ukryj menu          

Babę zesłał Bóg

słowa i muzyka: Sławomir Wolski
           

Babę zesłał Bóg

   

Raz mu wyszedł taki cud,

            d

Babę zesłał Bóg

             a

Coś innego przecież mógł.

            F                    E

Żeby dobrze zrobić wam,

            F                    E

Żeby dobrze zrobić wam,

                       a

Babę zesłał Pan.

  

 

Bóg też chłopem jest
Świadczy o tym Jego gest,
Bóg też chłopem jest
Tak jak swing i blues i jazz.
Żeby z baby ciągle drwić,
Żeby z baby ciągle drwić,
Trzeba chłopem być.

Bóg ci zesłał mnie
Byś miał kogoś w noc i dzień,
Bóg ci zesłał mnie
Ty się z tego tylko ciesz.
Z woli nieba jestem tu,
Z woli nieba jestem tu,
Więc się do mnie módl.

Renata Przemyk - Babe zeslal Bog [Awa68]
Koncert Renaty Przemyk (live) - "Bo Babę zesłał Bóg" + Wrażenia z koncertu

Renata Przemyk (ur. 10 lutego 1966 w Bielsku-Białej) – polska piosenkarka, kompozytorka.
Z wykształcenia jest bohemistką. Sprzedała ponad 500 tys. egzemplarzy wszystkich płyt.
Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 1989, na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki
w Krakowie, gdzie zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Przez rok śpiewała w zespole Ya Hozna. Po rozstaniu z zespołem w listopadzie 1990 r. rozpoczęła karierę solową. Zapraszana była na wiele ważnych festiwali piosenki, m.in. do Opola, Jarocina, Wrocławia i Sopotu.
Nagrała dziesięć płyt, w tym jedną z muzyką do spektaklu teatralnego Balladyna w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Większość z jej płyt zdobyła tytuł: złotej płyty. W 2003 wydała album z największymi przebojami (m.in. „Babę zesłał Bóg”, „Protest Dance”, „Ostatni z zielonych”, „Zero”, „Bo jeśli tak ma być”), podsumowujący jej dotychczasową karierę. Na tej płycie utwór „Kochana” wykonała w duecie z Kasią Nosowską.
Artystka wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, USA). Od niemal 20 lat współpracuje z Anną Saraniecką, która jest autorką tekstów jej piosenek oraz menedżerem.
W 2008 zadebiutowała jako aktorka teatralna rolą Hortensji w spektaklu „Terapia Jonasza” w chorzowskim Teatrze Rozrywki (reż. Jacek Bończyk), w 2009 można oglądać ją w roli Meksykanki w przedstawieniu „Tramwaj zwany pożądaniem” (reż. Dariusz Starczewski). Skomponowała również muzykę do songów w spektaklu Freda Apke - „Odjazd”.
W 2009 roku Renata Przemyk założyła akustyczne trio o nazwie Acoustic Trio. Nowy projekt zakłada więcej improwizacji podczas koncertów. W repertuarze Acoustic Trio znajdują się kameralne, wyciszone, melancholijne utwory artystki.

Sławomir Wolski (ur. 2 stycznia 1957 r. w Łukowie) - polski muzyk, autor tekstów piosenek, kompozytor, aranżer,instrumentalista, copywriter. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Członek stowarzyszenia ZAKR i ZAIKS.
Działalność artystyczną rozpoczynał w latach 1978–1985 jako autor i wykonawca własnychballad, które śpiewał przy akompaniamencie gitary w nurcie tzw. autorskiej piosenki studenckiej. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na festiwalach piosenki amatorskiej i studenckiej.
W latach 1984–1989 pisał teksty piosenek dla wykonawców z kręgu muzyki jazz i rock, m.in. dla Grażyny Auguścik, Martyny Jakubowicz oraz dla zespołu Daab, który do dziś ma w swymrepertuarze piosenki autorstwa S. Wolskiego, m.in. "Podzielono świat", "Przesłanie z daleka", "Nie wolno"(nie ufać).
W 1985 r. S. Wolski rozpoczął trwającą do dziś współpracę z toruńskim piosenkarzem -Mariuszem Lubomskim. Jednym z ich pierwszych, wspólnych utworów był "Underground" - piosenka Toma Waitsa, do której S. Wolski napisał polski tekst. Mariusz Lubomski zaśpiewał ją w 1987 r. na XXIII Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, zdobywając główną nagrodę. Obaj twórcy założyli w 1988 r. zespół Lubomski Na Reszcie, którego repertuar stanowiły wyłącznie piosenki z tekstami S. Wolskiego. Formacja nie zrealizowała płyty, jednak dużo koncertowała, nagrywała dla radia i tv, a piosenka pt. "Spacerologia", gościła na liście przebojów radiowej Trójki. Po rozwiązaniu zespołu (1991), większość piosenek z repertuaru zespołu Lubomski Na Reszcie znalazła się na solowych płytach M. Lubomskiego - "Śpiewomalowanie" (1994) oraz "Lubomski w Trójce" (1998). W kwietniu 2008 r. M. Lubomskizaprezentował nowy program pt. "Nie skreślaj mnie", wypełniony głównie piosenkami z tekstami S. Wolskiego.
W maju 1989 r. S. Wolski w roli akordeonisty wystąpił u boku Renaty Przemyk na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Renata Przemyk zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy, wykonując piosenki autorstwa S. Wolskiego. W efekcie tego sukcesu wspólnie powołali do życia zespół Ya Hozna. Wydana w 1990 r. winylowa płyta długogrająca Ya Hozna weszła do kanonu polskich wydawnictw muzycznych i doczekała się od tamtej pory kilku reedycji, już w wersjach compact disc. Pochodzące z niej piosenki autorstwa S. Wolskiego, takie jak "Babę zesłał Bóg", "Kochaj mnie jak wariat", "Protest dance/Tańczę na stole", cieszą się nieustającą popularnością wśród nowych pokoleń słuchaczy. Po rozstaniu z R. Przemyk (1990), S. Wolski nadal prowadził zespół Ya Hozna i pod tym szyldem wydał kolejną płytę pt. "Szafa gra" (1995), na której objął też rolę wokalisty. Zespół Ya Hozna zawiesił działalność w 1996 r.
W 1992 r. S. Wolski zaczął jednocześnie wykonywać zawód copywritera, a także kompozytora muzyki reklamowej. Ma na swym koncie wiele nagród za literackie kreacje kampanii reklamowych (m. in. Złote Orły, KTR) oraz nagrodę Tytana na festiwalu reklamy KrakFilm 1995 za muzykę do filmu reklamującego piwo piwo EB. W środowisku reklamowym S. Wolski od 1999 r. funkcjonuje jako partner grafika, malarzai reżysera - Michała Slezkina, z którym tworzą freelancerski butik kreatywny - "DrSensitive" .
W 2008 r. Sławomir Wolski, wspólnie z Michałem Slezkinem i Marcinem Willmannem otworzył internetowy serwis filmowy - "Millionyou", skupiający entuzjastów amatorskiego kręcenia filmów. Serwis łączy funkcje rozrywkowe, edukacyjne oraz reklamowe.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę