Córka rybaka
A D A E7
A E+ A
Gdy księżyc świecił na niebie do ciebie
E7
Poczułem miłość co przyszła jak wiatr
E7
Me serce było w gorącej potrzebie
A E7
Córką rybaka ty byłaś ja góral z Tatr
A E+ A
Jelenie gdzieś nad jeziorem sennie ryczały
A7 D
Ryby w jeziorze już poszły dawno spać
d A A-Gis7-G7-Fis7 |
Rzekłaś wtedy do mnie: mój mały!
h E7 A
Cóż ci mogę w tę parną, mazurską noc dać?
A E7
Córko rybaka Mazura z Mazur
A
Popatrz jaki na jeziorze wody glazur
D d A A-Gis7-G7-Fis7
Daj mi swe usta weź mnie w ramiona
h E7 A
Niech się przekonam ile słodyczy jest w słowie Ilona
A E+ A
Lato minęło lecz uczucie ogniem płonie
E7
Choć odległość dziś tak wielka dzieli nas
E7
Ciągle czuję na mym ciele twoje dwie dłonie
A E7
W uszach moich szumi woda, szemrze las
A E+ A
Zakopane całe śniegiem zasypane
A7 D
A ty piszesz: na jeziorze gruba kra
d A A-Gis7-G7-Fis7 |
Przesyłasz całuski i dwie rybie łuski
h E7 A
Zima minie, lato złączy serca dwa (ref. i cza, cza, cza!)
Wały Jagielońskie Córka rybaka
eM Band i Rudi Schuberth Córka Rybaka
Rudi Schuberth, właśc. Rudolf Schuberth (ur. 30 sierpnia 1953 w Gdańsku) – polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, satyryk, prezenter telewizyjny i aktor.
Jest autorem piosenek „Córka rybaka”, „Monika – dziewczyna ratownika”, „Wars wita”, „Tylko mi ciebie brak”.
Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. W 1977 w Gdańsku współtworzył Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat Wały Jagiellońskie. Od 1979 współpracował z Kabaretem Tey. Koncertuje w kraju i za granicą (występy dla Polonii w USA, Kanadzie). Współpracował również z orkiestrami Zbigniewa Górnego (m.in. Gala Piosenki Biesiadnej i Co nam w duszy gra) oraz Aleksandra Maliszewskiego.
Był prowadzącym teleturnieje Rekiny kart i Zgadula oraz program Śpiewające fortepiany, zasiadał w jury programu Jak oni śpiewają.
W 2013 wystąpił na Kabaretonie podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej.
W 1983 ożenił się z Małgorzatą Chojnacką, z którą ma córkę Karolinę.
Wały Jagiellońskie (pełna nazwa Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie”) – polski zespół muzyczny oraz kabaret, powstały w 1977 roku i działający przez całe lata 80. Wały Jagiellońskie w tekstach swoich piosenek opisywały ironicznie, niekiedy refleksyjnie, rzeczywistość czasów PRL-u, z całą jego tandetą i siermiężnością. Do największych przebojów grupy zalicza się utwory „Monika dziewczyna ratownika”, „Córka rybaka” i „Wars wita”.
Grupa powstała na początku 1977 roku w Gdańsku, zaczerpując swą nazwę od jednej z gdańskich ulic, przy której mieścił się studencki Klub Żak, będący początkowo siedzibą zespołu. Wały powstały w grupie przyjaciół, którzy spotykali się i wzajemnie wspomagali na różnych festiwalach studenckich. Pierwszy skład tworzyli: Grzegorz Bukała – śpiew, gitara, Rudolf Schuberth – śpiew, gitara, Adam Drąg – śpiew, gitara, Stanisław Wawrykiewicz – śpiew, gitara, Michał Jaczewski – banjo, Zbigniew Deinrych – kongi, Wojciech Laskowski – gitara, Michał Mołdawa – klarnet, Paweł Tiunin – kontrabas oraz Andrzej Pawlukiewicz – fortepian, kierownik muzyczny. W maju 1978 roku zespół zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za piosenkę „Wariacje na temat skrzypka Hercowicza” w wykonaniu Grzegorza Bukały oraz wyróżnienie dla Rudiego Schuberta. W czerwcu 1978 zdobył Nagrodę Dziennikarzy na festiwalu w Opolu, zaś w sierpniu zaprezentował koncert towarzyszący festiwalowi w Sopocie.
W latach późniejszych skład instrumentalny zespołu tworzyli muzycy jazzowi, m.in. Ryszard Styła – gitara, Tadeusz Leśniak– instrumenty klawiszowe, Zbigniew Seroka – gitara, Marek Patrzałek – gitara basowa, Wojciech Cichocki – perkusja, Paweł Ścierański – gitara, Wacław Juszczyszyn – gitara. W 1989 roku z zespołu odszedł Grzegorz Bukała, a grupa zawiesiła działalność.
21 czerwca 2001 Wały Jagiellońskie wystąpiły w starym i nowym składzie (łącznie 13 osób, choć bez Grzegorza Bukały) na koncercie w Teatrze Leśnym w Gdańsku.
W lipcu 2008 podczas programu Jak oni śpiewają Rudi Schuberth zapowiedział reaktywację Wałów Jagiellońskich pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie.
30 lipca 2008 r. Rudi Schuberth oficjalnie reaktywował zespół pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie. Aktualny skład: Rudi Schuberth (lider) - wokal, Andrzej Pawlukiewicz - instrumenty klawiszowe, Zbigniew Seroka - gitara, Tadeusz Leśniak - instrumenty klawiszowe, Wojciech Bobrowski - gitara, Artur Malik - instrumenty perkusyjne.
Albumy:
- 1981: Etykieta zastępcza
- 1983: Kukuła disco
- 1985: Dziękujemy za umożliwienie
- 1987: O.R.S. Wały Jagiellońskie
- 1988: 1978-1988