ukryj menu          

Kochać

słowa: Andrzej Tylczyński
muzyka: Andrzej Korzyński
(z repertuaru Piotra Szczepanika)
   C          f                          C        G

Kochać – jak to łatwo powiedzieć

    C         f                         C E

Kochać – to nie pytać o nic

         F    F0               C  a

Bo miłość jest niepokojem

                  F G                           C     G

Nie zna dnia, który da się powtórzyć

 

   C                                                G

Nagle świat się mieści w twoich oczach

         F                    C         G

Już nie wiem, czy ciebie znam

        F G       F0              C  a

Chwile, kolorowe przeźrocza

     F      G                               C  G

Więdną, szybko zmienia je czas

 

   C         f                           C        G

Kochać – jak to łatwo powiedzieć

   C         f                           C  E

Kochać – tylko to więcej nic

              F       F0             C  a

W tym słowie jest kolor nieba

         F   G                                   C G

Ale także rdzawy pył gorzkich dni

  
  C                                       G

Jeszcze obok ciebie moje ramię

      F               C       G

A jednak szukamy się

     F  G            F0            C a

Może nie pójdziemy już razem

    F   G                               C  G

Słowa z wolna tracą swój sens

 

   C         f                           C        G

Kochać – jak to łatwo powiedzieć

   C        f                           C  E

Kochać – to nie pytać o nic

         F     F0                C  a

Bo miłość jest niewiadomą

                     F        G                             C  G

Lecz chcę wiedzieć, czy wiary starczy mi

"Kochać" Piotr Szczepanik
"Kochać" Piotr Szczepanik

Zmarł Andrzej Tylczyński 

Wtorek, 14 lipca (16:46) 

Znany autor tekstów do ponad 200 piosenek, m.in. przebojów "Augustowskie noce", "Domek bez adresu", "Kochać", "Goniąc kormorany", "Nigdy więcej" Andrzej Tylczyński, zmarł w sobotę w Holandii - poinformowała rodzina. 

Tylczyńskiego śpiewali tacy wykonawcy jak: Maria Koterbska ("Augustowskie noce"), Czesław Niemen ("Domek bez adresu"), Bohdan Łazuka ("Dzisiaj, jutro, zawsze"), Piotr Szczepanik ("Goniąc kormorany", "Kochać", "Nigdy więcej"), Jacek Lech ("Partyzancka ballada"), Ludmiła Jakubczak ("W zielonym zoo"), Fryderyka Elkana (Znad białych wydm"), Irena Jarocka ("Motylem jestem"). - Piosenka "Motylem jestem" to jeden z moich największych przebojów. To dzięki niej stałam się motylkiem polskiej sceny muzycznej - powiedziała Irena Jarocka. - Jest to utwór, który ciągle mi towarzyszy. Nie ma koncertu bez tej piosenki. Śpiewało mi się ją i nadal śpiewa rewelacyjnie - dodała. Jarocka wspomina pierwsze spotkanie z Tylczyńskim. 

- Pan Andrzej Tylczyński pokazał mi swój tekst. Na początku byłam nim bardzo zbulwersowana. Nie za bardzo chciałam to zaśpiewać. Nie podobał mi się fragment "motylem jestem". Bałam się, że ludzie pomyślą, że skaczę z kwiatka na kwiatek. Jednak następnego dnia zadzwoniłam do niego i powiedziałam, że biorę ten tekst - mówi Jarocka. Przypomina też, że piosenka została wykorzystana przez reżysera Jerzego Gruzę w filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka". 

Andrzej Tylczyński urodził się 1 stycznia 1925 r. w Poznaniu. Jego ojciec, Józef Tylko-Tylczyński, podporucznik rezerwy, był przed wojną aktorem poznańskich scen teatralnych - Teatru Polskiego i Teatru Nowego. W czasie wojny Andrzej Tylczyński mieszkał z rodziną w Poznaniu, gdzie po wojnie rozpoczął studia. Studiował na Wydziale Studiów Edukacyjnych w Poznaniu, a także polonistykę i historię filmu w Warszawie. Karierę zawodową rozpoczął w 1948 r. w Poznaniu, gdzie pracował jako dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego" i "Gazety Poznańskiej". Z tego okresu datuje się jego przyjaźń z Jerzym Woy-Wojciechowskim, kompozytorem "Goniąc kormorany". Łączyły ich rodzinne związki z Kleczewem - miasteczkiem w okolicy Konina. 

Na początku lat 50. wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczęła się jego działalność artystyczna. Zadebiutował tekstem "Ten mały zegarek" w 1953 r., w założonym przez siebie kabarecie Iluzjon. Był też założycielem i kierownikiem literackim i artystycznym kabaretu Panopticum oraz zespołu Wiślanie 69. Współpracował także z tygodnikiem "Szpilki" i poznańską sceną kabaretową Żarty z Karty. W 1972 r. założył czasopismo muzyczne NON STOP, którego był wieloletnim redaktorem naczelnym. Andrzej Tylczyński napisał również polskie teksty do zagranicznych piosenek, m.in. in. do "Begin the Beguine", "Romantica", "Marina, Marina" i "Jealousie". Wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach. Współpracował z takimi kompozytorami jak Andrzej Korzyński, Jerzy Abratowski, Franciszka Leszczyńska, Jerzy Woy-Wojciechowski, Wojciech Piętowski. Pod koniec lat 70-tych wyjechał do Holandii, gdzie współpracował m.in. z telewizją RTL: współtworzył serial animowany o Muminkach, pisał scenariusze. W Holandii napisał też powieść "Kryptonim Jeździec Polski", wydaną w Polsce w 2000 r. Uczestniczył aktywnie w życiu kulturalnym Polonii. Utrzymywał związki z Polską - starał się niemal co roku być w kraju. 

- Pamiętam Andrzeja z dawnych lat jako bardzo dobrego, życzliwego człowieka, erudytę, pełnego energii i różnych pomysłów, które jednak nie zawsze udawało się wprowadzić w życie. Tryskał humorem, był "duszą towarzystwa". Niestety ostatni okres życia był mocno naznaczony przez choroby, ale nie poddawał się i właściwie stale snuł jakieś plany - powiedziała Katarzyna Wróblewska, siostrzenica Andrzeja Tylczyńskiego. 

Andrzej Korzyński (ur. 2 marca 1940 w Warszawie) – polski kompozytor, aranżer, organistai pianista.
W 1964 ukończył Społeczną Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Był uczniem prof.Kazimierza Sikorskiego. Studiował kompozycję i dyrygenturę. W 1965 wspólnie z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym założył Radiowe Studio "Rytm".
Andrzej Korzyński jest twórcą postaci Franka Kimono. Jest również autorem słów przebojudisco polo "Mydełko Fa".
Jego syn, Mikołaj Korzyński, jest scenarzystą filmów Chłopaki nie płaczą i Poranek kojota.

Piotr Szczepanik (ur. 14 lutego 1942 w Lublinie) – polski piosenkarz, aktor i gitarzysta.
Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tam rozpoczął działalność artystyczną w kabarecie „Czart” i teatrze Akademii Medycznej „Dren 59”. Debiutował w 1963 na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Znany z takich przebojów jak Żółte Kalendarze (autor tekstu: Jerzy Miller), Kochać, Goniąc kormorany (autorem obu tekstów jest Andrzej Tylczyński), Puste koperty, Zabawa podmiejska, Nigdy więcej i innych.
Na przełomie lat 60. i 70. XX w. wraz z B. Łazuką i J. Fedorowiczem prezentował popularny program estradowo-kabaretowy „Popierajmy się”. W latach 70. występował solo (przy akompaniamencie gitary) w programach muzyczno-poetyckich oraz z recitalami pieśni i romansów. Śpiewał także utwory A. Nowaka. Działał też jako aktor (zagrał m.in. tytułową rolę w telewizyjnej adaptacji „Chama” E. Orzeszkowej, 1979).
Wraz z NSZZ „Solidarność” od 1980 r. przez cały stan wojenny do 1989 r. Organizator Festiwalu Piosenki Prawdziwej (1981) oraz koncertów w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Po 1990 r. szef Zespołu Współpracy ze Środowiskami Twórczymi w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W 2005 członek Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w 2007 oficjalnie poparł Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych, a także zasiadł w komitecie honorowego poparcia PiS-u.
 
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę