ukryj menu          

Kolęda dla nieobecnych

słowa: Szymon Mucha
muzyka: Zbigniew Preisner

      
( C ) 

C (C)

A nadzieja znów wstąpi w nas
F G C (C)

Nieobecnych pojawią się cienie
C (C)

Uwierzymy kolejny raz
F G C (C)

W jeszcze jedno Boże Narodzenie
F C (C)

I choć przygasł świąteczny gwar
F G (G)

Bo zabrakło znów czyjegoś głosu
C (C)

Przyjdź tu do nas i z nami trwaj
F G C  (C G F C - D )

Wbrew tak zwanej ironii losu
D (D)

Daj nam wiarę, że to ma sens
G A D  (D)

Że nie trzeba żałować przyjaciół
D (D)

Że gdziekolwiek są dobrze im jest
G A D (D)

Bo są z nami choć w innej postaci
G D (D)

I przekonaj, że tak ma być
G A (A)

Że po głosach tych wciąż drży powietrze
D (D) 

Że odeszli po to by żyć
G A D  (D)

I tym razem będą żyć wiecznie
  

      
D A

Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat
G A D (D)

Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole
D A

Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
G A D  - C

I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole

      

      

C G 

Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat
F G C

Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole
C G

Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
F G C

I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole /x2
C (C)

A nadzieja znów wstąpi w nas
F G C (C)

Nieobecnych pojawią się cienie
C (C)

Uwierzymy kolejny raz
F G C (C)

W jeszcze jedno Boże Narodzenie
F C (C)

I choć przygasł świąteczny gwar
F G (G)

Bo zabrakło znów czyjegoś głosu
C (C)

Przyjdź tu do nas i z nami trwaj
F G C  (C G F C - D )

Wbrew tak zwanej ironii losu


Kolęda dla nieobecnych - Z.Preisner, B.Rybotycka
Cliff Richard-Come To Us
Kolęda dla nieobecnych.Góralskie kolędowanie.
Kolęda dla Nieobecnych wśród nas...
kolęda dla nieobecnych
Kolęda dla nieobecnych (11.01.2009r.) XXXIII LO
Kolęda dla nieobecnych - Sylwia Lipka

Zbigniew Antoni Preisner (ur. 20 maja 1955 w Bielsku-Białej jako Zbigniew Kowalski) – polski kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej, znany m.in. ze współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, a także producent muzyczny. Właściciel Preisner Studio. Członek Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.
Siostrą Preisnera jest Tamara Kalinowska - artystka "Piwnicy pod Baranami".
 
Preisner urodził się 20 maja 1955 roku w Bielsku-Białej. Uczył się grać na gitarze ifortepianie. Już w liceum zaczął komponować, nigdy jednak nie ukończył żadnej szkoły muzycznej. Samodzielnie uczył się grać - ze słuchu odtwarzał wysłuchane nagrania. Studiował historię oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W 1977 roku związał się z "Piwnicą pod Baranami". Pod wpływem Zygmunta Koniecznego zaczął pisać muzykę do "piosenek artystycznych". Po sukcesach w Piwnicy rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem w Krakowie. Potem przyszedł czas pierwszych kompozycji filmowych. W 1982 roku pracował nad Prognozą pogody razem zAntonim Krauze, dzięki któremu poznał Krzysztofa Kieślowskiego. Film Bez końcazapoczątkował stałą współpracę z Kieślowskim. Razem ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem stworzyli telewizyjny cykl Dekalog, Podwójne życie Weroniki oraz trylogięTrzy kolory. W części IX "Dekalogu", "Trzech Kolorach - Niebieskim" i "Czerwonym", oraz w "Podwójnym życiu Weroniki" możemy usłyszeć Elżbietę Towarnicką, której soprantowarzyszy na 12 płytach Preisnera. Śmierć Kieślowskiego w 1996 roku uniemożliwiła realizację ich drugiego tryptyku: Niebo, Czyściec, Piekło. To właśnie muzyka do dzieł Krzysztofa Kieślowskiego rozsławiła nazwisko Preisnera. Dwukrotnie część swoich kompozycji do filmów Kieślowskiego Preisner podpisał pseudonimem — nazwiskiem fikcyjnego holenderskiego kompozytora Van den Budenmayera. Obecnie kompozytor pracuje we własnym studiu pod Krakowem.
Z początkiem lat dziewięćdziesiątych Preisner stał się znany na całym świecie. W tym okresie napisał muzykę do filmów wielu różnych reżyserów, m.in.: do filmu Prominent Johna Irvina , do Zabawy w Boga brazylijskiego reżysera Hectora Babenco, do filmówAgnieszki Holland, do Skazy Louisa Malle, do filmu Kiedy mężczyzna kocha kobietę Luisa Mandoki itd. W sumie skomponował muzykę do ponad 80 produkcji.
W 1994 zdobył Césara za muzykę do filmu Trzy kolory. Czerwony, w 1995 za kompozycję do filmu Jeana Beckera Élisa. W 1997zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlińskim za Wyspę przy ulicy Ptasiej. Trzykrotnie (w 1991, 1992 i 1993) został uznany za Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles. Kilka razy był nominowany do Złotego Globu: w 1992 roku za muzykę do filmu Zabawa w Boga oraz 1994 za Trzy kolory. Niebieski.
1 października 1998 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się prapremiera Requiem dla mojego przyjaciela (ponownie z udziałem Elżbiety Towarnickiej). Początkowo miało stanowić narrację do kolejnego scenariusza Piesiewicza, ale po śmierci Kieślowskiego stało się dziełem poświęconym pamięci zmarłego. Wkrótce potem ukazał się album: pierwsza niefilmowa płyta Preisnera. W 1999 roku Preisner napisał 10 łatwych utworów na fortepian, które następnie ukazały się na płycie w wykonaniu Leszka Możdżera. W tym samym roku powstał album Moje kolędy na koniec wieku, na którym znalazła się między innymi znana Kolęda dla nieobecnych z tekstemSzymona Muchy.
W 2001 roku prowadził program Historia muzyki popularnej w radiu RMF FM. W 2006 roku wystąpił z orkiestrą wraz z Davidem Gilmourem w koncercie w Gdańsku.
Postanowieniem z 24 kwietnia 2012 r. "za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej" został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość uhonorowania odbyła się 3 maja 2012.
Był żonaty z Ewą Preisner, krakowską artystką malarką, od której przyjął obecne nazwisko.
Napisał m. in. muzykę do: 
1994 - Trzy kolory. Czerwony
1993 - Trzy kolory. Niebieski
1993 - Trzy kolory. Biały
 

Szymon Mucha - (ur. 1972 w Zielonej Górze) autor piszący teksty piosenek, wiersze, tłumaczenia i adaptacje oraz teksty reklamowe.
Studiował w Poznaniu i w Bernie. Debiutował w paryskiej „Kulturze”. Jego piosenki wykonywali między innymi: Beata Rybotycka (muz.Zbigniew Preisner), Katarzyna Skrzynecka (muz. Paweł Dampc), Justyna Szafran (muz. Leszek Możdżer), Grzegorz Kopala (muz. G. Kopala). W 1999 roku jego teksty, wśród nich „Kolęda dla nieobecnych”, znalazły się na płycie Zbigniewa Preisnera pt. „Moje kolędy na koniec wieku”. „Kolędy dla Nieobecnych” można posłuchać także w wersji angielskiej, jako „Come to us” na płycie Cliffa Richarda „Cliff at Christmas”.
Projekty muzyczne z udziałem tekstów Szymona Muchy:
1. "Nie Nic" - spektakl poetycko muzyczny na zaduszki
2. "U progu, u źródeł" - CD, A. Brzeziński, W. Brzeziński, B. Stępniak - Wilk
3. "Od wschodu do wschodu" - CD, A. Brzeziński, W. Brzeziński
4. "Moje kolędy na koniec wieku - Zbigniew Preisner" - CD, Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Piotr Łykowski, artyści "Piwnicy pod Baranami"
5. "Warto chcieć" - CD, Grzegorz Kopala, Julia Rosińska
6. "Kameleo" - CD, Katarzyna Skrzynecka
7. "Cliff at Christmas" - CD, Cliff Richard, muz. Zbigniew Preisner
8. "Zbigniew Wrombel i jego goście" - CD, Justyna Szafran, muz. Leszek Możdżer
9. "Kasia Rodowicz" - CD, Katarzyna Rodowicz, muz. Ferid Lakhdar, Tomasz Lewandowski
10. "Łagodna" - CD, Justyna Szafran
11. "Historia prawdziwa" - recital, Lena Piękniewska
12. "Julka na afisz" - musical; songi do libretta Ewy Sałużanki, muz. A. Brzeziński
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę