ukryj menu          

Wakacje w Barcelonie

słowa: Wojciech Młynarski
muzyka: Seweryn Krajewski
( g A7 Es7+/D A7 D - D7 )

 

g                                  A7

Nutki gitary, złote skry

g                                  A7

Przypominają czasem ci 

g                                                Es7+/D  Es7+/Fis

Ten księżyc co się w niebo wzbijał

Es7+/F   Es7+/E    

Mijał,

Es7+/Es                             D7 

Małych gwiazdek gęste łzy

                A0                D

I z tamburynem hoc, hoc

               D7                     g

Toczyła rozgwieżdżona noc

           A0                 A7 D

Dnia zwiedna narzeczona.

 

     g    Fis0 A0   D7                   g    Fis0

Krótkie   są wakacje w Barcelonie

        A0               F              B g

Gdy się spotykają dłonie

        Fis0 A0                   g  G0

A piosenka w rytm flamenco

                     B0 D7 g

 W sercach gości szybko

      Fis0            A0                   g  G0 

W Barcelonie chwile płyną

       A0                   F                          B g 

Gdy się skrzy w kieliszkach wino

       Fis0A0               g G0 

A gitara  w tur się stara

                      B0 D7g

Dać miłości.

 

g                                               A7 

Odwiedzasz czasem tamten świat

g                                          A7 

Z Almodóvarem* za pan brat 

g                                              Es7+/D  Es7+/Fis

I szepczesz cicho swej dziewczynie

Es7+/F   Es7+/E    

W kinie

Es7+/Es                               D7 

Tam bym chętnie z tobą wpadł

                 A0                D

A polska jesień złości się

                         D7                      g

Rozwiesza chmury, deszczem tnie

            A0                A7 D

Więc słuchaj co ci powiem:

 

     g    Fis0 A0  D7                  g     Fis0

Krótkie  są wakacje w Barcelonie

        A0           F                        B g

Każdy film ma napis "koniec"

        Fis0 A0                   g  G0 

I piosenkę w rytm flamenco

            B0 D7g

Zapomnicie ale

      Fis0            A0                   g  G0 

Choć dokoła jesień szara

       A0                 F                  B  g

Gdy się dwoje serc postara

       Fis0A0                        g  G0  

Barcelona trwać w nich może

                    B0 D7g

Całe życie. 

 

Krótkie są wakacje w Barcelonie

Każdy film ma napis "koniec"

I piosenkę w rytm flamenco

Zapomnicie ale

Choć dokoła jesień szara

Gdy się dwoje serc postara

Barcelona trwać w nich może

Całe życie. 

g g A7 A7 <u>Es7+/D</u> Es7+/D <u>Es</u><u>7+/Fis</u> Es7+/Fis <u>Es7+/F</u> Es7+/F <u>E</u><u>s7+/E</u> Es7+/E E<u>s7+/Es</u> Es7+/Es D D D7 D7 A0 A0 F F B B Dis7+ Dis7+ Fis0 Fis0 B0 B0
 
Irena Santor - Wakacje w Barcelonie.wmv

*Pedro Almodóvar, właściwie Pedro Almodóvar Caballero – hiszpański reżyser i scenarzysta. Podwójny zdobywca Oscara, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie reżyserów kina autorskiego.

Irena Santor wydała nowy piękny album „Kręci mnie ten świat"
Aż sześć lat musieli czekać fani, pardon, miłośnicy talentu piosenkarki na jej nowe nagrania. W 2004 r. ukazała się płyta z dawnymi przebojami w duetach, m.in. z Magdą Umer, Anną Marią Jopek, Andrzejem Sikorowskim i Pawłem Kukizem.
Zobacz na Empik.rp.pl
Idea kompaktu z premierowymi kompozycjami narodziła się rok temu, gdy wokalistka świętowała 50-lecie kariery estradowej w Sali Kongresowej. Okazało się, że nie chce spocząć na laurach: wyraziła chęć nagrania nowej płyty. Nie minął rok i życzenie zostało spełnione.
Nowy album to wyraz niegasnącego podziwu najwybitniejszych polskich kompozytorów i autorów dla możliwości wokalnych Ireny Santor. Największy wkład ma nowy gwiazdorski duet Seweryn Krajewski – Wojciech Młynarski, który wcześniej stworzył tylko jedną piosenkę. Dla pani Ireny napisali cztery. Najpiękniejsza, „Wakacje w Barcelonie", otwiera album. Z początku zaskakuje aura refleksji i poezji, na którą w naszym codziennym zabieganiu nie jesteśmy przygotowani.
Wystarczy jednak kilka taktów kompozycji rozpisanej na gitarę flamenco, fortepian i Polską Orkiestrę Radiową, by przenieść się w inny wymiar muzyki – szlachetnej, romantycznej. Wojciech Młynarski napisał wiersz o Barcelonie, która trwa w nas jak marzenie o miejscu idealnym. Recepta Młynarskiego na to, by Barcelona żyła w nas, jest prosta: „Gdy się dwoje serc postara/ Barcelona trwać w nich może całe życie".
Stanisław Soyka odnalazł w szufladzie Agnieszki Osieckiej wiersz „Nie narzekajmy na klimat" i skomponował duet pozwalający cieszyć się z zimy. Pełen optymizmu hymn „Wiara, nadzieja i miłość" stworzył Piotr Rubik wspomagany przez Jacka Cygana. Najwięcej optymizmu prezentują jednak Zbigniew Wodecki i Jan Wołek. Sportretowali świat, który łasi się nam do stóp. Finałowe credo „Śpiewam, czyli jestem" zredagował Wojciech Młynarski do muzyki Janusza Senta. Kiedy wybrzmi ostatnia nuta, warto nagrodzić brawami wokalistkę, ale również wspaniałe aranżacje Tomasza Filipczaka i Krzysztofa Herdzina.
(Rzeczpospolita)

Wojciech Marian Młynarski (ur. 26 marca 1941 w Warszawie) – poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej,satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i libretttłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali; członekStowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie.
Debiutował na początku lat 60. w kabarecie i teatrze w klubie studenckim Hybrydy. W 1963 ukończył polonistykę naUniwersytecie Warszawskim, zaprezentował się również na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstu piosenkiLudzie to kupią wykonywanej przez Janinę Ostalę.
Od połowy lat 60. współpracował z kabaretami (Dudek, Owca i Dreszczowiec). Utwory z tego okresu to m.in.: W Polskę idziemy, Po prostu wyjedź w Bieszczady, Ludzie to kupią, W co się bawić. Pracował również w telewizyjnej redakcji rozrywki. Stworzył wówczas cykl Porady sercowe, w tym utwór Polska miłość, a także piosenkę Niedziela na Głównym (1964) nawiązującą do Dimanche à Orly Gilberta Bécaud.
W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: Henryk VI na łowach, Cień, Awantura w Recco. Jest autorem przekładów piosenek z musicali: Kabaret, Jesus Christ Superstar i Chicago. Na scenie Teatru Ateneum realizował również programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, m.in.: Brelowi, Hemarowi,Ordonównie oraz Wysockiemu.
Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych[2]. Teksty autorstwa lub w przekładzie Wojciecha Młynarskiego zostały zamieszczone w książce „Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo” wydanej w 2007 przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (ISBN 978-83-240-0900-8).
W 2013 r. odbyła się I edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Sopocie z udziałem artysty.
Stryjeczny wnuk Emila Młynarskiego, brat Barbary Ahrens. Córka Emila Młynarskiego i ciotka Wojciecha, Aniela zwana także Neli, wyszła za mąż za słynnego pianistę Artura Rubinsteina. Dzieci Anieli i Artura Rubinsteinów, m.in. aktor John Rubinsteini fotografka Eva Rubinstein, są kuzynami drugiego stopnia Wojciecha Młynarskiego.
Był żonaty z Adrianną Godlewską. Ich dziećmi są prezenterki telewizyjne: Agata i Paulina. Mają także syna Jana.
Cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

Seweryn Krajewski (ur. 3 stycznia 1947 w Nowej Soli) – polski kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista oraz były lider zespołu Czerwone Gitary.
Kompozytor popularnych piosenek rozrywkowych, m.in.: "Nie zadzieraj nosa", "Barwy jesieni", "Stracić kogoś", "Dzień jeden w roku", "Takie ładne oczy", "Anna Maria", "Gondolierzy znad Wisły", "Szary kolor twoich oczu", "Tak bardzo się starałem", "Dozwolone do lat 18", "Płoną góry, płoną lasy", "Ciągle pada", "Słowo jedyne – Ty", "Mam dobry dzień", "Trzecia miłość żagle", "Niebo z moich stron", "Remedium", "Ludzkie gadanie", "Nie spoczniemy", "Niech żyje bal", "Uciekaj moje serce", "Czekasz na tę jedną chwilę", "Kiedy mnie już nie będzie", "Nie jesteś sama", "Chodź, przytul, przebacz".
Dorastał w Trójmieście, mieszkał w Sopocie. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Gdańsku (klasa skrzypiec). Od 1964 współpracował z zespołem Pięciolinie, następnie Czerwono-Czarnymi. W grudniu 1965został członkiem grupy Czerwone Gitary. Krajewski, Jerzy Kossela oraz Krzysztof Klenczon byli liderami zespołu oraz kompozytorami większości piosenek.
Obok sukcesów odnoszonych z zespołem, z którym rozstał się definitywnie w 1997, Krajewski prowadził działalność solową. Nagrał albumy długogrające utrzymane w stylistyce muzyki pop (m.in. "Baw mnie", "Lubię ten smutek. Opowieści muzyczne vol. I", "Jestem"), a także ballady do słówAgnieszki Osieckiej ("Strofki na gitarę", "Części zamienne. Strofki na gitarę 2"). Jest autorem muzyki filmowej, m.in. do filmów: "Och, Karol", "Kochankowie mojej mamy", "Wakacje w Amsterdamie", "Kogel-mogel", "Galimatias, czyli Kogel-mogel II", "Uprowadzenie Agaty", serial "Jan Serce", serial "Kopciuszek". Komponował również przeboje dla innych wykonawców (m.in. Irena Jarocka – "Gondolierzy znad Wisły", Urszula Sipińska – "Trzymając się za ręce" (ballada wykonywana również przez Czerwone Gitary), Maryla Rodowicz – "Niech żyje bal", Krzysztof Krawczyk – "Spieszmy się").
Na XLIV Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2007 finałowy koncert pod tytułem "Niebo z moich stron" został poświęcony twórczości Seweryna Krajewskiego. Piosenki byłego lidera Czerwonych Gitar wykonali m.in.: Kasia Kowalska ("Płoną góry, płoną lasy"), Małgorzata Ostrowska ("Czekam na twój przyjazd"),Maryla Rodowicz ("Nie spoczniemy"), Wilki ("Remedium"), Krzysztof Kiljański ("Kołysanka dla okruszka"). Koncert został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność.
W 2008 ukazała się płyta Edyty Geppert "Nic nie muszę" z kompozycjami Krajewskiego w aranżacji jazzowego pianisty Krzysztofa Herdzina. W 2009 ukazała się kolejna płyta z jedenastoma kompozycjami Krajewskiego do wierszy Karola Wojtyły. W grudniu 2009 ukazała się koncertowa płyta Seweryna Krajewskiego w duecie z Andrzejem Piasecznym pt. Na przekór nowym czasom - live. Obydwie płyty ukazały się nakładem Sony Music. Po kilku tygodniach płyta uzyskała status platynowej. 10 października obaj artyści zainaugurowali w Kielcach cykl wspólnych koncertów. Po ponad dziesięciu latach przerwy Seweryn Krajewski wrócił na estradę. 7 grudnia 2009 pojawiła się wznowiona płyta pt. Jestem (wyd. Sony Music)[3].
W roku 2011 przyznano mu Nagrodę Muzyczną "Fryderyk" w kategorii "Kompozytor roku", w sekcji muzyki rozrywkowej.
18 czerwca 2011 podczas uroczystości odbywającej się we Wrocławiu został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana ZdrojewskiegoZłotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W październiku 2011 roku na Gali Wiktory 2011 otrzymał statuetkę w kategorii Gwiazda Piosenki, a 17 listopada Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego – "Mateusz" w kategorii całokształt twórczości „za kompozytorski talent i muzykę wzruszającą kolejne pokolenia”.

Irena Santor, z domu Wiśniewska (ur. 9 grudnia 1934 w Papowie Biskupim) – polska piosenkarka śpiewającamezzosopranem. W latach 1951-1959 była solistką zespołu Mazowsze. Jest laureatką międzynarodowych festiwali piosenkarskich oraz wykonawczynią wielu utworów, które stały się przebojami (np. Tych lat nie odda niktPowrócisz tuJuż nie ma dzikich plaż).
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę