ukryj menu          

Zobacz Anno

słowa: Adam Ziemianin
muzyka: Wojciech Jarociński
(z repertuaru „Wolnej Grupy Bukowina”)
A a0 D H7 A D E7 A
  
  A       h7          A

Zobacz Anno śnieg mamy

A7                           D  A

przed oknem grudniowy

d                   cis7

Aniołowie przeszli w skupieniu

 h7                      A  E7

lecz nie po nich ślady

A            h7     A       A7

To organista płatki nosi

     D            E7 A

w butach filcowych

 A                     D       A

To organista płatki nosi

     h7           E7  A  A a0 D H7  A D E7 A

w butach filcowych

  

 

      A         h7               A

Właśnie spadł nam z nieba

          A7              D  A

w niebieskim waciaku

   d                      

Życzy nam szczęścia

     cis7                       h7            A  E7

kieliszek wódki wychyla na zdrowie

  A                    h7                 A

Lecz kiedyś przyjdzie smutniejszy

         A7           D          H7

niż zwykle a wtedy ci powiem

   A                    D                        A

Zobacz Anno śnieg mamy we włosach

   h7              E7A

który nie topnieje

   A                    D                        A

Zobacz Anno śnieg mamy we włosach

   h7              E7A A a0 D H7  A D E7 A

który nie topnieje

a0 a0
 
Zobacz Anno - Wolna Grupa Bukowina
Adam Ziemianin prezentuje wiersz "Zobacz Anno"


Adam Ziemianin (ur. 12 maja 1948 w Muszynie) – polski dziennikarz, poeta i autor tekstów.
Ukończył Studium Nauczycielskie, studiował filologię polską na UJ, ale studiów nie ukończył. W 1977 rozpoczął pracę jako dziennikarz w piśmie Kolejarz, następnie pisał dla gazety Echo Krakowa (do 1997). Był dziennikarzem Gazety Krakowskiej. Znany jest jako autor tekstów do piosenek śpiewanych przede wszystkim przez: Stare Dobre Małżeństwo i Krzysztofa Myszkowskiego. Sporadycznie po twórczość Ziemianina sięgali: Elżbieta Adamiak, Jacek Wójcicki, Wolna Grupa Bukowina, Rafał Nosal.
Jego poezję rozpropagowały przede wszystkim liryczne utwory skomponowane i śpiewane przez Krzysztofa Myszkowskiego (SDM).
Debiutował w 1968 na łamach Życia Literackiego wierszem "Święty Jan z Kasiny Wielkiej". W 1975 wydano pierwszym tomik Adama Ziemianina pt. "Wypogadza się nad naszym domem". Przez Ryszarda Matuszewskiego został uznany za jeden z najciekawszych debiutów tego roku. Prace Adama Ziemianina tłumaczono m.in. na język angielski, niemiecki, rosyjski, włoski.
Jest laureatem Łódzkich Wiosen Poetyckich, konkursu im. Jana Śpiewaka. W lutym 2006 r., za tom poezji Makatki otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.

Wojtek Jarociński przywędrował w góry z Chełmży, gdzie 10 maja 1950 roku pierwszy raz wyszedł nad brzeg. Próbował studiować matematykę i fizykę, jednak zawsze pociągały go bardziej góry i muzyka. Uczestniczył w pierwszej Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdzie Piosenki Turystycznej (tak wówczas brzmiała nazwa). Kilka lat później, w 1971 roku spotkał tam Wolną Grupę Bukowina. "Został zaproszony i zaakceptował formułę" - powiedział o nim lider zespołu, Wojtek Bellon, dodając, że Jarociński, jako jeden z kilku, kształtował muzyczną stronę grupy. Jedna z pierwszych piosenek Wojtka,Rzeka, weszła do klasyki Wolnej Grupy Bukowina i w ogóle - piosenki poetyckiej.
Po czterech latach studiów o Jarocińskiego upomniała się ojczyzna. Wówczas w wywiadzie dla czasopisma ITD Bellon oświadczył, że Bukowina będzie wolna, gdy Wojtek wyjdzie z wojska. 
Grał w zespole do momentu rozwiązania grupy na początku lat osiemdziesiątych. Trzymał się różnych zawodów, między innymi był ogrodnikiem. Jako alpinista pracował też w Zakładzie Usług Wysokościowych TATERNIK.
Dziś śpiewa z reaktywowaną Bukowiną. W 1995 roku założył Samozwańczą Akademię Dźwięku i nagrał niekomercyjną płytę z piosenkami autorskimi i aranżacjami innych utworów (również Bukowiny). 
W szufladzie czeka na swój czas jeszcze wiele wierszy. I fotografii, bo Wojtek robi również artystyczne zdjęcia, między innymi górskiej roślinności.
Muzyka Jarocińskiego opiera się na niekonwenconalnych rozwiązaniach harmonicznych. Każdy akord ma niepowtarzalne brzmienie. W swoich wierszach Wojtek przywołuje dalekie skojarzenia, mgliste impresje, surrealne obrazy. Mówi, że w jego twórczości chodzi przede wszystkim o ogólne wrażenie i impuls.
Wojtek planuje wydać płytę solową, przychylnie odniósłby się też do publikacji swych utworów w formie pisanej.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę