ukryj menu          

Hiszpanka z Callao

słowa: Henryk Czekała i Sławomir Klupś
muzyka: Oryg. „The Spanish Lady” mel. Trad.
(z repertuary zespołu „Mechanicy Shanty”)
               G                        e                           a           G              D

Przepuściłem znów całą forsę swą na hiszpańską dziewkę z Callao.

              G                   e                          a        G        D

Wyciągnęła ze mnie cały szmal i spłukałem na nią się do cna.

  G                  D                      G                  D

Już znikają główki portu w którym stary został dom,

     G                e                   a      G        D

Znów za rufą niknie w dali ukochany stały ląd.

 

   G                      e                 a         G          D

Dalej chłopcy rwijmy fały, niech uderzy w żagle wiatr,

        G                   e                 a    G           D

W morze znowu wypływamy, ile tam spędzimy lat?

 

Już niejeden pokład mym domem był i niejeden bat mnie w plecy bił.
Choć robota ciężka i żarcie psie, w Callao po rejsie znajdziesz mnie.
Więc znikają główki portu w którym stary został dom,
Znów za rufą niknie w dali ukochany stały ląd.

 

Zaprószyłem tam nieraz głowę swą w barze u Hiszpanki z Callao.
Butlę rumu wielką dała mi i ciągnęła ze mną aż po świt.
Więc znikają główki portu w którym stary został dom,
Znów za rufą niknie w dali ukochany stały ląd.

 

A pod Cape Horn gdzie nas poniesie wiatr popłyniemy z sztormem za pan brat.
Przez groźne burze, grad i lód dojdziemy aż do piekła wrót.
Choć grabieją z zimna ręce, zadek mokry dzień i noc,
Jedna myśl rozgrzewa serce - o Hiszpance z Callao.

Mechanicy Szanty - Hiszpanka z Callao

Zespół „Mechanicy Shanty” powstał na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej organizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego i Wodnego w Gdyni. Zaczyn zespołu zawiązał się zimą 1985 roku i oparł się o członków różnych grup śpiewających pieśni żeglarskie, m.in. „Achterwaterbaksztag”, „Orza”, oraz uczestników - warsztatowiczów jak : Marek Gula, Mariusz Zawiszewski, Andrzej Stanik i wielu innych.
Początkowo nie myśleliśmy o zespole, a o wspólnych warsztatowych nagraniach, aby po tym śpiewaniu został jakiś ślad. Jak czas pokazał z tych kilkunastu, a może nawet 20-30 osób, które w tym przedsięwzięciu brały udział, zostało ośmiu, czy dziewięciu największych zapaleńców, zawsze obecnych na próbach, nagraniach, itd. Jak się później okazało oni stanowili trzon zespołu. Na jednej z kolejnych sesji nagraniowych realizator zapytał : „Kto wy właściwie jesteście, co to za zespół””, my na to: „… że nie zespół, tylko, że z warsztatów, i w ogóle…”, aż ktoś dla żartu rzucił, że skoro z warsztatów to MECHANICY, następny dorzucił, że SHANTY i tak już zostało do dziś. Kiedy stwierdziliśmy, iż jesteśmy zespołem próbowaliśmy tę nazwę zmienić na nieco mądrzejszą, jak nam się wydawało. Były propozycje typu: Szantymeni Bałtyku, Wielkie Tankowce i wiele jeszcze innych mniej lub bardziej trafionych pomysłów, ale piosenki przez nas śpiewane i nazwa już zaczęły funkcjonować w światku żeglarskim, więc została i trwa do dziś:

”MECHANICY SHANTY” - Polska.
Dlaczego „Polska”? Wyniknęło to stąd, że wszyscy członkowie Zespołu byli i są z różnych miast całej Polski, tj. aktualnie: dwóch z Warszawy, a po jednym z Bydgoszczy, Leszna, Bytomia i Sieradza, mimo to spotykamy się by wspólnie grać i śpiewać. Te odległości są potwornie uciążliwe, bo jak tu prowadzić systematyczne próby, pisać wspólnie piosenki, nie mówiąc o normalnie potrzebnych do życia spotkaniach towarzyskich. Jakoś sobie z tym radzimy, najczęściej spotykamy się u któregoś z nas w domu i w trakcie weekendu próbujemy coś robić. Szczególnie nasila się to w sytuacji kiedy zbliża się ważna dla nas impreza (festiwal, koncert, nagranie…). Drugi sposób to wykorzystywanie maksymalne czasu przed i po imprezach, na to żeby przeprowadzić coś co może przypominać próbę. I to już wszystko, tak wygląda nasza praca nad nowymi piosenkami, nowym programem, czy czymkolwiek. Dobrze w tym momencie widać jak daleko nam do normalnej zespołowej pracy. Z drugiej strony, może te duże odległości, powodują, że przy takich różnicach w charakterach i temperamentach, mamy jeszcze siłę by po tylu latach WSPÓLNIE grać i śpiewać.
W lutym 1987 roku wykrystalizował się podstawowy skład Zespołu, w którym działaliśmy do maja 1991 roku. W tym czasie nagraliśmy pierwszą profesjonalnie wydaną kasetę i płytę (wyprodukowaną przez Polskie Nagrania pod tytułem „Mechanicy Shanty”, z takimi piosenkami jak : Żegluj, Marco Polo, Herzegen Cecille, Płyńmy w dół do starej Maui, Pacyfik, Dziki włóczęga, Green Horn… ).
W tym też czasie zaczęły się pierwsze „poważne” sukcesy, m.in. udział w:
 • Shanties” 86 - jako ciekawostka festiwalu. Byliśmy sensacją w szantowym Krakowie, bo używaliśmy gitary basowej, co było „niedopuszczalne”, jak na tamte czasy. Wystarczy dziś zobaczyć jakich się używa instrumentów, a stanie się jasne dlaczego wtedy byliśmy nowatorscy, a dziś jesteśmy tradycyjni. Potem były kolejne „poważne” sukcesy
 • Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej Gdynia 1987: zdobycie I miejsca w interpretacji piosenki morskiej, II miejsca w konkursie piosenki autorskiej;
 • Festiwal Wiatrak”87 w Świnoujściu : zdobycie I nagrody w interpretacji piosenki żeglarskiej;
 • Shanties”88 w Krakowie : II miejsce w kategorii pieśni kubryku, III w interpretacji starej shanty i najważniejsza chyba dla Zespołu NAGRODA PUBLICZNOŚCI.

Henryk Czekała - pseudonim: "Szkot" (ur. 8 czerwca 1965) polski artysta, jeden z głównych przedstawicieli polskiej muzyki szantowej. Od 1985 występuje jako wokalista w zespole         Mechanicy Shanty. Jest głównym autorem tekstów w tym zespole.

Mechanicy Shanty - polski zespół szantowy założony w 1985 na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej w Gdyni. Skład zespołu ostatecznie wykrystalizował się około 1987 roku.
 • Henryk Czekała „Szkot” (ur. 8 czerwca 1965) - gitara, wokal, teksty
 • Lech Klupś „Lesiu” (ur. 30 sierpnia 1966) - gitara, wokal, teksty
 • Jacek Ledworowski „Fiskalny” (ur. 1 kwietnia 1970) - gitara basowa, wokal
 • Michał Karczewski „Misiek” (ur. 10 września 1960) - banjo, wokal
 • Andrzej Bernat „Bebik” (ur. 1 kwietnia 1969) - akordeon, harmonijka, wokal
 • Piotr Ruszkowski „Picek” (ur. 20 listopada 1968) - mandolina, gitara, gitara dobro, banjo.
ATLANTYDA

Skład zespołu: Piotr Bułas, Remigiusz Kaliszkowski, Sławomir Klupś, Radosław Kruszyna, Jarosław Stokowski
„Atlantyda” to zespół złożony z muzyków Trójmiasta i Warszawy, z których część współtworzyła wcześniej znane grupy sceny "szantowej". Repertuar muzyczny stanowią tradycyjne i współczesne piosenki morskie autorstwa założyciela grupy Sławomira Klupsia."Marco Polo", "Pacyfik", "Stara latarnia", "Pożegnalny ton", to tylko część utworów jego autorstwa, które znane są wszystkim miłośnikom morskiego śpiewania. Zespół od lat jest gościem największych festiwali szantowych, laureatem wielu nagród, m.in. plebiscytu 20-lecia na najbardziej znane piosenki morskie, oraz gospodarzem Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni.
Koncerty „Atlantydy” to mieszanka starych i nowych utworów w akustycznym brzmieniu, zawierające w sobie elementy muzyki folkowej oraz bluegrasu, tematycznie związanej z morzem i żeglowaniem.


Mechanicy Shanty - polski zespół szantowy założony w 1985 na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej w Gdyni. Skład zespołu ostatecznie wykrystalizował się około 1987 roku.

 • Henryk Czekała "Szkot" (ur. 8 czerwca 1965) - gitara, wokal, teksty
 • Lech Klupś "Lesiu" (ur. 30 sierpnia 1966) - gitara, wokal, teksty
 • Jacek Ledworowski "Fiskalny" (ur. 1 kwietnia 1970) - gitara basowa, wokal
 • Michał Karczewski "Misiek" (ur. 10 września 1960) - banjo, wokal
 • Andrzej Bernat "Bebik" (ur. 1 kwietnia 1969) - akordeon, harmonijka, wokal
 • Piotr Ruszkowski "Picek" (ur. 20 listopada 1968) - mandolina, gitara, gitara dobro, banjo, wokal

dyskografia:
 • Mechanicy Shanty (LP, MC)
 • Zapach lądu (MC)
 • Live 97' - 1997 (MC, CD)
 • W granicach folku - 1999 (MC, CD)
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę