ukryj menu          

Rota

słowa: Maria Konopnicka
muzyka: Feliks Nowowiejski
   e                             H             e  

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,

                                  G  D

nie damy pogrześć mowy!

  G                            H       e

Polski my Naród, Polski lud,

     a                               e  H

królewski szczep Piastowy.

   e                               H         e

Nie damy, by nas zgnębił wróg,

 C                              a

tak nam dopomóż Bóg!

  H                             e

tak nam dopomóż Bóg!

 

   e                             H        e   

Do krwi ostatniej kropli z żył,

                              G  D 

bronić będziemy ducha,

G                               H        e

aż się rozpadnie w proch i pył,

      a                      e  H

krzyżacka zawierucha.

     e                               H         e

Twierdzą nam będzie każdy próg,

  C                             a

tak nam dopomóż Bóg!

  H                             e 

tak nam dopomóż Bóg!

  

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,

i dzieci nam germanił,

Orężny stanie hufiec nasz,

Duch będzie nam hetmanił.

Pójdziem, gdzie zabrzmi złoty róg,

tak nam dopomóż Bóg!

tak nam dopomóż Bóg!

 

Przetrwamy złego losu dni,

Duch nasz się zeń wyzwoli,

a z naszych ofiar, trudu, krwi,

powstanie mściciel doli.

W złoty wolności zagrzmi róg:

tak nam dopomóż Bóg!

tak nam dopomóż Bóg!

Rota
ROTA (Pieśń patriotyczna)

Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, ps. Jan Sawa, Marko, Jan Waręż (ur.23 maja 1842 w Suwałkach, zm. 8 października 1910 we Lwowie) – polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet.

Feliks Nowowiejski (ur. 7 lutego 1877 w Wartemborku - obecnie Barczewo na Warmii, zm. 18 stycznia 1946 w Poznaniu) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski.
Początkowo uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce (1887-1893), gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów muzycznych. Od 1893 przebywał w Olsztynie i podjął tam pracę w pruskiej orkiestrze pułku grenadierów, komponował utwory dla orkiestry wojskowej i zespołów amatorskich. Dzięki nagrodzie uzyskanej w Londynie w 1898 za kompozycję Pod sztandarem pokoju mógł podjąć studia w Konserwatorium Juliusza Sterna w Berlinie (1898), później kontynuował naukę w Szkole Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie (1900), w Akademickiej Szkole Mistrzów Maksa Brucha w Berlinie 1900-1906 oraz na Uniwersytecie Berlińskim. W latach1898-1900 pracował jako organista w kościele św. Jakuba w Olsztynie. Prowadził działalność pedagogiczną w Krakowie, Berlinie i od 1919 w Poznaniu. Często koncertował także jako muzyk-wirtuoz w kraju i za granicą. Brał czynny udział w życiu społecznym.
15 lipca 1910 w Krakowie, w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zebrane na placu Matejki, przed odsłoniętym Pomnikiem Grunwaldzkim chóry, pod batutą Feliksa Nowowiejskiego zaśpiewały po raz pierwszy słowa Roty Marii Konopnickiej.

Rota - utwór poetycki Marii Konopnickiej, a także pieśń hymniczna. Pierwszy raz Rota została opublikowana w 1908 w czasopiśmie Przodownica. Powstała pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim (zob. germanizacja).
Wiersz składa się z czterech zwrotek, z czego trzy stanowią kanon jednej z polskich pieśni patriotycznych pod tym samym tytułem, do której muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie 15 lipca 1910 na uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie zorganizowanej w rocznicę 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Połączonymi chórami z całej Polski dyrygował kompozytor. Znana jest też wersja z muzyką Władysława Krogulskiego.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była kontrkandydatem Mazurka Dąbrowskiego do określenia mianem hymnu narodowego. Pieśń była również jedną ze śpiewanych w czasie stanu wojennego w Polsce w latach 80. XX wieku; wówczas w zwrotce drugiej fragment „…Aż się rozpadnie w proch i pył / krzyżacka zawierucha” zamieniano na „…Aż się rozpadnie w proch i pył / sowiecka zawierucha”; zwrotkę trzecią i czwartą na ogół pomijano.
Od kilkudziesięciu lat melodia Roty stanowi ponadto sygnał wywoławczy Telewizji Poznań i Telewizji Gdańsk.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej