ukryj menu          

My, Pierwsza Brygada

słowa i muzyka: Andrzej Brzuchal-Sikorski
(żołnierska)
               d                         A 

Legiony to – żołnierska nuta,

               A7                        d 

Legiony to – straceńców los,

               D7                      g 

Legiony to – żołnierska buta,

                d     A  A7   d

Legiony to ofiarny stos!

 

    d              A7        d

My, Pierwsza Brygada

       g      A7        d

Strzelecka gromada,

          g                d

Na stos rzuciliśmy  

                    A           g     A7  d

Swój życia los, na stos, na stos!

 

              d                   A  

O ileż mąk, ileż cierpienia,

                A7                 d 

O ileż krwi, wylanych łez,

               D7                    g  

Pomimo to nie ma zwątpienia,

                  d         A   A7  d 

Dodawał sił wędrówki kres.

 

                    d                   A  

Krzyczeli, żeśmy stumanieni,

                      A7                             d  

Nie wierząc nam, że chcieć – to móc.

                  D7               g  

Laliśmy krew osamotnieni,

                 d              A A7  d 

A z nami był nasz drogi Wódz!

 

Nie chcemy już od was uznania,

Ni waszych mów, ni waszych łez:

Skończyły się dni kołatania

Do waszych dusz, do waszych kies.

 

Umieliśmy w ogień zapału

Młodzieńczych wiar rozniecać skry,

Nieść życie swe dla ideału

I swoją krew i marzeń sny.

My, Pierwsza Brygada - Pieśń legionów. Wykonanie z 1930 r.
PIERWSZA BRYGADA

Andrzej Brzuchal-Sikorski (ur. 1868, zm. 2 grudnia 1931) - kapitan, kapelmistrz orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, pierwszy wykonawca i aranżer Marsza I Brygady (My, Pierwsza Brygada), prawdopodobny autor muzyki do utworu. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju.
Andrzej Brzuchal urodził się we wsi Udrycze, parafia Sitaniec, w powiecie zamojskim, z małżeństwa Bartłomieja i Franciszki z Kordaszów.
W 1905 r. został kapelmistrzem, reaktywowanej w 1899 r., orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej.
10 września 1914 r., w dniu gdy oddziały strzeleckie opuszczały Kielce, kapelmistrz Andrzej Brzuchal wraz z całą orkiestrą wstąpił w szeregi strzelców. I od tego dnia kielecka orkiestra i jej kapelmistrz, który przybrał pseudonim Sikorski, towarzyszyli oddziałom J.Piłsudskiego. W 1917r. Niemcy internowali orkiestrę i jej kapelmistrza w Szczypiornie. Po odzyskaniu niepodległości Andrzej Brzuchal, wraz z innymi muzykami z orkiestry wstąpił w szeregi Wojska Polskiego.
Wiadomo, że w 1925 r. był kapelmistrzem 9 pułku piechoty w Zamościu. W 1930 r. zamieszkał u rodziny Lotków we wsi Siesławice koło Buska-Zdroju. Kilka ostatnich miesięcy przed śmiercią spędził u państwa Banasiewiczów w Buska-Zdroju. Na jego pogrzebie przybyły trzy orkiestry dęte: 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc, OSP Busko i OSP Kielce. Pożegnany został melodia Marsza Kieleckiego nr 10.
W sierpniu 2001 r., w Kielcach, na budynku przy ul. Św. Leonarda, w którym niegdyś mieściła się straż ogniowa, odsłonięta została tablica pamiątkowa o treści: "Andrzejowi Brzuchalowi, który 10.IX.1914 roku wstąpił z orkiestrą do oddziałów strzeleckich J.Piłsudskiego przynosząc ze sobą melodię Marsza Kieleckiego, później pieśni " My, Pierwsza Brygada" - Kielczanie - Związek Piłsudczyków Oddz. Świętokrzyski - Woj. Konserwator Zabytków - Pracownia Plastyczna A. i K. Moderau - Kielce 2001". Pierwsza tablica, która była umieszczona w tym miejscu w 1939, zaginęła podczas wojny.

My, Pierwsza Brygada (wł. Marsz Pierwszej Brygady) była pieśnią I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Znana jest również pod tytułem Legiony to żołnierska nuta.
Melodia pieśni to melodia Marsza Kieleckiego nr 10, utworu zapisanego w śpiewniku orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej pod numerem 10. Prawdopodobnym jej autorem był kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski, który od 1905 r. był kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, a potem, orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. On to właśnie był pierwszym wykonawcą i aranżerem tego utworu.
Gdy 10 września 1914 r. Andrzej Brzuchal-Sikorski z orkiestrą Kieleckiej Straży Ogniowej wstąpili w szeregi żołnierzy Józefa Piłsudskiego, Marsz Kielecki nr 10 zaczął towarzyszyć strzelcom i legionistom.
We wspomnieniach z tamtych lat oficer legionów Zygmunt Pomarański podaje: „przed bitwą pod Łowczówkiem, na parę dni przed świętami Bożego Narodzenia 1914 roku, orkiestra nasza z ochotników, kieleckich strażaków sformowana zagrała nam Marsza, który wówczas nie był jeszcze znany. Melodia sprawiła na nas wrażenie olbrzymie, nie mieliśmy jeszcze do niej słów, a mimo to przebrzmiewająca z niej moc tonów związana z realiami nadchodzącej bitwy, była nam bliska. Pod jej wrażeniem usłyszeliśmy rozkaz dowódcy batalionu por. Stanisława Burhardt-Bukackiego - „bagnet na broń” i pod jej wrażeniem poszliśmy do ataku”.
Słowa Pierwszej Brygady, do melodii Marsza Kieleckiego, powstawały żywiołowo, układane na kwaterach i w okopach. Po 1925 r. zostało ustalone, że pierwsza podstawowa wersja tekstu powstała latem 1917 r. w pociągu wiozącym internowanych legionistów do Szczypiorna i w samym obozie. Ostatecznie, w końcu lat trzydziestych, w Wojskowym Instytucie Historycznym orzeczono, że autorem trzech pierwszych zwrotek jest literat, pułkownik Andrzej Hałaciński, a sześciu zwrotek - oficer legionów Tadeusz Biernacki.
My, Pierwsza Brygada w latach powojennych uważana była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. Kiedy w latach 1926-1927 rozpoczęła się dyskusja, którą ze znanych pieśni uznać za hymn państwowy, m.in. proponowano, aby połączyć Mazurka Dąbrowskiego z Pierwszą Brygadą.
”3. Krzyczeli, żeśmy stumanieni,
Nie wierząc nam, że chcieć - to móc!
Laliśmy krew osamotnieni,
A z nami był nasz drogi Wódz!” - Według niektórych opinii ta część pieśni może nawiązywać do nieudanej próby wywołania powstania w 1914 roku w Królestwie Polskim. Akcja nie spotkała się wówczas z odzewem wśród ludności i Pierwsza Kompania Kadrowa musiała się wycofać.
14 sierpnia 2007 r. Minister Obrony Narodowej swym postanowieniem uznał marsz „My Pierwsza Brygada” za oficjalną pieśń Wojska Polskiego.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę