ukryj menu          

Gawędziarze

słowa: Bogusław Nowicki
muzyka: Jarosław Dzierżak

( e D G D e D e )x2 

 

e             D                   e

Takie zwykłe, takie małe

             D                  e

Tutaj mają wielką wagę,

                 D            e

Wykrzykniki kolorowe

             D                      e

Wyglądają wciąż jak nowe.

 

             D                   e

Gawędziarze, gawędziarze

              D                  e

Odgrzebują stare sprawy

              D                   e

Przy ognisku i przy kawie

             D              e

Nieciekawe i ciekawe.

  
             D

O tym jak kiedyś w górach

           D                      e

„Na pomoc” ktoś krzyczał głośno.

            D

O tym jak na Mazurach

    D                 e

Ktoś złamał wiosło.

             G                 D

O tym jak patyk trzasnął

           a                          e

Gdy wiatr za mocno dmuchał.

      G                D

I chyba każdy już zasnął

   a                  e       ( e D G D e D e )x2 

Tylko autor słuchał.

 

Oczy szerzej się otworzą

I przypomną i pomarzą,

Oni już nie mają czasu,

Może dzieciom się przydadzą.

 

Opowieści, opowieści

Takie tanie, no bo własne.

Uśmiechają się, a jeśli

Przesadziłeś coś nie zasną.

 

O tym jak…

Bogusław Nowicki w swojej kultowej piosence - " Gawędziarze"
Gawędziarze
Gawędziarze - Nocny Maraton Piosenki Legionowo 2009 cz. 2
Formacja i Waldek Mieczkowski "Gawędziarze"
GawędziarzeBogusław Nowicki - absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika 
w Toruniu. Autor tekstów piosenek, poeta, kompozytor, satyryk, felietonista, dziennikarz radiowy, przedstawiciel nurtu piosenki autorskiej. Ma także na swoim koncie powieść 
w odcinkach, nagrodzone słuchowiska radiowe i reżyserię sztuki teatralnej.
Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1975 r., gdzie otrzymał nagrodę za piosenkę „Orzeł”. Podobnie było w następnym roku. Z kolei na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie otrzymał Grand Prix za utwór „Uśmiechnięte dziewczyny nadworcach”. Ta piosenka oraz inny wielki przebój pt. „Gawędziarze” nagradzane były na wielu festiwalach i przeglądach (m.in. YAPA, BAZUNA) zdobywając tytuły piosenek roku.
W stanie wojennym tworzył teksty satyryczne, ośmieszające ówczesne realia, a jego kabaret „Pająk” zdobywał nagrody na przeglądach (m.in. krakowski KIKS, zakopiańskie Złote Rogi Kozicy), występował w programach telewizyjnych (m.in. krakowskich Spotkaniach z Balladą) i borykał się z cenzurą, by ostatecznie otrzymać zakaz występów.
Po rocznej przerwie wystąpił na festiwalu w Opolu, gdzie zdobył nagrodę za piosenkę „Teoretyrada” zaprezentowaną w pamiętnym kabaretonie „Ostry dyżur”. Jak się później okazało, było to jedyne publiczne wykonanie tego utworu, natychmiast objętego zakazem prezentacji w mediach i na scenie.
Oprócz piosenek pisanych dla siebie, Bogusław Nowicki tworzy teksty dla innych artystów, śpiewających w najróżniejszych stylach, m.in. dla: Doroty Stalińskiej, Grażyny Świtały (znany utwór „Naprawdę czeka ktoś”), Marzeny Ślusarskiej, Ewy Urygi, Doroty Lanton, Bogusława Meca, Marka Hojdy, a także zespołów rockowych, jak: Mobilizacja, Haeven Blues (późniejsza Mafia, piosenka ”Nie tak”, Opole’89”) czy heavy-metalowy Spider. Widzowie telewizyjnej „Jedynki” znają go również jako autora i wykonawcę żartobliwej, tytułowej piosenki programu „Kawa czy Herbata”. Pisuje również piosenki dla dzieci.
Przede wszystkim jednak jest twórcą własnych, bardzo osobistych ballad, które wydał na dwóch płytach. Pierwsza z 1995 r. nosi tytuł „Ballady”, druga z 1999 r. - „Oceany”.
 
Jest także animatorem działań promujących polską piosenkę literacką. To on ukuł termin „piosenka z tekstem” (taki tytuł miała jego audycja, którą prowadził przez lata w radiowej „Trójce”) starając się zerwać ze stereotypem myślenia o piosence autorskiej, kojarzącej się ze smutnym poetą z gitarą. Prowadzi nocne audycje poświęcone temu gatunkowi w Programie 1. Polskiego Radia. Był jednym z inicjatorów festiwalu „Augustowskie Noce z Balladą”, 
w 1997 r. wicedyrektorem Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA, a także jurorem obu tych festiwali. Ponadto jest Członkiem Zarządu Sekcji Literackiej w Stowarzyszeniu ZAiKS, wiceprezesem SLM „Ballada”, a od czerwca 2004 r. prezesem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów "ZAKR".
 
Piosenki Bogusława Nowickiego mówią o człowieku, jego marzeniach i tęsknotach. Liryka miesza się tam z autoironią i humorem, wzruszenie z rozbawieniem. Jego recital zawiera głównie piosenki z najnowszej płyty pt. „Oceany”, a także kilka wcześniejszych utworów, 
w tym słynne: „Uśmiechnięte dziewczyny na dworcach” i „Gawędziarze”. Bogusławowi Nowickiemu akompaniującemu sobie na gitarze towarzyszy znakomity gitarzysta i aranżer Leszek Matecki.
 
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę