ukryj menu          

Hawiarska koliba

słowa i muzyka: Wiesław Witek
          C              G             C    C7     F         G         C    C7

Już księżyc na niebo wychodzi, zapłoną dokoła ogniska

         F            G               C                 a

I wkrótce popłynie z Hawiarskiej Koliby

        d                  G                   C   C7

Melodia nam wszystkim tak bliska

         F            G               C                 a

I wkrótce popłynie z Hawiarskiej Koliby

        d                  G                   C

Melodia nam wszystkim tak bliska

 

2.

Zasiadła już brać rozśpiewana dokoła złotego ogniska

Wiatr niesie melodię z Hawiarskiej koliby

Nad pola, nad lasy, nad urwiska

Wiatr niesie melodię z Hawiarskiej koliby

Nad pola, nad lasy, nad urwiska

  
3.

Zaniesie wiatr naszą melodię do domów Wołochów i Łemków,

Piosenkę rajdową z Hawiarskie Koliby,

Piosenkę krakowskich studentów

Piosenkę rajdową z Hawiarskie Koliby,

Piosenkę krakowskich studentów

 

4.

Gdy księżyc na niebo wychodzi i płomień słońca już błyska,

Pogasły ogniska w Hawiarskiej Kolibie

Do snu kładzie się cała izba

Pogasły ogniska w Hawiarskiej Kolibie

Do snu kładzie się cała izba

C7 C7 F F
 
Hawiarska Koliba

Gorczańska Chata (dawniej: Hawiarska Koliba)
Gorce - Ochotnica Jamne  833 m n.p.m.

Gorczańska Chatka, czyli dawna "Hawiarska Koliba" w Gorcach, jedna z najbardziej znanych chatek z kawałkiem historii, znajduje się w Ochotnicy Górnej w przysiółku Jamne pod numerem 161. Leży na wysokości 835 m. n.p.m. przy żółtym szlaku prowadzącym z Ochotnicy Górnej przez dolinę Jamnego na Polanę Przysłup pod szczytem Kopy 1187 m. n.p.m. w paśmie Gorca. Od poczatków swego istnienia tzn. od 1988 roku było prowadzone przez Klub "Hawiarska Koliba" z Krakowa, następnie znajdowała się w ajencji a w chwili obecnej jej zarządcą jest Oddział Akademicki PTTK w Krakowie. Zaś pieczę nad nią sprawuje Rada Chatki i Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa. Poprzedni dzierżawca, wraz z nazwą "Hawiarska", przeniósł się do Rzek(przysiółek Lubomierza) - stąd nieporozumienia, o których często wspominają turyści. Schronisko otwarte jest w weekendy, święta i ferie zimowe, a w sezonie letnim od lipca do września - można tu zawitać codziennie. Po wcześniejszym uzgodnieniu można jednak korzystać z chatki w dowolnym terminie.
     Gorczańska Chata dysponuje 48 miejscami noclegowymi w trzech dużych pomieszczeniach i jednym małym (tzw. służbówce) - ale w razie potrzeby zmieści z powodzeniem nawet znacznie większą liczbę turystów. Wszystkie pokoje wyposażone są w prycze z materacami i kocami, a w jednym z nich znajduje się kominek. W chatce jest prąd, bieżąca ciepła woda, toalety oraz prysznic - wszystko urządzone wewnątrz chatki. Możemy swobodnie korzystać z kuchni, która jest wyposażona w piec na drewno a nawet czajnik elektryczny oraz we wszelakie potrzebne sprzęty: garnki, sztućce, kubki i inne przybory kuchanne - łącznie ze zlewozmywakiem.
     Od najbliższego przystanku PKS dzieli chatkę 3 km. czyli około 30 minut drogi na piechotę. W podobnej odległości znajduje się centrum Ochotnicy Górnej i najbliższe sklepy gdzie można zrobić zaopatrzenie, zaś miejsca gdzie możemy coś zjeść (lub wypić) znajdują się w nieco większej odległości, dalej w dół doliny Ochotnicy.
     Do Gorczańskiej Chaty najwygodniej dojść żółtym szlakiem, który zaczyna się w centrum Ochotnicy Górnej, a prowadzi na polane Przysłop Dolny. Tam łączy się z grzbietowym zielonym, biegnącego głównym grzbietem Gorców, łączyącym Turbacz i Gorc. Tą drogą dotrzemy do chatki w niecałą godzinę pokonując dolinę Jamnego i niewielkie podejście do chatki. Tym samym szlakiem od góry dotrzemy do chaty od strony szczytu Gorca czy też od schroniska na Turbaczu. Jest to wariant dla wędrowców lub dla ambitniejszych turystów, którzy pragną dojść do chatki od strony doliny Kamienicy lub np. z Koninek. Na tym w zasadzie kończą się możliwości dotarcia tu znakowanymi drogami, wspomnieć należy chyba jeszcze wariant dojścia bez szlaku od strony Ochotnicy - Jaszcze, stamtąd musimy najpierw wdrapać się na grzbiet, do żółtego szalku a nastepnie zejść kawałek do chatki.
     Chatka położona jest w centrum Gorców, więc wszystkie najciekawsze gorczanskie atrakcje można osiągnąć stąd w jeden dzień. Z dawnej Hawiarskiej bez problemu możemy zaatakować szczyty Gorca czy, idąc w drugą stronę zielonym szlakiem, gniazdo Turbacza. Zaś przecinając dolinę Ochotnicy możemy stąd wybrać się na grzbiet Lubania, czy to przez przełęcz Knurowską, czy przez Studzionki albo wybierając zejście do Ochotnicy Dolnej i wędrówkę szalani wprost na sam szczyt. Możemy również, przeciąć grzbiet Gorca i zejść na północ, w malowniczą dolinę Kamienicy a potem udać się nawet na Kudłoń czy przełecz Borek.
     Wędrowcom wybierającym w się z chatki w dalszą drogę należy polecić w szczególności krakowską bazę namiotową na Lubaniu - w stronę południową. W kierunku wschodnim w zasięgu są baza namiotowa SKPB Łódź w Jaworkach, prywatne schronisko na Durbaszce oraz schronisko PTTK na Bereśniku, ponadto liczne kwatery prywatne w Krościenku nad Dunajcem i w Szczawnicy. Wybierając kierunek północny mamy w zasięgu katowicką bazę namiotową na Polanie Wały w Beskidzie Wyspowym lub wcześniej liczne gorczańskie bacówki. Natomiast w stronę zachodnią w rejonie Turbacza: schronisko PTTK na Turbaczu lub Schronisko Harcerskie "Bene" na Jaworzynie Obidowskiej. W dalszej części grzbietu, przy czerwonym szlaku do Rabki, kolejne dwa schroniska na Starych Wierchach i na Maciejowej oraz również liczne opuszczone bacówki w rejonie Obidowca.
 
Gorczańska Chatka
Jamne 161
34-453 Ochotnica Górna
Informacje i rezerwacje:
Rezerwacje: +48 696 544 608
Chatkowy: +48 696 637 991
E-mail: kontakt@gorczanska.pl
URL: http://www.gorczanska.pl
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę