ukryj menu          

Jolka, Jolka

słowa: Marek Dutkiewicz
muzyka: Romuald Lipko
(z repertuaru zespołu „Budka Suflera”)
             C             G         a

Jolka, Jolka pamiętasz lato ze snu,

            C          G         a

Gdy pisałaś: „tak mi źle,

           C                G        d                  a

Urwij się choćby zaraz, coś ze mną zrób,

              C            G              F

Nie zostawiaj tu samej, no nie”?

 

Żebrząc wciąż o benzynę gnałem przez noc,

Silnik rzęził ostatkiem sił,

Aby być znowu w Tobie, śmiać się i kląć,

Wszystko było tak proste w te dni.

 

Dziecko spało za ścianą, czujne jak ptak,

Niechaj Bóg wyprostuje mu sny.

Powiedziałaś, że nigdy, że nigdy aż tak,

Słodkie były jak krew twoje łzy.

 

 

 d  F       C  

Emigrowałem

        d                     F            C      

z ramion Twych nad ranem,     

        d                F        C

Dzień mnie wyganiał,

   d        F          G  

nocą znów wracałem

 

Dane nam było

słońca zaćmienie,

Następne będzie,

może za sto lat.

 

Plażą szły zakonnice, a słońce w dół

Wciąż spadało  nie mogąc spaść.

Mąż tam w świecie za funtem odkładał funt,

Na toyotę przepiękną, aż strach.

 

Mąż Twój wielbił porządek i pełne szkło,

Narzeczoną miał kiedyś jak sen,

Z autobusem Arabów zdradziła go,

Nigdy nie był już sobą, o nie.

 

Emigrowałem…

 

W wielkiej żyliśmy wannie i rzadko tak

Wypełzaliśmy na suchy ląd.

Czarodziejka gorzałka tańczyła w nas,

Meta była o dwa kroki stąd.

 

Nie wiem ciągle, dlaczego zaczęło się tak,

Czemu zgasło, też nie wie nikt.

Są wciąż różne koło mnie, nie budzę się sam,

Ale nic nie jest proste w te dni.

 

Emigrowałem…

Budka Suflera - Jolka, Jolka
Budka Suflera - Jolka, Jolka / Woodstock 2014

Marek Dutkiewicz (ur. 26 marca 1949 w Warszawie), polski autor tekstów piosenek, także scenarzysta, dziennikarz i wydawca.
Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo związany z Rozgłośnią Harcerską oraz Młodzieżowym Studiem Rytm. Realizator filmów dokumentalnych i reportażydla Telewizji Polskiej.
Jest autorem (od 1969 r.) kilkuset tekstów piosenek, z których wiele stało się wielkimi przebojami. Współpracował m.in. z takimi zespołami i wokalistami, jak: Dwa Plus Jeden,Andrzej i Eliza, Felicjan Andrzejczak, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Kombi, Lombard,Urszula, Zdzisława Sośnicka. Utwory z jego tekstami można też usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak: Alibabki, Bemibek, Marta Borecka, Monika Borys, Ewa Farna, Bogdan Gajkowski, Homo Homini, Kora Jackowska, Martyna Jakubowicz, Anna Jantar, Irena Jarocka, Majka Jeżowska, Klincz, Lady Pank, Jacek Lech, Jan Lewandowski, Anna Mamczur, Zofia Nowakowska, Pro Contra, Krystyna Prońko, Andrzej Rybiński, Skaldowie, Wojciech Skowroński, Piotr Szczepanik, Test, Trubadurzy,Varius Manx, Wawele, Marianna Wróblewska, Beata Wyrąbkiewicz, Wiktor Zatwarski.
Napisał libretto do musicalu Mewa oraz suity Aktor (muz. Janusz Kruk), jak również songi do musicalu Sny Sindbada Żeglarza (muz. A. Zarycki).
W 1983 r. otrzymał II nagrodę na KFPP w Opolu za piosenkę Szklana pogoda.
Autorski dorobek został podsumowany na płytach Przeboje życia (1993) i Złote przeboje (1996).

Romuald Lipko (ur. 3 kwietnia 1950 w Lublinie) – polski kompozytor i multiinstrumentalista (instrumenty klawiszowe, trąbka, gitara basowa).
Ukończył podstawową szkołę muzyczną, z liceum muzycznego został wydalony za udział w programie telewizyjnym. Od początku lat 70. Lipko był basistą, a później głównie klawiszowcem i kompozytorem w jednym z najbardziej popularnych zespołów muzycznych w Polsce – Budce Suflera.
Niektóre z jego pierwszych kompozycji w Budce to Piosenka, którą być może napisałby Artur Rimbaud, Zdarzenie oraz Biały demon.
W 1978 przejął rolę lidera Budki Suflera po odejściu wokalisty Krzysztofa Cugowskiego (do 1984 r.)
Jego największym sukcesem komercyjnym okazała się płyta Nic nie boli, tak jak życie, wydana w 1997 roku. Sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.
Sukcesem muzycznym natomiast był występ w nowojorskiej Carnegie Hall i sesja nagraniowa w Village Studio w Los Angeles pod okiem Grega Phillinganesa. Współpracował wtedy z Marcusem Millerem, Stevem Lukatherem i Sheilą E.
Romuald Lipko współpracował z wieloma polskimi wokalistkami. Pisał piosenki m.in. dla Anny Jantar (Nic nie może wiecznie trwać, Do żony wróć, Układ z życiem), Urszuli (Dmuchawce latawce wiatr, Malinowy król, Za twoje zdrowie mała) Ireny Jarockiej (To za mało, Nie odchodź jeszcze) Zdzisławy Sośnickiej (Aleja gwiazd, W kolorze krwi, Serce pali się raz, Powiedz mi panie, Będzie co ma być), Izabeli Trojanowskiej (Jestem twoim grzechem, Tydzień łez, Nic za nic), Barbary Sikorskiej (CDN, Mniejsze zło, Gramatyka miłości, Zakochajmy się jak dzieci) Ireny Santor (Jak fart, to fart, Jeszcze kochasz mnie), Maryli Rodowicz (Tak nam słodko, tak nam gorzko), Eleni (Postaw na mnie, a zatrzymam deszcz).
W 2005 ukazała się kompilacja Przeboje Romualda Lipko, zawierająca piosenki skomponowane przez niego i śpiewane m.in. przez Annę Jantar, Izabelę Trojanowską, Urszulę, Irenę Santor, Zdzisławę Sośnicką, Marylę Rodowicz i Małgorzatę Kożuchowską. Niektóre z nich są premierowe, jak Układ z życiem Anny Jantar odnaleziony w archiwum Lipki.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę