ukryj menu          

Windą do nieba

słowa: Marek Dutkiewicz
muzyka: Janusz Kruk
(z  repertuaru zespołu „2+1”)
( C )

 

         C                    a                         G

Mój piękny panie raz zobaczony w technicolorze

 F                        G      C

Piszę do pana ostatni list

  G                                   a                       F

Już mi lusterko z tym pana zdjęciem też nie pomoże

   C                            G       F  G

Pora mi dzisiaj do ślubu iść

Mój piękny panie ja go nie kocham, taka jest prawda
Pan główną rolę gra w każdym śnie
Ale dziewczyna przez świat nie może iść całkiem sama
Życie jest życiem pan przecież wie

    F       G                         C      a

Już mi niosą suknię z welonem

   F        G                            C    a

Już Cyganie czekają z muzyką

   F         G                       C       a

Koń do taktu zamiata ogonem

               F               e          a     G           

Mendelsonem stukają kopyta

   F          G                             C       a

Jeszcze ryżem sypną na szczęście

    F       G                                 C     a

Gości tłum coś fałszywie odśpiewa

    F       G                              C    a

Złoty krążek mi wcisną na rękę

         F                 e             a    G

I powiozą mnie windą do nieba

         F                 e             a     G

I powiozą mnie windą do nieba

         F                 e             a

I powiozą mnie windą do nieba

 

          C                      a                                  G

Mój piękny panie z tego wszystkiego nie mogłam zasnąć

    F                                         G         C

Więc nie mógł mi się pan przyśnić dziś

G                         a                       F

I tak odchodzę bez pożegnania jakby znienacka

    C                                G            F G

Ktoś między nami zatrzasnął drzwi


 

Już mi niosą suknię z welonem…    

                                                       ( C )
2+1 - Windą do nieba

Marek Dutkiewicz (ur. 26 marca 1949 w Warszawie), polski autor tekstów piosenek, także scenarzysta, dziennikarz i wydawca.
Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo związany z Rozgłośnią Harcerską oraz Młodzieżowym Studiem Rytm. Realizator filmów dokumentalnych i reportażydla Telewizji Polskiej.
Jest autorem (od 1969 r.) kilkuset tekstów piosenek, z których wiele stało się wielkimi przebojami. Współpracował m.in. z takimi zespołami i wokalistami, jak: Dwa Plus Jeden,Andrzej i Eliza, Felicjan Andrzejczak, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Kombi, Lombard,Urszula, Zdzisława Sośnicka. Utwory z jego tekstami można też usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak: Alibabki, Bemibek, Marta Borecka, Monika Borys, Ewa Farna, Bogdan Gajkowski, Homo Homini, Kora Jackowska, Martyna Jakubowicz, Anna Jantar, Irena Jarocka, Majka Jeżowska, Klincz, Lady Pank, Jacek Lech, Jan Lewandowski, Anna Mamczur, Zofia Nowakowska, Pro Contra, Krystyna Prońko, Andrzej Rybiński, Skaldowie, Wojciech Skowroński, Piotr Szczepanik, Test, Trubadurzy,Varius Manx, Wawele, Marianna Wróblewska, Beata Wyrąbkiewicz, Wiktor Zatwarski.
Napisał libretto do musicalu Mewa oraz suity Aktor (muz. Janusz Kruk), jak również songi do musicalu Sny Sindbada Żeglarza (muz. A. Zarycki).
W 1983 r. otrzymał II nagrodę na KFPP w Opolu za piosenkę Szklana pogoda.
Autorski dorobek został podsumowany na płytach Przeboje życia (1993) i Złote przeboje (1996).

Janusz Kruk (ur. 7 sierpnia 1946 w Warszawie, zm. 18 czerwca 1992 tamże) - muzyk, kompozytor, wokalista i lider zespołu 2 plus 1.
Ukończył średnią szkołę muzyczną w Warszawie w klasie kontrabasu. Przez pewien okres pracował jako instruktor amatorskich zespołów muzycznych. Zanim rozpoczął profesjonalną karierę muzyczną, grał w różnych zespołach studenckich.
W latach 1968 - 1970 działał w założonym przez siebie zespole Warszawskie Kuranty, w którym występował razem z Elżbietą Dmoch. W styczniu 1971 para nawiązała współpracę zAndrzejem Rybińskim, co dało początek nowemu zespołowi - 2 plus 1, który stał się jedną z najpopularniejszych polskich grup XX wieku.
Był wokalistką, gitarzystą, a także kompozytorem 2 plus 1. Skomponował muzykę do większości utworów zespołu, m.in. suitę Aktor, poświęconą Zbigniewowi Cybulskiemu.
Pod koniec życia Kruk zaczął pisać muzykę do przedstawień teatralnych. Skomponował m.in. tło muzyczne do spektaklu Szaleństwa pana Hilarego, opartego na utworze Juliana Tuwima. Sztuka miała swoją premierę w październiku 1987.

2 plus 1 – polski zespół wykonujący muzykę pop i folk, a w późniejszym okresie swojej działalności także rock i synth pop, założony w 1971 roku w Warszawie. Grupa ma na swoim koncie dziesięć albumów studyjnych (w tym trzy złote płyty), prestiżowe nagrody oraz liczne koncerty w kraju i za granicą. Czas największej popularności zespołu w Polsce przypada na lata 70. XX wieku, a na przełomie lat 70. i 80. grupa osiągnęła również znaczący sukces w Europie Zachodniej. Kres działalności zespołu przyniosła śmierć Janusza Kruka w 1992 roku.
2 plus 1 pozostaje jedną z najpopularniejszych polskich grup[potrzebne źródło]. Znajduje się wśród wykonawców, którzy wywarli największy wpływ na historię polskiej muzyki popularnej, lansując takie przeboje jak „Chodź, pomaluj mój świat”, „Windą do nieba” czy „Iść w stronę słońca”.
W początkach 1978 roku zespół nagrywał swój następny album Teatr na drodze. Na tej płycie muzycy postanowili powrócić do swojego poprzedniego, lepiej przyswajalnego stylu: lekkiego pop-folku. Na albumie znalazł się największy hit 2 plus 1, „Windą do nieba”. Oprócz tego, płyta zawierała też „Romanse za grosz”, „Ding-Dong” i „Balladę Łomżyńską”, nagraną wspólnie z Czesławem Niemenem. Teatr na drodze spotkał się z wielkim sukcesem.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę