ukryj menu          

Szarpany

słowa i muzyka: Golec uOrkiestra
(A E A E D E A E /A E A E D E A E A)

 

     D                         A 

Wpadł na parkiet stary gazda

 G                  A

Ostra była wtedy jazda

   D                   A  

Lecz nie liczą się drobiazgi

   G                A

Gdy wokoło lecą drzazgi

Szarpią gazdą dziwne tiki
Rodem prosto z Ameryki
Tak buzuje krew górala
Gdy nim zwyrtnie czarna lala

 

            D                A 

Tańcz - nie żałuj podłogi

Tańcz - niech niosą cię nogi

Tańcz - niech ludzie się gapią

Tańcz - aż skurcze się złapią

Tańcz - na pełnych obrotach

Tańcz - bo minie ochota

Tańcz - nic nie myśl na razie

  D                 A                          D

Tańcz - jak gazda w ekstazie Tańcz


Każdy gazdę podpatruje
Dzikie ruchy naśladuje
Nikt dziś nie podpiera ściany
Cały naród poszedł w tany

Ni to fokstrot ni krzesany
Nowy taniec zwą szarpanym
Ledwo trzyma się tańcbuda
Widać z tego deal się udał

 

Tańcz - nie żałuj podłogi ...


Szarpie mama szarpie tata
Szarpie stryj i żona brata
Szarpie sąsiad i sąsiadka
Nawet babka szarpie dziadka

Rządzi krajem styl szarpany
To zasługa czarnej damy
Dowód na to że nowości
Zawsze biorą się z miłości

 

Tańcz - nie żałuj podłogi ...

****SZARPANY**** GOLEC uORKIESTRA


Edyta Golec -śpiew
Łukasz Golec- śpiew, trąbka
Paweł Golec - .spiew,puzon
Jarosław Zawada - skrzypce, śpiew
Zbigniew Michałek "Baja" - skrzypce, śpiew
Robert Szewczuga- gitara basowa
Grzegorz Kapołka- gitara
Piotr Kalicki- akordeon, piano
Mirosław Hady- perkusja
=============================
http://www.golec.pl
http://www.facebook.com/pages/GOLEC-u...
GOLEC UORKIESTRA - Szarpany (Live)

Golec uOrkiestra – grupa muzyczna założona w 1998 r. przez braci bliźniaków, Pawła i Łukasza Golców. Jej nazwa nawiązuje do pisowni gwarowej („u” przed wyrazem „orkiestra”). Artyści łączą tradycyjne, etniczne brzmienia muzyki łuku Karpat z wieloma gatunkami muzycznymi z pogranicza popu, muzyki alternatywnej, rock'n'rolla, rythm'n'bluesa, oraz muzyki jazzowej. Zespół wylansował takie przeboje jak LornetkaCrazy is my lifeSłodyczePędzą konieNie ma nicKto się ceniBo lato rozpalaMłody maj, a także słynne, cytowane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Walkera BushaŚciernisco. Specjalnie dla Ojca Świętego Jana Pawła II grupa skomponowała i wykonała, podczas spotkania z papieżem, utwór pt. Leć muzyczko, który stał się hymnem kilku polskich szkół. Podczas swojej kilkunastoletniej działalności muzycy zagrali ponad tysiąc pięćset koncertów w Polsce i za granicą, odwiedzając Stany ZjednoczoneWęgryGrecję,AnglięWatykanKanadęAustrięBelgięHiszpanięRepublikę CzeskąNiemcyUkrainęLitwę oraz Serbię.
Golec uOrkiestra powstała w 1998 r., działając początkowo pod nazwą Golec Folk Band. Pomysł stworzenia grupy zrodził się spontanicznie jako naturalna konsekwencja wspólnego muzykowania przyjaciół. W tym czasie zespół ten był jednym z pionierów polskiej sceny, odwołującej się do nowoczesnych brzmień inspirowanych muzyką źródeł, zwłaszcza motywami góralskimi Beskidu Żywieckiego. Bracia Paweł i Łukasz Golcowie brali wówczas udział w wielu innych projektach, w tym w wielokrotnie nagradzanym Alchemik Acoustic Jazz Sextet. Współpracowali również (w roli muzyków sesyjnych) z wieloma polskimi wykonawcami, takimi jak: Maryla Rodowicz, Paweł Kukiz, Kayah, Andrzej Krzywy, Andrzej Piaseczny „Piasek”, Goya, Katarzyna Groniec, Mieczysław Szcześniak, zespół Deus Meus, oraz z big bandami Wiesława Pieregorólki czy Zygmunta Kukli, a także z Teatrem Buffo. Z czasem uwaga braci skupiła się głównie na ich własnym projekcie. Przed wydaniem pierwszej płyty, zespół występował na wielu scenach festiwali w Polsce i zagranicą, odwiedzając m.in. Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich, Solnók Folk Festiwal na Węgrzech, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu i w Wiśle, Bielską Zadymkę Jazzową, czy też Bracki Jazz Festiwal w Cieszynie. Ponadto niejednokrotnie koncertował w wielu polskich klubach muzycznych.
W 1999 r. zespół wydał swój debiutancki album, Golec uOrkiestra 1. Pierwsza płyta zaprezentowała najważniejszą cechę stylu grupy, pojawiającą się również w późniejszych produkcjach, czyli tendencję do łączenia brzmień tradycyjnych z nowoczesnymi. W efekcie znalazły się tutaj głównie energiczne utwory, wykorzystujące inspiracje muzyką góralską, latynoską, rock'n'roll'ową, jazzową, a nawet rytmiką charakterystyczną dla ska. Album odniósł duży sukces na polskim rynku muzycznym, ponadto uhonorowany został Fryderykiem w kategorii Debiut Roku. Kariera zespołu nabrała tempa, po wyemitowaniu przez TVP 1, programu pt.Cieszyn kontra Puck, w którym zespół urzekł widzów swoją charyzmą i oryginalnością. Zaowocowało to zaproszeniem grupy do udziału w licznych programach telewizyjnych.
W 2000 r. ukazały się kolejne płyty zespołu, Golec uOrkiestra 2, która osiągnęła status złotej płyty już w pierwszy dzień sprzedaży, a następnie Święta z Golec uOrkiestrą. Muzycy rozpoczęli występy na największych telewizyjnych festiwalach w Polsce, w tym na festiwalu opolskim i sopockim. Gościli również w licznych programach rozrywkowych jak np. Wieczór z Jagielskim, Szansa na sukces czy Bezludna wyspa. W studiu TVP w krakowskim Łęgu zarejestrowano również godzinny recital zespołu z udziałem publiczności, pt. Wszystkim na uciechę. Natomiast niektóre utwory grupy, takie jak Lornetka czy Słodycze, wdarły się na szczyty radiowych i telewizyjnych list przebojów. W tym czasie zespół został wspomniany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a W. Busha, który podczas wizyty w Polsce stwierdził: „Podoba mi się ten polski duch działania, wyrażony słowami tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco w piosence pewnej uOrkiestry, zwanej Golec”.
Począwszy od 2001 r. zespół zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. W 2002 r. wydał także trzeci studyjny album, Golec uOrkiestra 3, zawierający jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy – Pędzą konie. Do współpracy przy produkcji zaproszono chór cerkiewny „Oktoich”, przez co kompozycje pełniej nawiązują do słowiańskich źródeł. Pochodząca z tej płyty piosenka, Kto się ceni, została uhonorowana nagrodą słuchaczy - Dragon RMF FM. Poza kolejnymi albumami, grupa tworzyła także utwory na specjalne okazje i udzielała się w projektach muzycznych, takich jak np. New York Baca Millenium Song ze znanym muzykiem jazzowym Michałem Urbaniakiem. Podczas koncertu sylwestrowego na Placu Zamkowym w Warszawie grupa wykonała utwór New York Baca Millenium Song w towarzystwie Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak, Miki Urbaniaka, Marcina Pospieszalskiego i Michała Sęka. Efektem dalszej współpracy z Michałem Urbaniakiem był projekt „Michał Urbaniak & Golec uOrkiestra”, z którym zespół wystąpił na Jazz Fair Festival w Poznaniu i na Bielskiej Zadymce Jazzowej.
W 2000 r. zespół stworzył dla reżysera Juliusza Machulskiego tytułową piosenkę do filmu Pieniądze to nie wszystko, a na zamówienie organizatorów XX zimowej Uniwersjady w Zakopanem powstała piosenka Zwycięstwo, którą zadedykowano Adamowi Małyszowi, odnoszącemu wtedy spektakularne sukcesy sportowe. Grupa wystąpiła również podczas uroczystych, osiemdziesiątych urodzin papieża Jana Pawła II, którego pożegnała następnie koncertem w 2002 r., podczas zakończenia papieskiej pielgrzymki do Polski. Leć muzyczko, piosenka przygotowana specjalnie na tę okazję, została wybrana hymnem gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzesku oraz gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce.
Na przestrzeni kilkuletniej działalności zespół ulegał licznym przeobrażeniom, przeciwstawiając się muzycznej schematyczności. W 2004 roku nastąpiła zmiana w jego szeregach. Grupa wzbogaciła swoje brzmienie, dodając rozbudowane instrumenty klawiszowe oraz nowoczesne riffy gitarowe. Delikatne zmiany w stylistyce zespołu prezentuje kolejny album, Golec uOrkiestra 4 (2004 r.) Nowe inspiracje muzyków zaprezentowały utwory, wykorzystujące pełniej elementy rocka i popu. Zamieszczono tam kompozycje zarówno żywiołowe, ale też bardziej stonowane, jak chociażby Nie ma nic. Na tym albumie zrezygnowano z instrumentarium i stylistyki góralskiej, odchodząc od modern folku na rzecz bardziej pop-rockowych piosenek. W 2005 roku w listopadzie ukazuje się dwupłytowe wydawnictwo, zawierające polskie i autorskie kolędy i pastorałki, pt. Nieziemskie granie dla Ciebie Panie. Część kolęd miała już swoją wcześniejszą premierę na płycie pt. W niebo głosy (2003 r.), która powstała na zamówienie wydawnictwa Agora.
W przypadku płyt Golec uOrkiestra 1, 2, 3, 4 tandem produkcyjno-kompozytorski stanowią: Rafał, Olga, Łukasz i Paweł Golec. W przypadku kolejnych płyt, takich jakGolec uOrkiestra 5, Nieziemskie Granie dla Ciebie Panie, czy The Best of Golec uOrkiestra (2013 r.) te szeregi zasila kompozytor i aranżer Krzysztof Maciejowski oraz aranżer, gitarzysta i realizator dźwięku Łukasz Pilch. W 2005 roku została zakończona współpraca z Olgą Golec.
W 2009 r. ukazuje się kolejny album studyjny Golec uOrkiestra 5. Wysmakowany brzmieniowo i zróżnicowany stylistycznie, ukazuje szerokie spectrum możliwości aranżacyjnych zespołu. W stylistyce niejako powraca on do etnicznych inspiracji, wyraźnie słyszalne jest tu wykorzystanie nowoczesnej stylistyki brzmieniowej łączonej z żywiołowymi rytmami bałkańskimi (Życie jest muzyką, Czar mi daj) oraz ze swingiem (Wujek Louis song), czy tangiem (Tango góralskie). W tym samym roku ukazuje się pierwsze DVD zespołu z koncertu live Kolędy i Pastorałki (2009 r.), zarejestrowanego w grudniu 2008 r. w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. Produkcja została wzbogacona o liczne materiały dodatkowe, ukazujące m.in. pracę w ciągle rozwijającym się studiu Golec Fabryki. W 2009 roku z okazji swojego dziesięciolecia z towarzyszeniem Bałtyckiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Tomasza Szymusia, zespół zagrał swój jubileuszowy tysięczny koncert podczas Sopot Trendy Festiwal. Wydarzenie to emitowała telewizja Polsat, a gościnnie wystąpili w nim również: Maryla Rodowicz, Halina Młynkowa, Michał Urbaniak i Szymon Wydra.
W 2011 r. Paweł i Łukasz Golcowie wzięli udział programie TVP2 - Bitwa na Głosy i poprowadzili 16 osobową drużynę wokalistów reprezentujących Milówkę. Na 50-tym jubileuszowym KFPP w Opolu za piosenkę Młody maj zespół nagrodzony został „Superpremierą 2013”, „Superpremierą Programu 1 Polskiego Radia 2013”, wyróżnieniem „Artysta bez granic”, czyli nagrodą TVP Polonia dla najpopularniejszego polskiego artysty poza granicami kraju, a także nagrodą honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej „Ikona Festiwalu”.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę