ukryj menu          

Jutro popłyniemy daleko

słowa: Konstanty Ildefons Gałczyński
muzyka: E. Wang
Na Krutyni...  Przebywając na Mazurach w leśniczówce 
"Pranie" K.I. Gałczyński pisał: Jutro popłyniemy daleko...
(z repertuaru zespołu „Wespół”)
            G                    D

Jutro popłyniemy daleko

  C                                 G

Jeszcze dalej niż te obłoki

           G                             D

Pokłonimy się nowym brzegom,

 C                   D         G
Odkryjemy nowe zatoki.               G        D               G

Starym borom nowe damy imię,

              G             D           G

Nowe ptaki znajdziemy i wody,

            C              G           e

Posłuchamy jak bije olbrzymie

       a   D                 G

Zielone serce przyrody.


Nowe ryby znajdziemy w jeziorach,
Nowe gwiazdy złowimy w niebie
Popłyniemy daleko, daleko
Jak najdalej, jak najdalej przed siebie.

Klang Gniazdo Piratów "Jutro popłyniemy daleko".avi

Konstanty Ildefons Gałczyński, pseud. Karakuliambro (ur. 23 stycznia 1905 w Warszawie, zm. 6 grudnia 1953 w Warszawie) – polski poeta.
Najbardziej znany za sprawą paradramatycznej serii podszytych absurdem humoresekTeatrzyk Zielona Gęś, w której pojawiła się galeria postaci takich jak Porfirion Osiełek, Piekielny Piotruś, Hermenegilda Kociubińska czy Zielona Gęś.
 
Pochodził z rodziny drobnomieszczańskiej. Po wybuchu I wojny światowej został wraz z rodzicami ewakuowany z Warszawy i w latach 1914–1918 mieszkał w Moskwie, gdzie uczęszczał do polskiej szkoły. Po powrocie do Warszawy studiował filologię angielską orazklasyczną.
Jego debiut literacki w prasie miał miejsce w 1923. Związany był z grupą poetycką Kwadrygaoraz pismami satyrycznymi i politycznymi stolicy, należał do bohemy artystycznej. 1 czerwca 1930 poślubił Natalię Awałow. W latach 1931-1933 przebywał w Berlinie na stanowisku attache kulturalnego. W latach 1934 – 1936 Gałczyńscy mieszkali w Wilnie (w domu przy Młynowej 2, obecnie Malunu 2) i tam w 1936 roku przyszła na świat ich córka,Kira. W szeregu swoich utworów Gałczyński nawiązuje do atmosfery tego miasta, jak i śladu jaki pozostawił w nim Adam Mickiewicz.
Wraz z początkiem II wojny światowej, powołany do wojska, brał udział w kampanii wrześniowej. Trafił do niewoli radzieckiej, z której został przekazany do niewoli niemieckiej. Okres okupacji spędził w stalagu XI-A w Altengrabow. Podczas okupacji jego wiersze ukazały się w drukowanych konspiracyjnie antologiach poezji „Werble wolności” i „Słowo prawdziwe”. Po wojnie w latach 1945 – 1946 przebywał w Brukseli i Paryżu, w 1946 urodził się jego syn, także Konstanty Ildefons. Do Polski powrócił w 1946. W roku 1948 przebywał wSzczecinie, gdzie założył "Klub 13 Muz", następnie w Warszawie. Współpracował m.in. z tygodnikami Bluszcz, Prosto z Mostu i Przekrój, a także z Tygodnikiem Powszechnym orazkrakowskim kabaretem Siedem kotów.
Wiele z jego powojennych utworów – w tym Poemat dla zdrajcy (atak na Czesława Miłosza),"Podróż Chryzostoma Bulwiecia do Ciemnogrodu" czy panegiryk "Umarł Stalin" (1953)[1] - napisanych zostało w konwencji socrealistycznej. W roku 1950 sam stał się obiektem walki ideologicznej – jego twórczość została potępiona na Zjeździe Literatów Polskich przezAdama Ważyka jako drobnomieszczańska.
W ostatnich latach życia stworzył kilka większych form poetyckich:
  • Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha (1950)
  • Niobe (1951)
  • Wit Stwosz (1952)
  • Kronika Olsztyńska (1952)
W latach 1950 – 1953 związany był z leśniczówką Pranie nad Jeziorem Nidzkim, gdzie napisał wiele utworów, m.in. Kronikę Olsztyńską (1950). Tam też znajduje się obecnie jego muzeum.
Wydał m.in. tomiki wierszy Zaczarowana dorożka (1948), Ślubne obrączki (1949), Pieśni(1953).
Autor tłumaczenia (a właściwie parafrazy) Snu nocy letniej Szekspira (1952) oraz Ody do Radości F. Schillera.
Zmarł na skutek trzeciego zawału serca.

 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę