ukryj menu          

Witajcie w naszej bajce

słowa: Jan Brzechwa
muzyka: Andrzej Korzyński
Wykonawca: Akademia Pana Kleksa
b F7 

 

      b                                                            F7

Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce,

     F7                                                            b 

Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa,

           b                                                             F7

Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe,

      F7                                                  b

A dzieci wiem coś o tym latają samolotem.

 

  B             Eb/B                B              Eb/B   

Nikt tutaj nie zna głodu, nikt tu nie czuje chłodu

C          F/C                   C                  F/C

I nawet ja nie kłamię, nikt się nie skarży mamie.

 

      b                                                            F7 

Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce,

     F7                                                           b 

Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa,

           b                                                            F7

Bo z nami jest weselej, ruszymy razem w knieje,

          F7                                                            b 

A w kniejach i dąbrowach przygoda już się chowa.

 

   B             Eb/B                B                  Eb/B   

My ją znajdziemy sami, my chłopcy z dziewczętami,

C            F/C                   C                 F/C 

A wtedy daję słowo, że będzie kolorowo.http://www.cdur.pl/Piosenki/530,Witajcie_w_naszej_bajce

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman, ps. Szer-Szeń, Inspicjent Brzeszczot (ur. 15 sierpnia 1898 w Żmerynce, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) – polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej.
Był wnukiem warszawskiego księgarza i wydawcy Bernarda Lesmana, a przy tym kuzynem (po stronie ojca) poety Bolesława Leśmiana, który wymyślił pseudonim artystyczny Lesmana: Brzechwa (nawiązanie do części strzały).
Jan Brzechwa młodość spędził na Kresach Wschodnich, podróżując ze swą rodziną. Jego ojciec, Aleksander, był inżynierem kolejowym. Brzechwa ukończył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, a następnie, po przyjeździe do Warszawy – Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie z zapisaniem się na studia wstąpił do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik uczestniczył w latach 1920-1921 w wojnie polsko-bolszewickiej, za co go odznaczono.
Z zawodu był adwokatem. W latach 1924-1939 był radcą prawnym ZAiKS-u. Był specjalistą w dziedzinie prawa autorskiego, które wybrał jako specjalizację studiów.
Jako specjalista prawa autorskiego reprezentował w sądzie m.in. Zenona Przesmyckiego („Miriama”) w sprawie toczącej się przeciwko poecie Tadeuszowi Piniemu, który poprzez wydanie edycji dzieł Cypriana Kamila Norwida bez zgody właściciela praw autorskich, Przesmyckiego, naruszył jego prawa do spuścizny po Norwidzie.
Po II wojnie światowej Brzechwa powrócił do zawodu prawnika, był m.in. radcą prawnym w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”; jednocześnie działał aktywnie w PEN Clubie.
Jeszcze jako nastolatek zadebiutował w 1915, kiedy to opublikował swoje pierwsze wiersze w piotrogrodzkim „Sztandarze” oraz w kijowskich „Kłosach Ukraińskich”. Nie wiązał jednak wówczas swej przyszłości z karierą pisarską – postanowił, że zostanie prawnikiem.
Po demobilizacji w 1920 i rozpoczęciu studiów prawniczych zaczął dorabiać jako autor tekstów satyrycznych oraz piosenek i skeczy. Współpracował wówczas z takimi znanymi kabaretami, jak m.in.: Qui Pro Quo, Czarny Kot czy Morskie Oko. Posługiwał się najczęściej pseudonimami Szer-Szeń oraz Inspicjent Brzeszczot.
W 1926 ogłosił tom poezji Oblicza zmyślone. Pierwszy tomik wierszy dla dzieci – Tańcowała igła z nitką wydano w 1938 (w tym tomiku znalazły się takie popularne do dziś wiersze, jak: Pomidor, Żuraw i czapla czy też Na straganie). Rok po wydaniu pierwszego tomu z wierszami dla dzieci, w 1939 wydano tom Kaczka Dziwaczka (m.in. wiersze: Znaki przestankowe i Sójka).
Na lata II wojny światowej przypada jeden z najważniejszych okresów twórczości bajkopisarza – napisał on w tym czasie takie utwory, jak m.in. Akademia pana Kleksa czy Pan Drops i jego trupa. Dwie książki kontynuujące Akademię... (Podróże pana Kleksa i Tryumf pana Kleksa) napisał kolejno w 1961 i w 1965.
Brzechwa był zaprzyjaźniony z grafikiem Janem Marcinem Szancerem, autorem licznych ilustracji do jego tekstów. W latach 50. XX w. pisał socrealistyczne wiersze propagandowe, gloryfikujące partię (do której sam nie należał) i ustrój socjalistyczny (np. „Marsz”, „Głos Ameryki”). W latach późniejszych nie angażował się w twórczość polityczną, uchodził za biernego kontestatora ustroju. W 1964 podpisał list pisarzy polskich, protestujących przeciwko listowi 34, wyrażając protest przeciwko uprawianej na łamach prasy zachodniej oraz na falach dywersyjnej rozgłośni radiowej Wolnej Europy, zorganizowanej kampanii, oczerniającej Polskę Ludową.
Tłumaczył z języka rosyjskiego, m.in. utwory Aleksandra Puszkina, Siergieja Jesienina i Władimira Majakowskiego.
Autor komentarza do ustawy o prawie autorskim z 1926 (książka przygotowywana do druku w 1939 ocalała w formie egzemplarzy korekty drukarskiej).
Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Andrzej Waldemar Korzyński (ur. 2 marca 1940 w Warszawie) – polski kompozytor, aranżer, organista i pianista.
W 1964 ukończył Społeczną Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. Był uczniem prof. Kazimierza Sikorskiego. Studiował kompozycję i dyrygenturę. W 1965 wspólnie z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym założył Radiowe Studio "Rytm".
Andrzej Korzyński jest twórcą postaci Franka Kimono. Jest również autorem słów przeboju disco polo "Mydełko Fa".
Jego syn, Mikołaj Korzyński, jest scenarzystą filmów Chłopaki nie płaczą i Poranek kojota.
 


 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę