ukryj menu          

Wznieś serce nad zło

słowa: Jacek Cygan
muzyka: Ryszard Rynkowski
2006), Ryszard Rynkowski - 20 lat Pomaton (CD 2010)
Złota kolekcja vol. 1 & 2 (CD 2012)
Intro: |A   E | fis  cis | D h | D E

 

A                                       E    fis                                       cis          

Z żalu co przygniata Cię,       z czarnej nocy pełnej łez

D                           fis        h        E9sus      E

Nawet z bez nadziei złej - podniesiesz się

A                                             E fis                                        cis                        

Choćbyś już kamieniem był,     choćbyś zwątpił albo pił

D                                               fis h                        E

Choćbyś całkiem był na dnie  -    podniesiesz się

 

D               E7                               A       Dsus2     fis

Choćbyś wyparł się swych korzeni- bogów swych

h7              A                 D                 E

Spotkasz ludzi co pokażą drogę Ci

 

Asus2                               fis7

Z głodu który zjada sny,   z gęstych obojętnych dni

D                                          A  h7                   E7sus

Nawet z dna co nie ma dna  -  potrafisz wstać

A(add9)                                      fis7

Choćbyś ogień w sobie zgniótł,  choćbyś zabił w sobie ból

D                                  A h7                       E

Jeśli iskrę wiary masz  -  potrafisz wstać

 

                                 A                                       fis

Wznieś serce nad zło, znajdź drogę przez mrok

                                        D Dsus2 h7                                  E9sus  E

Wzleć ptakiem nad mgły    -       w obłokach mieszka świt

Asus2

Wznieś serce nad zło

 

D               E7                               A                      Dsus2

Choćbyś wyparł się swych korzeni- Bogów swych

h7              Asus2         D                 E

Spotkasz ludzi co pokażą drogę Ci

 

Wznieś serce.../x2

fis fis cis cis h h E9sus E9sus E7sus E7sus Asus2 Asus2 Dsus2 Dsus2 A(add9) A(add9)
 
Ryszard Rynkowski - Wznieś serce nad zło

Lift up the heart over evil

From the grief that oppresses you, in the dark night full of tears,
even from fatal hopelessness, you shall rise.
Even jf you've turned to stone,
even if you're in doubt or a drunk,
even if you've hit the very bottom, you shall rise.

Even if you've denied your roots, your gods,
you'll meet people who'll show you the way.

From the hunger that consumes dreams, from frequent indistinct days
Even from the depths that have no bottom, you can rise
Even if you've suppressed your inner fire
even if you've killed inner rebellion
if you have a spark of faith, you can rise

Lift up the heart over evil
Find the road through dusk
Soar like a bird over fog
in the clouds lives the dawn

Even if you've denied your roots, your gods,
you'll meet people who'll show you the way.

Lift up the heart over evil
Find the road through dusk
Soar like a bird over fog
in the clouds lives the dawn


JACEK CYGAN -  – poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, librecista.
Urodził się 6 lipca 1950 roku w Sosnowcu. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 15 im. Stefana Żeromskiego w Sosnowcu – Niwce, a następnie do tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. Ukończył studia na Wydziale Cybernetyki WAT w Warszawie.
Podczas studiów zaczął pisać wiersze i teksty piosenek. Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej określanej mianem „krainy łagodności”. Współzałożyciel grupy „Nasza Basia Kochana”, z którą w roku 1976 wygrał Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Napisał ponad tysiąc piosenek, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami m.in. Grażyną Łobaszewską, Edytą Geppert, Edytą Górniak, Marylą Rodowicz, Jerzym Filarem, Sewerynem Krajewskim, Krzesimirem Dębskim, Włodzimierzem Korczem, Andrzejem Zauchą i Ryszardem Rynkowskim. Pięciokrotnie piosenki z jego tekstami wygrywały Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, m.in. „Jaka róża taki cierń” w wykonaniu Edyty Geppert w roku 1984 czy „Wypijmy za błędy” w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego w roku 1989. W roku 1994 jego piosenka „To nie ja byłam Ewą” w wykonaniu Edyty Górniak zajęła II miejsce na Festiwalu Eurowizji w Dublinie. W roku 2015 J. Cygan wrócił do Opola, gdzie na 52 Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki jego piosenka „Wszystko ma swój czas” w wykonaniu grupy „Perfect” zdobyła SuperJedynkę 2015 jako SuperPrzebój. Wtedy też J. Cygan odsłonił swoją Gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd.
Osobnym rozdziałem w twórczości Jacka Cygana są piosenki dla dzieci. Przez dziesięć lat prowadził telewizyjny i estradowy program „Dyskoteka Pana Jacka” /Dżeka/. Napisał dla dzieci kilkadziesiąt piosenek współpracując między innymi z Majką Jeżowską, Anną Jurksztowicz, Pawłem Stasiakiem oraz młodymi wokalistami, takimi jak Magda Fronczewska czy Krzysztof Antkowiak. Kontynuacją tej twórczości dla dzieci jest książka J. Cygana „Cyferki”, która ukazała się w roku 2011 w krakowskim Wydawnictwie „Czerwony Konik” z pięknymi ilustracjami Oli Woldańskiej-Płocińskiej.
Wydał trzy tomy wierszy: „Drobiazgi liryczne”, Oficyna Literacka, Kraków – 1995, „Ambulanza”, Wydawnictwo Bonobo, Warszawa – 2005, przetłumaczony na język włoski przez Silvię Bruni oraz „Pies w tunelu”, Wydawnictwo Iskry, Warszawa – 2011. Za tom „Ambulanza” otrzymał w 2007 roku Nagrodę Literacką im. ks. Jana Twardowskiego. Za tom „Pies w tunelu” otrzymał w roku 2012 Nagrodę Literacką Fundacji im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Srebrny Kałamarz Hermenegildy Kociubińskiej” . Wiersze z tomu „Ambulanza” znalazły się w „Antologii Poetów Włoskich „Florilegio” wydanej we Florencji w roku 2008. W kwietniu 2016 roku ukazał się w Wydawnictwie Senfkorn w Görlitz niemieckojęzyczny zbiór wierszy J. Cygana zatytułowany „ZEIT REISEN” /„Podróże w czasie”/ w tłumaczeniu Dagmary Kraus ze wstępem Thomasa Schulza.
Od ponad 20 lat współpracuje z Leopoldem Kozłowskim, z którym napisał wiele oryginalnych pieśni oraz stworzył program pt. „Rodzynki z migdałami” prezentowany w synagogach i salach koncertowych w Polsce i w Europie. Przetłumaczył z języka jidysz kilkadziesiąt starych, żydowskich pieśni. Ukazały się one w antologii „Najpiękniejsze pieśni i piosenki żydowskie” – Wydawnictwo Austeria, Kraków – 2006.
W roku 2009 opublikował w Wydawnictwie Austeria w Krakowie książkę „Klezmer – Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego – Kleinmana.” Książka ta została przetłumaczona na język niemiecki i ukazała się drukiem w roku 2012 w wydawnictwie Metropol Verlag w Berlinie pod tytułem „Der Letzte Klezmer”.
W roku 2012 J. Cygan przełożył z języka jidysz trzydzieści pieśni najsłynniejszego barda i poety Krakowskiego Kazimierza Mordechaja Gebirtiga. Książka z tymi przekładami ukazała się w Wydawnictwie Austeria pod tytułem Mordechaj Gebirtig „Bądź mi zdrów, Krakowie” -„Blajb gezunt mir, Kroke”/.
J. Cygan przełożył także duże formy słowno muzyczne, m. in. oratorium „Mesjasz” G. F. Handla czy musical „Notre Dame de Paris” Luca Plamandon i Riccardo Cocciante.
W styczniu roku 2014 odbyła się w Teatrze STU w Krakowie premiera sztuki autorstwa Jacka Cygana „Kolacja z Gustawem Klimtem” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. W sztuce grają: Małgorzata Foremniak, Piotr Polk oraz Ewa Porębska. Sztuka została przetłumaczona na język niemiecki przez Romana Frankla. W maju 2016 roku miała swoją premierę w Teatrze Pygmalion w Wiedniu jako „Abendessen mit Gustav Klimt” w reżyserii Nicolae Vladulescu. Główne role grali: Geirun Tino, Madeilene Steinwender i Elisabeth Vanca.
W październiku 2014 roku ukazała się w Wydawnictwie Znak książka Jacka Cygana „Życie jest piosenką” zawierająca 40 tekstów jego piosenek wraz z historią ich powstania. W lutym 2016 roku Wydawnictwo Znak opublikowało książkę „Przeznaczenie, traf, przypadek” zawierającą 26 współczesnych opowiadań J. Cygana. Publikację wzbogacają fotografie autorstwa Leszka Mądzika.
Jesienią 2014 roku J. Cygan przygotował spektakl w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zatytułowany „CYGAN w POLSKIM – Życie jest piosenką”, którego jest reżyserem i autorem scenariusza. W spektaklu piosenki J. Cygana wykonują: Joanna Trzepiecińska, Lidia Sadowa, Natalia Sikora, Szymon Kuśmider, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Seweryn oraz sam Autor.
Odznaczony w roku 2013 Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jest także Kawalerem Orderu Uśmiechu, jedynego odznaczenia przyznawanego przez dzieci, które otrzymał w Szkole Podstawowej Nr 15 w Sosnowcu – Niwce, do której uczęszczał jako dziecko.
W listopadzie 2014 roku J. Cygan decyzją Rady Miejskiej otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Sosnowca.

RYSZARD RYNKOWSKI (ur. 9 października 1951 w Elblągu) – polski piosenkarz, kompozytor, pianista i aktor. W latach 1978–1987 wokalista zespołu Vox, artysta solowy od 1987 roku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu. Jest honorowym obywatelem Elbląga.
W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w podstawowej szkole muzycznej. Potem muzykował w amatorskich zespołach Elbląga. W latach 1967–1970 uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu, gdzie prowadził kabaret Tak To Bywa. Z kabaretem tym w 1968 na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zajął 2. miejsce. Muzycznie zadebiutował z grupą El w 1972 na V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie. W 1973 przeniósł się do Warszawy. Od tego też roku współpracował m.in. z Operetką Warszawską i Teatrem na Targówku.
W latach 1977–1978 był pianistą Grupy Bluesowej Gramine. W tym samym czasie napisał muzykę do spektaklu Rapsod Polski, który został wystawiony w Pruszkowie k. Warszawy przez grupę teatralną pod kierunkiem Bolesława Jastrzębskiego z akompaniamentem zespołu VIP. Następnie pracował w zespole Victoria Singers, który w 1979 zmienił nazwę na Vox. Jest twórcą wielu utworów tego zespołu, m.in.:
- Masz w oczach dwa nieba (III nagroda na KFPP Opole ’79),
Bananowy song (nagrodzony Brązową Lirą na festiwalu w Bratysławie w 1980),
Szczęśliwej drogi, już czas.
W 1987 roku artysta rozpoczął karierę solową. Rynkowski jest wieloletnim laureatem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który wygrał w latach 1979, 1989, 1990 oraz 1994. W 1993 wystąpił w roli tytułowej musicalu Pan Twardowski. W 2001 roku został nagrodzony Fryderykiem jako wokalista roku.
W 2002 roku radni Elbląga przyznali mu honorowe obywatelstwo miasta Elbląga.
W 2005 roku wspierał kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, uczestnicząc w cyklu koncertów Wiosna Polaków. W 2011 roku Rynkowski wziął udział w nagraniu utworu Mazurski cud, powstałego w ramach akcji Mazury Cud Natury, promującego region Mazur. Autor kompozycji, Krzysztof „Dżawor” Jaworski, znany z występów w grupie Harlem, zaprosił do nagrań także innych artystów związanych z regionem, w tym: Janusza Panasewicza z Lady Pank, Krzysztofa Daukszewicza, Piotra „Petera” Wiwczarka z Vader oraz Pawła „Draka” Grzegorczyka z zespołu Hunter. Ryszard Rynkowski wystąpił w widowisku 16.12.1981 wyreżyserowanym przez Łukasza Kobielę, które odbyło się w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.
W nocy z 15 na 16 listopada 2016 roku wokalista przed swoim domem groził rodzinie popełnieniem samobójstwa. Po kilkuminutowej rozmowie piosenkarz uspokoił się jednak i oddał broń w ręce policji[10]. Pistolet, który miał w ręku, naładowany był ostrą amunicją. Nieoficjalnie jako przyczynę zajścia media podają problemy rodzinne artysty.

 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę