ukryj menu          

Do Justysi

słowa i muzyka: Jan Kazimierz Siwek i Stanisław Zygmunt
 W latach 70-tych i 80-tych był to przebój studencki, a była to epoka,
kiedy jeszcze istniała kultura studencka. Panu Jankowi podoba się to 
wykonanie tylko żeby był rym do "siano" trzeba śpiewać "Moja jedna 
jedyno kochano".
                                                      Magdalena Iwańska
             D

Na Justysię czekałem przy studni,

                                                A

Już myślałem, że przeminął wiek.

              A

Nagle krok Justysi już dudni,

              A               A7                D  D7

Na mosteczku co wisiał w poprzek.

           G         D

 La,la,la,la,la,la

      A                   D

A wieczór taki upojny,

          G         D

La,la,la,la,la,la

              A                                  D                           
Najważniejsze że jestem przystojny.


Wreszcie jesteś Justysio ty ma,
Moja jedna, jedyno,kochano 
Popatrz księżyc na chmurkę się pcha,
A ty pewnie byś chciała na siano.

Na gałęzi siadł sobie ptak,
Chyba gałąź się pod nim nie złamie,
Bo ten ptak by wtedy upadł na wznak,
A ty pewnie byś chciała na słomie.

Ty byś chciała i ja też bym chciał,
Kiedyś wrócić do naszego zadupia,
Lecz los nas na poniewierkę skazał,
Bo tak chciał, czego ryczysz głupia.

Bo zagroda nam spłonęła cała,
I chałupa też razem z dachówką,
Tyś mi jedna Justysiu została,
Holenderskiej rasy jałówko.

Justysia.MPG


Stanisław Zygmunt - polski satyryk.
Odtwórca postaci policjanta (wcześniej milicjanta), tzw. Niebieskiego Mundurka, która pierwotnie pojawiła się w piosence „Niebiescy, czyli blues” z 1979 r.
Autor satyrycznych monologów radiowych p.t „Nowe wspomnienia niebieskiego mundurka”. Pogadanki o policji obejmowały też kilka osób z fikcyjnego posterunku: majora Dubkę (”przez B rzecz jasna”; dowódcę), kaprala Błądka (od nieletnich), aspiranta Bączyka. Odgrywał rolę policjanta w programie Tadeusza Drozdy „Dyżurny Satyryk Kraju”.
Występował w kabaretowym duecie z Krzysztofem Piaseckim, miał także swój kącik radiowy p.t. „Poranny przyjaciel” w audycji „Parafonia” w 3 Programie Polskiego Radia.
Należał do Polskiej Partii Przyjaciół Piwa utworzonej przez Janusza Rewińskiego.

Jan Kazimierz Siwek (ur. 25 sierpnia 1945 roku w Warszawie) – poeta,bajkopisarz, satyryk, autor słuchowisk radiowych, tekstów piosenek, a także skeczy, monologów, scenariuszy programów telewizyjnych i widowisk teatralnych.
Wychowywał się w Warszawie, na ulicy Chmielnej, gdzie jego ojciec miał warsztat szewski. Ukończył Technikum Księgarskie wWarszawie. Studiował andragogikę.
Debiutował w 1968 roku w Almanachu Łódzkiej Wiosny Poetów /wyd. PAX/.
W latach siedemdziesiątych związał się z ruchem studenckim - jako poeta z Forum Poetów Hybrydy jako satyryk z nurtem kabaretowym klubów: Klub Mospan, Klub Stodoła, Klub Remont i Klub Hybrydy. W tych ostatnich stworzył wraz ze Stanisławem Zygmuntem kabaretHelota, który zadebiutował programem A może by coś z ludzi?. W następnych latach współpracował m. in. z kabaretami Pan Tu Mieszka iPiosenkariat.
Imał się różnych zawodów. Był pomocnikiem murarza, elektromonterem, bibliotekarzem, instruktorem kulturalno-oświatowym, konferansjerem, aktorem.
W 1981 roku zakończył pracę etatową na stanowisku zastępcy szefa hotelu robotniczego przy ul. Wł. Reymonta w Warszawie i rozpoczął zawodową działalność autorską.
W latach osiemdziesiątych prowadził studio piosenki w klubie Politechniki Warszawskiej Riwiera-Remont i w klubie SGPiS Park.
Był też kierownikiem artstycznym kabaretu Warsztat działającym pod egidą Związku Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych ZAKR w kawiarni hotelu MDM w Warszawie.
Od 1990 roku współpracuje z Programem Trzecim Polskiego Radia tworząc, wraz z Sylwestrem Witkowskim, Reportaż penetrujący i zProgramem Pierwszym Polskiego Radia pisząc teksty do magazynu Marcina Wolskiego ZSYP, stworzył cykl Dzielnicowy Niedźwiadek dla magazynu satyrycznego KIWI (450 odcinków z Krzysztofem Kowalewskim w roli głównej). Jan Kazimierz Siwek tworzy również dla dzieci. Jego książki dla dzieci wydaje między innymi wydawnictwo Wilga.

Magdalena Iwańska - Agentka Autora Jana Kazimierza Siwka
Adres e-mail:
magdalena.iwanska@gmail.com
Treść:
Panie Sylwku!

Proszę o zamieszczenie sprostowania na Pańskiej stronie internetowej informacji na temat utworu p.t "Justysia" (Oryginalny tytuł: "Do Justysi" zastrzeżony w ZAIKS). Autorami tekstu do tejże piosenki są: Jan Kazimierz Siwek i Stanisław Zygmunt. Muzykę do tej piosenki skomponowali również Jan Kazimierz Siwek i Stanisław Zygmunt. W latach 70-tych i 80-tych był to przebój studencki, a była to epoka kiedy jeszcze istniała kultura studencka. Panu Jankowi podoba się to wykonanie tylko żeby był rym do "siano" trzeba śpiewać "Moja jedna jedyno kochano".

Pozdrawiam
Magdalena Iwańska
Agentka Autora - Jana Kazimierza Siwka
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę