ukryj menu          

Bawitko

słowa i muzyka: Andrzej Poniedzielski
d               C            d

Wagą zabraną Temidzie

       d       C                    d

Bawimy się w sprawiedliwość

       d           C    F          g

Na jednej szali zło kładziemy

          d        C           d

Na drugiej dobro i miłość.

 

  d       C                d             C

Oj nieładnie człowieku, nieładnie

  d       C                d              

Oj nieładnie człowieku oj brzydko

   d                C                 d           C

Ty się całe życie tylko bawisz i bawisz

     d                     C                 d

Czasem sobie zmieniasz bawitko.


Wszyscy się cieszą z równowagi
Gardła zdzierają w wiwatach
Wszyscy się cieszą z równowagi
Wskazówki puszczają po latach.

Jest jeszcze jedna zabawa
Też popularna choć nienowa
Do niej potrzebnych jest dwoje ludzi
I słowa, słowa, słowa.

Słowami bawimy się w miłość
Słowa składamy w kwiatach
Potem przykrywa je liść jesieni
Odgrzebujemy po latach.

Bawitko
Bawitko

Andrzej Poniedzielski (ur. 4 lipca 1954 w Iwaniskach) - poeta, autor tekstów piosenek, humorysta, twórca scenariuszy.
Od 1980 roku jego żoną jest Elżbieta Adamiak. Ma córkę Katarzynę i syna Michała (oboje ur. w 1981 roku). W październiku 2008 roku został dziadkiem Zuzanny (córka Michała), zaś w marcu 2009 roku przyszła na świat jego druga wnuczka - Hanna (córka Katarzyny).
Po ukończeniu szkoły podstawowej, a następnie Technikum Elektronicznego w Kielcach (1969-1974) rozpoczął studia na Politechnice Świętokrzyskiej (1974-1980) na kierunku „automatyka przemysłowa”, które ukończył z dyplomem magistra inżyniera automatyka. Będąc jeszcze uczniem technikum, założył szkolny kabaret, organizował występy artystyczne z okazji uroczystości szkolnych, również ze swoim udziałem, brał udział w działalności szkolnego radiowęzła.
Jest autorem ponad 200 wierszy oraz tekstów ponad 20 piosenek Elżbiety Adamiak. W 1987 ukazała się jego pierwsza płyta długogrająca (Elżbieta Adamiak & Andrzej Poniedzielski - Live, Pronit). Pisze także teksty dla Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Lory Szafran, Anny Treter, Grzegorza Turnaua i Tadeusza Woźniaka. Pisał teksty do muzyki Elżbiety Adamiak, Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla, Jerzego Satanowskiego.
Wspólnie z Adamem Opatowiczem w Teatrze Polskim w Szczecinie stworzył spektakle: „Piosennik” (2004) i „Stacyjka Zdrój” (2007). W roku 2006, wraz z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim stworzył spektakl parateatralny „Chlip-Hop - czyli nasza mglista laptop-lista”. W lutym 2007 roku napisał scenariusz i wraz z Adamem Opatowiczem wyreżyserował spektakl „Album rodzinny” oparty na piosenkach i tekstach Jana Kaczmarka.
Wraz z Arturem Andrusem tworzy wieczory kabaretowe w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej „Przechowalnia”. 4 lipca 2002 roku, w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” miała premierę jego pierwsza solowa płyta „13 łatwych utworów tanecznych”. W serii „Biblioteka bardów” nakładem Wydawnictwa „Twój Styl” ukazały się wiersze i teksty Andrzeja Poniedzielskiego. Tomik zilustrował jego syn Michał.
Andrzej Poniedzielski od kwietnia 2003 roku publikuje „Felietony z wierszem” w miesięczniku ”Zwierciadło”. Regularnie pisuje też felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop”. Razem z Arturem Andrusem pisał dialogi i występował w drugoplanowej roli portiera w odc. 1-11 serialu „Sprawa na dziś” (2003). W filmie Zamknięci w celuloidzie (2007) grał samego siebie.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę