ukryj menu          

Trzy kurki

słowa: Henryk Rostworowski
muzyka: melodia francuska
    C                    F        C 

Wyszły w pole kurki trzy

F     C        G7      C 

I gęsiego sobie szły.

 C                 F               C          G7 

Pierwsza przodem, w środku druga,

      C         F   C               G7  

Trzecia z tyłu oczkiem mruga.

C                   F        C  

I tak sobie kurki trzy

   F              C                G7      C  

Raz dwa! Raz dwa! W pole szły!

A pod stogiem ziarnka są,
Zjadły kurki ziarnek sto.
Myśli sobie każda kurka:
"Po co wracać na podwórko?
Smaczne ziarnka tutaj są,
Nie na próżno więc się szło".

Chłop szedł miedzą do swej wsi
I zobaczył kurki trzy.
Krzyknął: "Pozwól kurze grzędy,
Ona wnet Ci wlezie wszędy!"
Klasnął w dłonie: raz, dwa, trzy
I wypłoszył kurki trzy!

Trzy kurki – popularna tradycyjna dziecięca francuska piosenka z XVIII wieku. Słowa do polskiej wersji były napisane przez Karola Huberta Rostworowskiego. Muzyka ta została wykorzystana przez Wolfganga Amadeusza Mozarta w wariacji Zvolf variationen on "Ah vous dirai-je, Maman", przez co utwór zaczął później ulegać różnym zmianom. Obecnie on może mieć różne słowa do danej melodii, melodię lub jej styl wykonania. W Polsce piosenka jest znana pod tytułem: Trzy kurki.

Henryk Rostworowski (ur. 27 stycznia 1912 w Rybczewicach k. Krasnegostawu, zm. 31 sierpnia 1984 w Warszawie) – polski pisarz, tłumacz, publicysta, aktor, konferansjer, autor i wykonawca piosenek.
Ukończył Institut Commercial w Grenoble i Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczętą praktykę prawniczą przerwała wojna. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. Jeniec oflagów hitlerowskich w Weilburgu (IX e) i Woldenbergu (II c) – gdzie wydał systemem powielaczowym tomik wierszy "Kamieniołomy". Razem z K. Rudzkim, A. Nowickim, J. Landym i J. Michałowskim organizator tzw. podwieczorków sobotnich w oflagu. Współtwórca, autor, aktor i kierownik literacki teatru obozowego. W tym okresie napisał pierwsze teksty piosenek oraz komedie: "Nic nie rozumiem" (z K. Wnorowskim), "Jajko Kolumba" (z A. Nowickim, D. Flukowskim i L. Natansonem z muzyką S. Gajdeczki), widowisko kukiełkowe "Bal na Szklanej Górze" i jasełka "Wigilia żołnierska".
Po wyzwoleniu autor licznych widowisk teatralnych, przekładów sztuk teatralnych, m.in."Ondyna" H. Giradoux, "Hernani" V. Hugo, "14 lipca" R. Rollanda i in.; tekstów ballad i piosenek. Od maja 1945 w Teatrze Domu Żołnierza jako konferansjer i piosenkarz. W lipcu 1945 debiutował w rozgłośni łódzkiej Polskiego Radia w stałej audycji "Mozaiki Łódzkie". 
Od jesieni 1948 w Polskim Radiu Warszawa. I odtąd do 1950 r. stale występował na antenie radiowej jako piosenkarz i autor. Nagrał w tym czasie w Zakładzie Nagrań Dźwiękowych "Muza" ok. 30 płyt. W nagraniach towarzyszył mu przeważnie Zespół Instrumentalny Mieczysława Janicza. Od 1950 poświęcił się pracy pisarskiej i tłumaczeniom, głównie literatury francuskiej i rosyjskiej, sporadycznie występując jako piosenkarz, m.in. 
w "Kabarecie Literackim" w Warszawie. Autor licznych przekładów na język polski tekstów światowych i europejskich przebojów. Pisał także piosenki do filmów rysunkowych, jak 
"Lis i bocian" (muz. F. Leszczyńskiej). Wydał śpiewnik "Chansons de Pologne" z piosenkami polskimi tłumaczonymi na język francuski. Jako autor współpracował przeważnie 
z kompozytorką Franciszką Leszczyńską.

KURKI TRZY.wmv
Karaoke dla dzieci - Były sobie kurki trzy - z wokalem
♬ Trzy kurki, tę piosenkę dla dzieci kupisz w sklepiku na stronie www
Kurki trzy - Kołysanki zasypianki - A. Dijuk.
Poszły w pole kurki trzy. Nauka gry na skrzypcach (Piosenka francuska)
Trzy kurki-gra na dzwonkach (handballs)
Wyszły w pole kurki trzy
Mozart: Variations on "Ah, vous dirai-je, Maman"
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę