ukryj menu          

Hej Jude

"Hey Jude"
słowa i muzyka: John Lennon & Paul McCartney
tłumaczenie: Sylwek Szweda 13.02.2013 r.
          F                          C

Hej Jude już nie złość się

            C7 C7sus4 C7         F 

Tej piosenki  wysłuchać dzisiaj chciej

       Bb                                         F

Pamiętaj, do serca swego ją wpuść

                           C7                          F

Trzeba zacząć znów, by mogło być lepiej.

  

Hej Jude, nie lękaj się

Masz co trzeba, tylko usłyszeć ją chciej 

Nie czekaj, do serca swego ją wpuść

Trzeba zacząć znów, by mogło być lepiej. 

 

        F7                                           Bb         Bbmaj       g7

Lecz kiedy znów poczujesz ból, hej Jude, ty stój

                       C7                         F

Ciężary, co świat ci dał, zrzuć z ramion

        F7                                                 Bb        Bbmaj     g7

Bo przecież wiesz, że głupcem jest kto uczuć swych

                        C7                      F

Wciąż boi się, by nie stracić twarzy.

                  F7      C7 

Da-na-na na na, da-na na na.

 

Hej Jude, nie zawiedź mnie
Gdy ją znajdziesz, nigdy już nie zgub jej

Pamiętaj, do serca swego ją wpuść 

Trzeba zacząć znów, by mogło być lepiej.

 

         F7                                       Bb         Bbmaj       g7

Więc zacznij żyć i nie bój się, hej Jude, twój ruch

                                  C7               F 

Nie czekaj już na nikogo więcej

        F7                                Bb         Bbmaj    g7 

W swoje ręce życie weź, hej Jude, ty sam 

                            C7               F 

Kowalem wszak losu swego jesteś.

                  F7      C7 

Da-na-na na na, da-na na na.

  

Hej Jude już nie złość się

Tej piosenki wysłuchać dzisiaj chciej

Pamiętaj, do serca swego ją wpuść

Trzeba zacząć znów, by mogło być lepiej -


      

      

      
F

Lepiej, lepiej, lepiej, lepiej, lepiej oooo!
   F        Eb

Da-na-na na na na na
Bb         F

da-na na na, hey Jude,

      

      
   F        Eb

Da-na-na na na na na
Bb        F

da-na na na, hey Jude...

F F C C C7 C7 C7sus4 C7sus4 C7sus4 C7sus4 Bb Bb F7 F7 Bbmaj Bbmaj g7 g7 Eb9 Eb9
 
13.02.2013
Hey Jude- The Beatles(Studio Recording)
The Beatles - Hey Jude (Official Video)
Paul McCartney - Hey Jude (Live)
Paul McCartney - Hey Jude - Good Evening New York
Hey Jude - Paul McCartney , Elton John, Eric Clapton, Sting, Phil Collins, Mark Knopfler
Ella fitzgerald: Hey Jude 1969 Montreux
 - Hey Jude (w / Duane Allman)
Elvis Presley - Hey Jude
Gregorian Chants - Hey Jude
MARTA KUBISOVA - HEY JUDE (DLOUHY PUST M.K.)
Beatles - Hey Jude - po polsku - moje SWOBODNE tłumaczenie
Hey Jude (Pokaż/ukryj tekst źródłowy tłumaczenie: Sylwek Szweda)

Hey Jude (album) – kompilacyjny album zespołu The Beatles wydany 26 lutego 1970 w USA (Capitol SW 385/SO 385) i Europie (oprócz Wielkiej Brytanii) oraz 11 maja 1979 w Wielkiej Brytanii (Parlophone, PCS 7184). Zawiera nagrania z tych singli zespołu wydanych
w latach 1964–1969, które nie zostały wcześniej wydane na LP z wyjątkiem nagrań "I Should Have Known Better" i "Can't Buy Me Love" (ukazały się one na amerykańskiej wersji A Hard Day's Night, wydanej jednak nie przez Capitol a United Artists).
Oba wydawnictwa, amerykańskie i brytyjskie, są identyczne.

Kompilacja Hey Jude nie była dziełem wytwórni Capitol. Idea albumu wyszła od producenta muzycznego Allena Kleina i wytwórni Apple Records. W 1969 Klein wynegocjował bardziej lukratywny kontrakt dla zespołu The Beatles i zastanawiał się jak uatrakcyjnić go dodatkowym albumem. Prace nad pomysłem zlecił Allanowi Stecklerowi z Abkco/Apple. Steckler wybrał na planowany album te piosenki, które nie zostały jeszcze wydane przez Capitol, a które były znaczące w karierze zespołu. Skupił on się zwłaszcza na ostatnio wydanych singlach, mniej uwagi poświęcając tym wydanym dawniej. Nieobecność piosenek z albumów wydanych przez Capitol była częściowo podyktowana niechęcią The Beatles do umieszczania singli na równoczesnych wydawnictwach albumowych, po części konsekwencją ich umowy z wytwórnią United Artists z 1964, i wreszcie zwyczajem (światowych oddziałów EMI) rekompilacji brytyjskich wydawnictw The Beatles na rynkach lokalnych. Biorąc to pod uwagę Steckler postanowił nie włączać następujących piosenek:
"A Hard Day's Night", który został wydany jako singel przez Capitol oraz jako część amerykańskiej wersji albumu A Hard Day's Night wydanego przez United Artists ,
"I'm Down" – strony B singla "Help!", oraz
"The Inner Light" – strony B singla"Lady Madonna".
Pominął on poza tym piosenki: "From Me To You", "Misery" i "There's a Place", które po raz pierwszy wydała w USA wytwórnia Vee Jay Records a których dotąd nie wydał Capitol w wersji albumowej, "Sie Liebt Dich", niemieckojęzyczną wersję She Loves You," i singlową wersję "Get Back".
Ponieważ Steckler i Apple byli niezadowoleni z terminu wydania nowej płyty przez Capitol, postanowili sami zająć się jej promocją. Steckler postanowił zabrać taśmy z nagraniami do Sama Feldmana w Bell Sound Studios w Nowym Jorku.
Pierwotnie nowy album miał nosić tytuł The Beatles Again. Jednak tuż przed wydaniem płyty zmieniono go na Hey Jude, w celu jeszcze lepszej promocji singla pod tym samym tytułem, umieszczonego w kompilacji. Decyzja o zmianie nazwy zapadła jednak, gdy nalepki na płytę były już wydrukowane i znaczna ilość egzemplarzy albumu została sprzedana pod marką Apple z tytułem The Beatles Again. Podobnie było w wypadku kaset, na których również znalazł się ten sam tytuł. Ani przednia ani tylna strona okładki nie zawierała tytułów piosenek, ale większość kopii sprzedano w obwolucie, na której grzbiecie widniał wydrukowany tytuł "Hey Jude". Próbując uporać się z zamieszaniem, spowodowanym pospiesznie wydrukowanymi nalepkami, na okładki pierwszych egzemplarzy naklejono etykietki z tytułem "Hey Jude". Edycja albumu z tytułem "The Beatles Again" na nalepce miała nr katalogowy SO-385 (tylko na nalepce, nie na okładce). Późniejsze wydania albumu, już z tytułem "Hey Jude", miały nr katalogowy SW-385.
Zdjęcia na froncie i z tylu okładki pochodzą z sesji, która miała miejsce z udziałem zespołu 22 sierpnia 1969 w nowej posiadłości Lennona, Tittenhurst Park.
Klein zaaprobował wydanie Hey Jude jako zaakcentowanie obecności The Beatles na rynku w sytuacji, gdy postprodukcja opóźnionego albumu Let It Be przeciągała się. Przekonał członków zespołu, że przedsięwzięcie będzie opłacalne finansowo.
W 2007 Neil Aspinall stwierdził, iż w formie graficznej okładki albumu nastąpiła pomyłka – fotografia umieszczona z tyłu miała być pierwotnie z przodu i odwrotnie, a za zaistniały błąd obciążył Kleina. Nie jest to całkiem prawda. Wiadomo, że istnieją przynajmniej trzy prototypy okładki, z których najwcześniejsza ma fotografie umieszczone"odwrotnie". Najwidoczniej wydział graficzny był przekonany, iż fotografia, która ostatecznie znalazła się na przedniej stronie okładki, lepiej odpowiadała koncepcji graficznej. Wiele nieznanych szczegółów, związanych z kompilacją Hey Jude zawiera książka eksperta ds. The Beatles, Bruce’a Spizera, The Beatles on Apple Records.
Intensywna kampania reklamowa sprawiła, że na album Hey Jude wpłynęło ponad 2 mln zamówień jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży.
21 marca 1970 album wszedł na 3 miejsce Top 200. Osiągnął pozycję nr. 2, którą okupował przez 4 tygodnie. Na liście był łącznie 34 tygodnie.
Do maja 1970 sprzedano 3,3 mln egzemplarzy albumu.

Kompilacja Hey Jude ukazała się w wielu krajach, m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Hiszpanii, RFN, Francji, Grecji, Japonii, Meksykui większości krajów Ameryki Południowej. Była również dostępna w innych krajach jako "export" z Wielkiej Brytanii (nr kat. Parlophone/Apple CPCS-106). Choć album był bardzo popularny w USA, nie został początkowo wydany w Wielkiej Brytanii. Popularność wydawnictwa na całym świecie skłoniła ostatecznie wytwórnię Parlophone do wydania Hey Jude również na rynku brytyjskim ale dopiero 11 maja 1979 (nr kat. PCS 7184). Wydanie Hej Jude na rynku brytyjskim oznaczało zarazem zakończenie procesu wydawania całego dorobku nagraniowego The Beatles na albumach (wliczając album Magical Mystery Tour, kompilacje A Collection of Beatles Oldies i brytyjską wersję Rarities), jakkolwiek nadal brakuje niektórych oficjalnie wydanych, alternatywnych mixów). Do momentu wydania kompilacji The Beatles 1967-1970 w 1973, Hey Jude był jedynym wydawnictwem zawierającym piosenkę "Hey Jude" w wersji albumowej lub jako mix stereo. Piosenki "Lady Madonna", "Rain", i "Revolution" również zostały wydane po raz pierwszy w wersji stereo na kompilacji Hey Jude. Zanim wydano singel "Get Back" (wiosna 1969), wszystkie single The Beatles były już wydane w wersji mono w USA; album Hey Jude prezentuje wersje stereo piosenek wydanych wcześniej w wersji mono. W niektórych krajach Hey Jude sprzedawano pod pierwotnym tytułem The Beatles Again. Najciekawsza sytuacja miała miejsce w Hiszpanii, ponieważ z albumu usunięto piosenkę "Ballad of John and Yoko" a to z powodu fragmentu tekstu "You can get married in Gibraltar, near Spain".
W niektórych wersji albumu wydanych jako kaseta magnetofonowa (Capitol Records 4XJ 385, USA, 1970) strony pierwsza i druga zostały zamienione miejscami. W tej sytuacji tytułowa piosenka "Hey Jude", która otwierała drugą stronę albumu, w wersji kasetowej znalazła się na początku, rozpoczynając cały materiał muzyczny. Zamiana była podyktowana względami czysto technicznymi; strona druga albumu trwa dłużej niż pierwsza i chodziło o unikniecie pustego przebiegu taśmy w wypadku kasety.
Album Hej Jude ukazał się w 1993 jako nieoficjalne wydawnictwo w Rosji (nr kat. AnTrop П92 00287-8), w wersji z piosenką "Hej Jude" na początku.
Kiedy nastała era płyt CD, wszystkie oryginalne brytyjskie albumy The Beatles zostały wydane w wersjach kompaktowych. Hey Judenie doczekał się jak dotąd oficjalnej wersji CD, ponieważ wszystkie utwory na nim zawarte znajdują się bądź na albumie A Hard Day's Night bądź na kompilacji Past Masters. Mimo to pojawiły się nieoficjalne wydania Hey Jude w wersji CD.

Strona pierwsza:
 1. "Can't Buy Me Love" – 2:19
 2. "I Should Have Known Better" – 2:39
 3. "Paperback Writer" – 2:14
 4. "Rain" – 2:58
 5. "Lady Madonna" – 2:14
 6. "Revolution" – 3:21
Strona druga:
 1. "Hey Jude" – 7:05
 2. "Old Brown Shoe" (George Harrison) – 3:16
 3. "Don't Let Me Down" – 3:30
 4. "The Ballad of John and Yoko" – 2:55

HEJ JUDE (Pokaż/ukryj tekst źródłowy tłumaczenie: Robert Zienkiewicz 01.10.2011 r.)

Hej Jude, już nie smuć się
Weź tę piosnkę, by było lepiej
Pamiętaj, do serca swego ją wpuść
Zacznij wszystko znów, by było lepiej

Hej Jude, już nie bój się
Masz, co trzeba, by z sobą zabrać ją
Od chwili, gdy wejdziesz już w skórę jej
Zaczniesz nową grę, by było lepiej

A kiedykolwiek czujesz ból, hej Jude, wrzuć luz
Ciężary, co świat ci dał, zrzuć z ramion
Bo wiesz, że chowa głupi człek uczucia swe
Ogarnia świat chłód, a życia mało

Hej Jude, nie zawiedź mnie
Gdy ją znajdziesz, ze sobą zabierz ją
Pamiętaj, do serca swego ją wpuść
Zacznij wszystko znów, by było lepiej

Więc zacznij w końcu działać już, hej Jude, twój ruch
Nie czekaj, by ktoś to zrobił z tobą
Czy wiesz, że zrobisz wszystko sam, hej Jude, ty sam
Kowalem sam losu jesteś swego

Hej Jude, już nie smuć się
Weź tę piosnkę, by było lepiej
Pamiętaj, do serca swego ją wpuść
Zacznij wszystko znów, by było lepiej

Moje SWOBODNE tłumaczenie z 1.10.2011. Nagranie z 1.10.2011.
Robert Zienkiewicz Olsztyn, 1.10.2011
Przesłano
2 paź 2011
http://zienkiewicz.wm.pl/?page_id=332
http://www.familie.pl/Blogi-0-0/b0p11491,Ogarnia-swiat-chlod-a-zycia-malo.html
http://www.familie.pl/Blogi-0-0/b0p10806,Ukladanka-z-Marta.html
https://www.facebook.com/pages/Horacy-Tlumacy/115203455255958
Moje SWOBODNE tłumaczenie z 1.10.2011. Nagranie z 1.10.2011.


HEJ JUDE (inne tłumaczenie)

Hej Jude, nie daj się,
Weź tę smutną piosenkę i niech ci pójdzie lepiej,
Pamiętaj, by wpuścić ją do swego serca,
Wtedy będzie mogło zacząć ci iść lepiej.

Hej, Jude - nie bój się,
Zostałeś stworzony, by się otworzyć i ją dostać,
W chwili, w której pozwolisz jej, by cię całkiem przeniknęła,
Zacznie ci iść lepiej

Ale zawsze, kiedy tylko poczujesz ten ból,
Hej Jude, zatrzymaj się,
Nie dźwigaj świata na swoich ramionach,
Bo przecież wiesz, że głupcem jest ten,
Kto, żeby trzymać fason,
Czyni swój świat odrobinę bardziej zimnym
Da da da da-da-da-da, da-da-da-da, hej Jude

Hej Jude - nie zawiedź mnie,
Znalazłeś ją, teraz idź i ją weź,
Pamietaj, by wpuścić ją do swego serca,
A wtedy zacznie ci iść lepiej

Więc wyrzuć to z siebie, a przyjmij w siebie to,
Hej Jude - zaczynaj,
Czekasz na kogoś, kto to wykona razem z tobą
Ale czyżbyś nie wiedział, że to właśnie ty?
Hej Jude, ty sam wystarczysz,
Ruch, którego potrzebujesz, jest w twoich rękach.
Da da da da-da-da-da, da-da-da-da, hej Jude

Hej Jude, nie daj się,
Weź tę smutną piosenkę i niech ci pójdzie lepiej,
Pamiętaj, pozwól jej, by cię całkiem przeniknęła,
A wtedy zacznie ci iść lepiej, lepiej, lepiej, lepiej...

Da da da da-da-da-da, da-da-da-da, hej Jude
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę