7 klasie szkoły podstawowej. Nigdy nie pobierał lekcji śpiewu, był samoukiem. Do zespołu Dżem (ówczesna nazwa: Jam) dołączył w grudniu 1973 (miał wtedy 17 lat). W pierwszych latach Riedel nie dopuścił do rozpadu zespołu. Na początku kariery w Dżemie zespół Kombi złożył mu propozycję przejścia do nich, ale Riedel ją odrzucił.
Teksty jego piosenek miały bardzo często charakter autobiograficzny.
Ryszard Riedel także rysował, jego rysunki często były wykorzystywane na projekty okładek, zazwyczaj rozdawał je swoim fanom.
Przez wiele lat Riedel współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Ryśkiem Skibińskim, Leszkiem Winderem, Józefem Skrzekiem, Nocną Zmianą Bluesa itp.
Ryszard Riedel określany był przez niektórych jako Ostatni hippis naszych czasów. Prowadzony przez niego tryb życia naznaczony był między innymi przez narkotyki (głównie heroinę), a ponieważ zdominowały one jego życie, dochodziło do wielu spięć między nim a zespołem. Pierwsze kontakty z narkotykami szacowane są na koniec lat 70. Prowadził życie outsidera, często opuszczał próby nagrań i nie przychodził na własne koncerty.
Pomimo narastających problemów zdrowotnych Riedla, jego współpraca z zespołem trwała do momentu, kiedy wyniszczony narkotykami został zmuszony do kolejnego leczeniadetoksykacyjnego (w 1994), które jednak nie dało rezultatu. Riedel kilka razy wcześniej przechodził takie leczenia, jednak za każdym razem wracał do brania narkotyków. Mimo tego jawnie ostrzegał przed eksperymentowaniem z narkotykami i innymi używkami.
W maju 1994 został usunięty z Dżemu. Jako przyczynę członkowie zespołu w jednym z wywiadów radiowych podali niemożność dalszej współpracy i ciągłego dostosowywania występów do niedomagającego Riedla. Zespół zawiesił swojego lidera, gdy ten przebywał w szpitalu (od 13 lipca). Umarł nie będąc już członkiem zespołu Dżem.
 
26 listopada 1977 w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach, Ryszard Riedel wziął ślub 
z Małgorzatą Pol (zm. 3 maja 2007).
2 marca 1978 przyszedł na świat Sebastian Jerzy.
12 października 1980 urodziło się drugie dziecko Ryszarda i Małgorzaty – córka Karolina Małgorzata.
Syn Ryszarda Riedla Sebastian Riedel jest liderem zespołu Cree.

Zmarł 30 lipca 1994 w Chorzowie. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca. Pogrzeb odbył się 3 sierpnia 1994 w Tychachna Wartogłowcu. Na nagrobku wykuto cytat (W życiu piękne są tylko chwile...) z piosenki Naiwne pytania. Po śmierci żony wykuto dodatkowy napis - Tylko ty i ja..., który stanowi tytuł jednego z utworów Dżemu.
W latach 1999 - 2008 odbywał się na tyskich Paprocanach Tyski Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla "Ku Przestrodze". W 2009 roku festiwal został przeniesiony na teren Pól Marsowych w WPKiW w Chorzowie.

Jerzy Stanisław Styczyński (ur. 16 lutego 1958 w Krakowie) – polski gitarzysta, muzyk zespołu Dżem od 1981.
Jerzy Styczyński dzieciństwo, młodość i wczesną dojrzałość spędził w Trzebini i wChrzanowie. Tu też uczęszczał do szkół. Karierę gitarzysty zaczął w zespole działającym przy Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Tychach, z którym to od czasu do czasu występował na miejscowych przeglądach. Właśnie na jednym z takich konkursów został zauważony przez wokalistę zespołu Dżem, Ryszarda Riedla i zaproszony do współpracy. Ich pierwsze spotkanie nie doszło jednak do skutku, z powodu niestawienia się na nie osób zainteresowanych. Spotkali się nieco później, na próbie jednej z garażowych kapel i, jak gitarzysta wspominał po latach, dopiero wtedy rozmowa stała się poważna. Pierwszy kontakt z zespołem miał w 1978roku. Z czasem zespół stał się czołowym przedstawicielem polskiego blues-rocka, a Styczyński niezwykle szanowanym gitarzystą, zapraszanym do współpracy przez najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. Uznany muzyk sesyjny, można go usłyszeć na płytach takich grup jak m.in. Harlem czy Cree. Jest również członkiem formacji stworzonej przez Ryszarda Sygitowicza o nazwie "Giganci Gitary".
Najczęściej gra na gitarze Gibson Les Paul Deluxe, jednak w swojej kolekcji ma równieżFendera Stratocastera, Ibaneza Artista oraz Martensa Telecastera. W utworach akustycznych używa gitary Gibson Blues King Electric lub 12-strunowej Yamahy. Preferuje struny Dean Markley'a oraz Ernie Balla.
Aktualnie gra na wzmacniaczach firmy Orange, kolumnach tej samej marki (posiada też kilka comb gitarowych firmy Marshall oraz Vox, z których korzysta w trakcie mniejszych koncertów lub występów sesyjnych) oraz korzysta z efektów firmy Boss, Ibanez oraz Vox.

Dżem-Zemsta nietoperzy 1987

SIDE I:
1. BOŻE DAJ DOM
2. UWIERZ MIRANDO
3. UŚMIECH ŚMIERCI
4. NAIWNE PYTANIA
 
SIDE II:
1. KOSZMARNA NOC
2. MAGAZYN MÓD
3. KLOSZ
 
Nagrano i zagrano w studiu Polskiego Radia "Giełda" w Poznaniu, w dniach 3-8 i 24-28 marca 1986 r.
Wydawnictwo PRONIT
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę