ukryj menu          

Nie zgnębi

słowa: Jan Sztaudynger
muzyka: Sylwek Szweda 1980 r.
(utwór powinien trwać 13 sekund)
       E                        A7H7         E

Nie zgnębi mnie  byle przytyk,

      E                   A7     H7                E    A7 E H7 E7

W dupie miejsce  mam dla krytyk.

 

1980
Jedyne odśpiewanie tej fraszki miało miejsce na jakimś festiwalu piosenki.
Niestety po jej wykonaniu Sylwek został natychmiast zdjęty ze sceny
i nie zdążył powiedzieć, że to fraszka Jana Sztaudyngera. Tak więc mówię to teraz.

Jan Izydor Sztaudynger (ur. 28 kwietnia 1904 r. w Krakowie, zm. 12 września 1970 r. w Krakowie) – polski poeta i satyryk.
Miał w żyłach polską, niemiecką i francuską krew, a także ciekawą genealogię. Wiersze pisał już w dzieciństwie, jako 9 letni chłopiec napisał wypracowanie o wakacjach wierszem, co zadziwiło zarówno jego kolegów jak i nauczyciela. Był uczniem II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (gdzie w 1927 roku uzyskał doktorat). Debiutował tomikiem wierszy „Dom mój” ze wstępem Karola Huberta Rostworowskiego w roku 1925.
Członek grupy literacko-artystycznej Helion. W latach 1928-1935 nauczyciel szkół średnich, organizator i teoretyk teatrów lalkowych. W latach 1937-1939 pracownik Kuratorium Szkolnego w Poznaniu i wykładowca na Uniwersytecie Poznańskim. Po wojnie osiadł w Szklarskiej Porębie i w Łodzi, gdzie do roku 1954 pracował w Państwowej Szkole Dramatycznej Teatru Lalek. Był także współorganizatorem teatrów oraz, w latach 1950-1954, redaktorem czasopisma „Teatr Lalek”. Od 1955 do 1970 r. mieszkał w Zakopanem. Tłumaczył również z literatury niemieckiej (m.in. Johanna Wolfganga Goethego).
Ojciec Anny Sztaudynger-Kaliszewicz autorki wspomnień o ojcu Życie nie jest fraszką: opowieść o pasjach, przyjaźniach i przesądach Jana Sztaudyngera (1994) i ekonomisty Jana Jacka Sztaudyngera.
Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Całujcie mnie wszyscy w dupę
Piosenka ze spektaklu "Tuwim dla dorosłych" - Nova Scena Teatru Roma, Warszawa ( premiera 15 stycznia 2011)
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę