ukryj menu          

Congo river

muzyka: tradycyjna szanta
tłumaczenie: Janusz Sikorski
(z repertuaru „Zejman & Garkumpel”)
         D                       G

Czy byłeś tam nad Congo River,

   A7       G     

Razem hoo!

          D       A7        D       G

Tam febra niezłe zbiera żniwo.

   D          A7            D

Razem weźmy go hoo!

Jankeski okręt w rzekę wpłynął,
Razem hoo!

Tam błyszczą reje barwą żywą.
Razem weźmy go hoo!

 

          D                        G

O! Brać się chłopcy brać a żywo!

   A7      G 

Razem o!

        D            A7   D        G

Cholerne brzegi Congo River!

   A7                        G

Razem weźmy go hoo!

 

 

Skąd wiesz że okręt to jankeski?
Zbroczone krwią pokładu deski.

Ach Congo River, a potem Chiny,
W kabinach same sukinsyny.

 

Ach powiedz kto tam jest kapitanem
John Mokra Śliwa - stary palant

A kto tam pierwszym jest oficerem?
Sam Tander Jim, cwana cholera.

A kogo tam mają za drugiego?
Sarapę - Johna Piekielnego

A bosman - czarnuch zapleśniały,
Jack z Frisco liże mu sandały.

Kuk lubi z chłopcem pobaraszkować
I nie ma czasu by gotować.

Jak myślisz co mają na śniadanie?
Tę wodę co miał Kuk w kolanie.

Jak myślisz co na obiad zjedzą?
Z handszpaka stek polany zęzą.

Nie zgadniesz, jaki tam jest ładunek -
Z plugawych tawern sto dziewczynek.

Congo river „Zejman & Garkumpel”

Janusz Sikorski (ur. 24 lipca 1950 r. w Międzyrzeczu, zm. 27 lutego 1995 r. w Warszawie) – polski pieśniarz, wykonawca szant, autor tłumaczeń i tekstów wielu pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej, żeglarz. był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Koszalinie w klasie oboju. Debiutował w 1971 jako wokalista czeskiej grupy Blue System. W 1981 r., wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Ryszardem Muzajem założył popularną polską grupę szantowąStare Dzwony, której był wieloletnim członkiem. Z zespołem tym wielokrotnie występował na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju (Shanties w Krakowie, Szanty w Giżycku, Wiatrak i FAMA w Świnoujściu, Wrocław, Mikołajki), a także za granicą w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. W latach 1979-1992 był dziennikarzem Rozgłośni Harcerskiej, Programu IV Polskiego Radia oraz warszawskiego biura Radia Wolna Europa. W Rozgłośni Harcerskiej wraz z Markiem Szurawskim prowadził cykl audycji pod wspólnym tytułem Kliper siedmiu mórz, popularyzujących muzykę szantową.

Zespół Zejman & Garkumpel powstał w 1985 roku jako duet. Jego sparafrazowana nazwa wzięła się od nazwy zespołu „Simon & Garfunkel”.
Od początku działalności podstawą repertuaru były autorskie kompozycje lidera Mirosława Kowalewskiego, żeglarza, autora tekstów i muzyki, z czasem uzupełnione o kompozycje Zbigniewa Murawskiego. Przez lata działalności zespołu powstało około stu utworów autorskich. Obecnie "Zejman & Garkumpel" liczy pięć osób.
Odbył wiele tras koncertowych po Polsce i Europie. Około 100 koncertów rocznie, występy m.in. w TVP (Domowe Przedszkole, Od Przedszkola do Opola, Bezludna Wyspa, Śpiewające Fortepiany) i Radio (Polskie Radio Program I,II, Radio WAWa, Radio ZET, Radio Bis), nagrane kasety i płyty, udział i nagrody zdobyte w prestiżowych festiwalach i przeglądach, oraz występy u boku uznanych artystów estradowych, stawia zespół „Zejman & Garkumpel” w czołówce polskich wykonawców piosenki żeglarskiej.
Specjalnością zespołu są programy estradowe, na które składają się piosenki autorskie i tradycyjne pieśni morskie. Celem tych programów jest angażowanie publiczności do zabawy, na którą składają się: wspólne śpiewanie, konkursy na estradzie, tańce, dialog z publicznością itd.
Ostatnia płyta zespołu nosi tytuł "Wyspy szczęśliwe".
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę