ukryj menu          

Miłość ci wszystko wybaczy

słowa: Julian Tuwim
muzyka: Henryk Wars
 F7  a A7 d E7 a E7

 

   a                                  F7

Miłość ci wszystko wybaczy,

      a                                 H7

Smutek zamieni ci w śmiech.

   E7                                 a    a/G

Miłość tak pięknie tłumaczy

      H7                               E7

Zdradę i kłamstwo, i grzech.

     a                                        F7

Choćbyś ją przeklął w rozpaczy,

  a              A7          d 

Że jest okrutna i zła,

  F7                                 a   A7

Miłość ci wszystko wybaczy,

         d                  E7        a a

Bo miłość, mój miły, to ja.

 

G                                  C               A7

Gdy pokochasz tak mocno, jak ja,

            d             G                 C

Tak tkliwie, żarliwie, tak, wiesz,

H7                       E            Cis7

Do ostatka, do szału, do dna,

           fis                    H7          E  - E7  (ref.) solo jak most i 2 część refrenu

To zdradzaj mnie wtedy i grzesz.

a/G a/G
 
Kochaj mnie
nie za to jak być miało
ale tak
jak obiecałaś
bez warunków
i bez mała nawet za to 
co nie chciałaś
żeby wcale się zdarzyło
kochaj tak
jak sama
Miłość

Sylwek Szweda  03.03.2017

Kobiety często kochają nas za to, że robimy zawsze to czego one chcą.
Jeśli tak czynią powinny zmienić strategię i kupić sobie pieska.

Sylwek Szweda 03.03.2017

MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY - Sylwek Szweda 
Hanka Ordonówna - Miłość Ci wszystko wybaczy (a-mol)
Hanka Ordonówna - Miłość ci wszystko wybaczy (ais-mol)
MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY- CHÓR WARSA 1933!
Katarzyna Jamróz, Miłość ci wszystko wybaczy
Kalina Jędrusik- Miłość ci wszystko wybaczy
Mela Koteluk - Miłość ci wszystko wybaczy
Anna Dereszowska - Miłość ci wszystko wybaczy
Anna Dereszowska - Miłość ci wszystko wybaczy
Jadwiga Barańska "Miłość ci wszystko wybaczy"
Miłość Ci wszystko wybaczy z filmu
kayah bregovic - miłość ci wszystko wybaczy (d)
Ewa Uryga - Miłość Ci wszystko wybaczy 2016
Hanka Ordonówna - Miłość ci wszystko wybaczy (wyk. Dominika Kaźmierska)
João de Sousa - Milosc Ci Wszystko Wybaczy
Natalia Kurianowicz "Miłość ci wszystko wybaczy"


Miłość ci wszystko wybaczy – piosenka powstała w 1933 roku, do której muzykę skomponował Henryk Wars, a słowa napisał Julian Tuwim (pod ps. „Oldlen”). Utwór był przebojem w międzywojennej Polsce.
Utwór został napisany specjalnie na potrzeby filmu Szpieg w masce, cieszącego się rekordową frekwencją w kinach. Zaśpiewała go w nim Hanka Ordonówna i wkrótce piosenka stała się jej artystyczną wizytówką. W późniejszym czasie Ordonówna często przypominała piosenkę w teatrzyku Małe Qui Pro Quo (przez co popularność utworu nie słabła aż do 1939 roku).
Utwór w wykonaniu Ordonówny nagrany został na płytach bardzo popularnej wówczas wytwórni Syrena-Electro. Nakład wydawnictwa osiągnął kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy, a płyty z tym nagraniem tłoczono przez blisko sześć lat z uwagi na niezmienne zainteresowanie piosenką.
Dla konkurencyjnej wytwórni Odeon nagranie utrwalił sławny w tamtym czasie baryton Jerzy Czaplicki, którego poziom wykonania uważano wówczas za wysoki. Sam wykonawca po latach twierdził, że muzyka rozrywkowa nie interesowała go, a piosenkę nagrał z powodu problemów finansowych.
Debiutujący jako piosenkarz Albert Harris (jako Albert Liff) nagrał piosenkę dla wytwórni Lonora-Electro.
W 2005 roku wydany został album kompilacyjny Kayah The Best & The Rest, na którym znalazła się wersja utworu nagrana przez piosenkarkę i Gorana Bregovicia. W tym samym roku podczas festiwalu w Opolu zespół Blue Café wykonał „Miłość ci wszystko wybaczy”. Piosenkę nagrała także Hanna Banaszak i Marta Mirska. W 2012 roku Magda Piskorczyk nagrała własną wersję piosenki, która znalazła się na albumie Magda Piskorczyk MasterClass.

Henryk Wars, właściwie Henryk Warszawski (lub Warszowski), pseud. FraskaHenry Vars (ur. 29 grudnia 1902 w Warszawie, zm. 1 września 1977 w Los Angeles) – polski kompozytor muzyki rozrywkowej, aranżer, pionier jazzu w Polsce, pianista oraz dyrygent żydowskiego pochodzenia.
Pochodził z muzykalnej rodziny: siostra była śpiewaczką La Scali, druga siostra – pianistką.

Między ósmym a dwunastym rokiem życia mieszkał z rodzicami we Francji, gdzie uczył się w szkole Art Nouveau. Po powrocie do Polski uczęszczał do Gimnazjum Ziemi Mazowieckiej, następnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Za namową Emila Młynarskiego przeniósł się do Konserwatorium Warszawskiego, które ukończył w klasie Romana Statkowskiego. Będąc studentem grał na fortepianie w kabaretach, m.in. w Nowym Perskim Oku, dyrygował też orkiestrą w Morskim Oku.

Pracował w wytwórni płyt gramofonowych Syrena Rekord[2]. Potem zajął się komponowaniem. Pierwsza napisana piosenka (1926) – New York Times, nie zyskała zbyt dużej popularności. Jego pierwszym przebojem było Zatańczmy tango (1929), dużą popularnością cieszył się grany razem Leonem Boruńskim program Jazz na dwa fortepiany (1929/30)[3]. Był założycielem tria wokalnego Jazz Singers, w składzie: Eugeniusz Bodo, Tadeusz Olsza, Tadeusz Roland. Był dyrektorem muzycznym wytwórni Syrena Record. Tworzył kompozycje do łącznie 53 filmów, m.in. Szpieg w masce, Manewry miłosne, do pierwszego polskiego filmu dźwiękowego – Na Sybir (1930). Tak powstało wiele przebojów. Prowadził zespół Weseli Chłopcy. Pisał piosenki dla takich gwiazd, jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo czy Zula Pogorzelska.

Od 1939 brał udział w wojnie, dostał się do niewoli niemieckiej, skąd uciekł, a w 1940 dotarł do Lwowa, gdzie założył polski big band. W czasie okupacji radzieckiej Kresów Wschodnich utworzył afiliowany przy Filharmonii Lwowskiej zespół „Tea-Jazz”, z którym w lecie 1940 odbył tournee do Odessy, Woroneża, Kijowa i Leningradu. W okresie tym skomponował również muzykę do filmu Michaiła Romma pt. Marzenie (1941). Wraz z armią generała Andersa przewędrował Iran, Bliski Wschód i Włochy.

Po demobilizacji osiadł w Los Angeles w USA[5]. Tam, po początkowo niepomyślnym okresie, w 1954 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. W 1963 napisał muzykę do filmu Mój przyjaciel delfin (Flipper). Jego piosenki śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day. Komponował także utwory muzyki poważnej: poematy symfoniczne, balet, concertino.

Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łacińskiej. Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza „Lopka” Krukowskiego. Jego bratem stryjecznym był aktor Włodzimierz Boruński. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Jan Wim, Pikador, Roch Pekiński, Owóż, Czyliżem, Atoli, Wszak.
Rok 2013 w Polsce, uchwałą Sejmu RP VII kadencji z 7 grudnia 2012, ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima.
 
Kim był Julian Tuwim?
Na pytanie „kim był Julian Tuwim” większość z nas odpowie z pewnością, że był to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci. „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski”, to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. I nic w tym dziwnego. Bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój. 
Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. 
Mało kto jednak wie, że życie Juliana Tuwima wcale nie miało charakteru i barwy jego wesołych wierszy. Osobiste koleje losu poety pełne były różnego rodzaju przeszkód, kłopotów i trosk.
Nie wiele wiemy także o bardzo bogatej i różnorodnej twórczości tego poety. Wszyscy kojarzymy go z „Lokomotywą”, ale nie wielu z nas wie, kto napisał słowa do dwóch najbardziej znanych piosenek Hanki Ordonówny. Tak, „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak” to teksty Juliana Tuwima. 
Julian Tuwim jest autorem wielu skeczy, wesołych tekstów teatralnych a także librett operowych. Od młodzieńczych lat fascynowały go języki obce i przekłady literackie. Przełożył na język esperanto wiersze równie znanego poety Leopolda Staffa. Przekładał na język polski poezję rosyjską niemiecką i francuską. Tuwim to jeden z najbardziej znanych poetów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Był jednym z założycieli słynnej grupy poetyckiej „Skamander”. Jego twórczość można było znaleźć na łamach bardzo wielu pism, gdzie podpisywał się bardzo różnymi pseudonimami artystycznymi. 
Julian Tuwim nie był jedynym utalentowanym literacko, członkiem swojej rodziny. Jego siostra Irena również tworzyła literaturę oraz tłumaczyła literaturę obcą. Jego krewnym był też bardzo popularny w tym czasie aktor i kabareciarz Kazimierz Krukowski, znany jako Lopek. 
Zapraszamy do zapoznania się z życiem i twórczością najbardziej znanego i lubianego autora literatury dziecięcej oraz nieco mniej znanego, ale równie udanego autora wierszy i tekstów dla dorosłych czytelników.
Biografia Juliana Tuwima
13 września 1894 roku to dzień, w którym Julian Tuwim przyszedł na świat. Po swoich rodzicach Tuwim odziedziczył zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych, te szły mu świetnie. Nieco gorzej było z przyjmowaniem do wiadomości, wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych. Przyszły poeta do tego stopnia nie miał do nich serca, że z ich powodu ...czytaj więcej
Twórczość Juliana Tuwima
Julian Tuwim zasłynął przede wszystkim jako autor tekstów po dziś wykonywanych przez różnych artystów rewiowych i kabaretowych. Teksty te, pomimo upływu lat nie tracą niczego ze swej aktualności. Tuwim pisywał też teksty o treści i charakterze politycznym. Przez całe życie współpracował z wieloma pismami literackimi oraz satyrycznymi.czytaj więcej
Tuwim dla dzieci
Takie postacie jak Murzynek Bambo, Zosia Samosia, perypetie Grzesia z dziurawym workiem czy kłopoty Słonia Trąbalskiego z pamięcią pozostają na długo w sercach każdego kto w dzieciństwie czytał wiersze Juliana Tuwima. Dzięki wielu niesamowitym przygodom opisanym w wierszykach dzieci oraz ich rodzice mogą odbyć cudowną podróż do krainy fantazji i przeżyć niezwykłe przygody. Piękne wiersze, które napisał Julian Tuwim pobudzą wyobraźnię każdego dziecka.

Milosc.Ci.Wszystko.Wybaczy.1981.PL..avi
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę