ukryj menu          

Tramwaj nr 6

słowa: Rudi Schuberth
muzyka: Rudi Schuberth, Andrzej Pawlukiewicz
(z repertuaru zespołu „Wały Jagiellońskie”)
d a E F E   d a E F E a
  
                     a                                    d

Jak dziś pamiętam dzionek ten dokładnie

                      G                                  C

Jechałem gdzieś tramwajem numer 6

                      d                                   a        

Pachniało w tym tramwaju dość nieładnie

               F                                                     E

A na dodatek coś zaczęło mnie w brzuch gnieść

                   a                              d   

Bez jakiejkolwiek możliwości ruchu

                 G                                  C

Staliśmy naprzeciwko siebie ja i ty

                 d                                   a  

Twa parasolka wbita w moim brzuchu

                     F         E                        a

Mą nogę przytrzasnęły właśnie drzwi

 

  

Poczułem nagle twe obfite kształty

Gdy tramwaj ostro zahamował na zakręcie

Pachniałaś perfumami marki „Bałtyk”

O Boże - pomyślałem - niechaj znowu skręci

Patrzyłaś w moje oczy tak odważnie

Mówiły - „Kocham, kocham, kocham twoje usta”

Gdy wtem poczułem się ciut niewyraźnie

Bo komuś obok znów odbiło się kapustą

 

Jechaliśmy tak ściśnięci, bezbolebnie

Przylepieni, przyklejeni, prawie goli

Wtem dyskretnie sięgnęłaś do kieszeni

Mówiąc cicho: „Bileciki do kontroli”

Oooo!  Izabel, Izabel, Iza, Izuniu

Proszę cię, nie wygłupiaj się…..

Andrzej Pawlukiewicz (ur. 7 sierpnia 1953 w Gdańsku) - polski muzyk, pianista, członek i kierownik muzyczny grupy "Wały Jagiellońskie", kompozytor i aranżer.
Pisał piosenki m.in. dla Elżbiety Adamiak (wziął udział w nagraniu jej płyty Do Wenecji stąd dalej co dzień).

Rudi Schuberth, właśc. Rudolf Ryszard Schuberth (ur. 30 sierpnia 1953 w Gdańsku) – polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, satyryk. Jest autorem tekstów piosenek: Córka Rybaka, Monika dziewczyna Ratownika, Wars wita i Tylko mi ciebie brak.
W 1977 r. w Gdańsku współtworzył Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat Wały Jagiellońskie. Od 1979 r. współpracował z Kabaretem TEY, występując m.in. w programach: S tyłu sklepu, Na granicy i Szlaban. Współpracował również z orkiestrami Zbigniewa Górnego (m.in. Gala Piosenki Biesiadnej i Co nam w duszy gra) oraz Aleksandra Maliszewskiego. Koncertuje w kraju i za granicą (występy dla Polonii w USA, Kanadzie, Australii).
Od 2001 do 2006 roku prowadził program Śpiewające fortepiany w TVP2, zaś od 2007 zasiada w jury programu Jak oni śpiewają.
W 2005 roku należał do pomorskiego Komitetu Honorowego Poparcia Donalda Tuska 
w wyborach prezydenckich.

Wały Jagiellońskie (pełna nazwa Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat "Wały Jagiellońskie") – grupa powstała na początku 1978 roku.
Pierwszy skład zespołu tworzyli: Grzegorz Bukała – śpiew, gitara, Rudolf Schuberth – śpiew, gitara, Adam Drąg – śpiew, gitara, Stanisław Wawrykiewicz – śpiew, gitara, Michał Jaczewski – banjo, Zbigniew Deinrych – kongi, Wojciech Laskowski – gitara, Michał Mołdawa – klarnet, Paweł Tiunin – kontrabas, Andrzej Pawlukiewicz – fortepian, kierownik muzyczny. Zespół powstał w grupie przyjaciół, którzy spotykali się i wzajemnie wspomagali na różnych festiwalach studenckich. W maju 1978 roku zespół zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (za piosenkę "Wariacje na temat skrzypka Hercowicza" w wykonaniu Grzegorza Bukały) oraz wyróżnienie dla Rudiego Schuberta, w czerwcu 1978 roku zdobył Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu w Opolu, zaś w sierpniu zaprezentował koncert towarzyszący festiwalowi w Sopocie. "Wały Jagiellońskie" w tekstach swoich piosenek opisywały ironicznie, niekiedy refleksyjnie, rzeczywistość czasów PRL-u, z całą jego tandetą i siermiężnością, stąd ogromny sukces przebojów "WARS wita was", "Do Zoo", "Rzecz o życiu", "Kupletów pęk", "Kukuła Disco", "Kombajn bizon", "Saturator" później "Monika dziewczyna ratownika" czy "Córka Rybaka".
W latach późniejszych skład instrumentalny zespołu tworzyli muzycy jazzowi, m.in. Ryszard Styła – gitara, Tadeusz Leśniak – instrumenty klawiszowe, Zbigniew Seroka – gitara, Marek Patrzałek – gitara basowa, Wojciech Cichocki – perkusja, Paweł Ścierański - gitara, Wacław Juszczyszyn - gitara. W 1989 roku z zespołu odszedł Grzegorz Bukała, a grupa zawiesiła działalność.
21 czerwca 2001 "Wały Jagiellońskie" wystąpiły w starym i nowym składzie (łącznie 13 osób!, bez Grzegorza Bukały) na koncercie w Teatrze Leśnym w Gdańsku. We wrześniu 2008 podczas programu Jak Oni śpiewają Rudolf Schuberth zapowiedział powrót Wałów Jagiellońskich do działalności. W 2009 "Wały" zostały oficjalnie reaktywowane.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę