ukryj menu          

Jakże blisko

słowa: Wojtek Bellon
muzyka: Wacek Juszczyszyn
 
Jasnowłosej
       c9

Jakże blisko zostało mi

         f9                   f

Do końca tej podróży

           d07                 d0

Przyśpieszam więc Ikara lot

            c9 

By cię ujrzeć

       c9 

I niczym ćma do butelki lgnę

             f9    f

By się upić

      d07                      d0 

I śmieję się wciąż śmieję się

                 c9 

By cię wzruszyć

 

                     As7+                   g7

Jak wiele świetlnych minęło lat

               b9                         C

A pozostało ile ciemnych dni

     f                        d0

Wiele lat wiele świetlnych lat

    a0            G   ( c9)   

Ciemnych dni              /x2

 

       c9

Życie jest pono kołem co się toczy

            f9                                           f

W warunkach dialektycznie określonych

               d07                             d0

Lecz wszechświat gdzie nie ogarniesz

      c9 

Galaktyk ciąg nieogarniony

               c9

Gdzie zwykła pieśń człowieka

                   f9                f

Który spokoju pozbawiony

           d07    d0

Gdzie ty i ja ty i ja

             c9

Gdzie dom nasz domu spragnionych

 

Jak wiele świetlnych minęło lat

A pozostało ile ciemnych dni

Wiele lat wiele świetlnych lat

Ciemnych dni          /x2

 

Jakże blisko zostało mi

Do końca tej podróży

Więc śmieję się wciąż śmieję się

By cię wzruszyć

Jakże blisko zostało mi

Do końca tej podróży

Więc śmieję się

Wciąż śmieję się…

c9 c9 f9 f9 d07 d07 As7+ As7+
 
Wolna Grupa Bukowina - Jakże blisko (www.PoezjaSpiewana.pl)

Wojtek Bellon - urodził się w 1952 r. w Kwidzynie, rodzinnym mieście jego matki, Wandy ze Stępnikowskich. Niebawem z rodzicami przeprowadził się na krótko do Opola Lubelskiego, skąd pochodził jego ojciec, Jerzy. Tam przyszła na świat jego siostra Małgorzata, od wielu lat żona Konstantego Miodowicza. Następnie rodzina Belonów przeniosła się do Skarżyska Kamiennej, gdzie Wojtek w 1959 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej. W 1965 rodzina Belonów osiadła w Busku-Zdroju. Tu Wojtek kończył szkołę podstawową, VII i VIII klasę w Szkole Ćwiczeń przy ówczesnym Liceum Pedagogicznym i Studium Nauczycielskim. Następnie od 1967 uczęszczał do buskiego Liceum Ogólnokształcącego.
W liceum Wojtek Belon dał się poznać jako zapalony turysta, członek PTTK. Wszędzie brał ze sobą gitarę. Na biwakach, przy ogniskach grał i śpiewał ówczesne szlagiery, ale też powoli zaczynał śpiewać własne utwory. Będąc licealistą pierwszy raz wystąpił publicznie z własnymi piosenkami. Latem 1971, wraz z młodszą koleżanką z buskiego liceum, Grażyną Kulawik, zadebiutowali razem na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie i zdobyli jedną z głównych nagród. To dało początek Wolnej Grupie Bukowina
Po maturze w 1971 zdawał na historię sztuki, na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale nie został przyjęty. Od września tego roku do czerwca roku następnego studiował w Studium Nauczycielskim w Tarnowie na kierunku Wychowania Muzycznego. Wraz z J. Kaźmierczakiem i J. Korzeniowskim próbował stworzyć zespół poetycko-muzyczny przy DK Azoty. Mimo jego powrotu do WGB zespół Litsong kierowany przez J. Kaźmierczaka powstał, a w jego repertuarze znalazły się dziś już raczej trudne do znalezienia utwory z muzyką J. Kaźmierczaka i tekstami W. Bellona, mimo że nagrano je z udziałem W. Bellona w radio Belferek działającemu przy Domu Studenta SN w Tarnowie. Później brał udział w kilku przeglądach piosenki turystycznej (m.in. na gdańskiej „Bazunie”), gdzie zdobywał laury.
Po roku spędzonym w Tarnowie wrócił do Krakowa gdzie rozpoczął studiowanie filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Znaczącym sukcesem była pierwsza nagroda na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974. Od tej pory Wolna Grupa Bukowina znalazła się w gronie najlepszych i najpopularniejszych przedstawicieli piosenki studenckiej i turystycznej.
W 1977 ożenił się z Joanną Kornagą, pochodzącą ze Szczawnicy studentką etnografii UJ. W 1978 r. urodziła się im córka Olga. Żonie i córce Wojciech Belon poświęcił wiele swoich lirycznych wierszy i piosenek, w których Joannę nazywał „Jasną” lub „Jasnowłosą”.
Belon wraz z Wolną Grupą Bukowiną jeździł z koncertami po całym kraju. Śpiewanie stało się ich źródłem utrzymania. Stali się profesjonalistami. Z czasem – jak twierdził – zatracili pierwotny sens swego muzykowania, jakim było wspólne bytowanie, wspólnie przeżywana radość ze śpiewania, z bycia razem. Dlatego w 1982 zespół zawiesił działalność. Przez krótki okres Belon współpracował z „Wałami Jagiellońskimi”. Po odejściu z tej grupy występował samodzielnie, albo z gitarzystami „Bukowiny”: Wojciechem Jarocińskim, Wacławem Juszczyszynem, Janem Hnatowiczem.
Na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „Włóczęga '85” w Zielonej Górze wystąpił gościnnie, akompaniując sobie na gitarze. Recytował swoje nowe wiersze, śpiewał nowe i stare piosenki.
 
Wojtek Bellon zmarł w nocy z 3 na 4 maja 1985 w jednym z krakowskich szpitali. Okoliczności jego śmierci przez lata pozostawały niewyjaśnione, choć domyślano się, że były związane z chorobą alkoholową. Poza tym artysta od wczesnej młodości, zmagał się z bolesnym schorzeniem nerek.
Na stronie Wolnej Grupy Bukowina o śmierci Belona napisano: „…krążą dziesiątki historyjek. Prawda jest tylko jedna, lecz nie będzie nigdy ci udostępniona. Ci, którzy ją znają, strzegą jej bardzo starannie.”
Jednak w jednym z wywiadów Jan Hnatowicz ujawnił, że bezpośrednią przyczyną śmierci Belona, był ówczesny stan polskiej służby zdrowia i błąd lekarzy, którzy zamiast poddać go odtruciu antyalkoholowemu, zaaplikowali mu ogromną dawkę leków uspokajających, co okazało się zabójcze dla już wycieńczonego organizmu.
Jego pogrzeb odbył się w Busku-Zdroju 8 maja 1985.
W Busku-Zdroju, pod koniec maja odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj Zabrzmi Bukowina”. Organizatorem Festiwalu jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury, które nosi imię pieśniarza.

Wacław Juszczyszyn – polski gitarzysta i wokalista, kompozytor z kręgu poezji śpiewanej.
Członek zespołów Wolna Grupa Bukowina i Nasza Basia Kochana. Założyciel Kwartetu im. Kasi Kiestrzyń. Koncertował z Elżbietą Adamiak i Andrzejem Poniedzielskim.
Mieszka we Wrocławiu.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę